Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Yavuz Bahadıroğlu Yeni Akit

Etiket Arşivi: Yavuz Bahadıroğlu Yeni Akit

İslâm Âlemi neden karışık?

“Osmanlı’da ilim” olmadığını söyleyenler, hezeyan içindedir. Eritre ve Sudan’dan Polonya’ya, oradan Çek ve Slovakya’ya, oradan Fas’a, Doğu Hindistan’a kadar, yirmi milyon kilometrekareyi aşkın bir coğrafyada yaşayan, her anlamda bir birinden çok farklı milletleri yüzlerce yıl barış içinde yönetebilmek için öncelikle ilme, irfana, bilgiye, teknolojiye sahip olmak lâzım… Osmanlı’da bunlardan daha fazlası vardı… Ahlâk, fazilet, şefkat, maharet, adalet, hikmet, feraset, tevazu ... Devamını Oku »

Ayasofyanın manevi kıymeti bin camiye bedeldir

Bir köşe yazarı öfkeden tepiniyor ekranda:Bu gidişle dinciler Ayasofyayı bile cami yaparlar. Tuhaf! Çünkü Ayasofya zaten cami Hem de Peygamber müjdesi fethin sembolü bir cami Hem Peygamber müjdesi, hem fethin sembolü, hem Fatihin vasiyeti ve emaneti Böyleyken, Ayasofya camiini neden hâlâ Müslümanların ibadetine açmıyoruz? Asıl sorulması gerek sual budur! Osmanlı Devletinin kuruluş amacı İstanbulun fethi, fethin dayanağı, Peygamber-i Âlişan Efendimizin ... Devamını Oku »

Padişahlara iftira atmak

Bazılarının ya akademik titrine ya da oyunculuk/ mankenlik şöhretine sığınarak bilmedikleri konularda ahkâm kesmeleri, neredeyse moda haline geldi Böyle şeyler sadece gelişmemiş beyinlerin itibar gördüğü ülkelerde olur. Tabii ülkemizde de oluyor. Arkeolog, siyaset konuşuyor Komedyen, dini hüküm veriyor Mülkiyeli, mezheplerden dem vuruyor Osmanlıca dahi bilmeyen, dolayısıyla bu anlamda okur-yazar olmayan siyasalcı, en bilgiç tavrını takınarak tarih anlatıyor Eski manken, çoktan ... Devamını Oku »

BUNLARI…

Bunları;   ¥ l930’lu yılların Türkiyesi’nde Urla gibi bir Ege şehrinde bile insanların açlıktan öldüğünü… ¥ Ülkenin pek çok yerinde kefen bezi alacak kadar parası olmayan vatandaşların, Diyanet İşleri Başkanlığı’na müracaat ederek, ölülerini kefensiz gömme izni istediklerini, Başkan Şerafettin Yaltkaya’nın ise, herhangi temiz bir bezle kefenleyip defnedebileceklerine ilişkin “fetva” verdiğini… ¥ 950 yılına kadar liselerde ders kitabı olarak okutulan “Tarih ... Devamını Oku »

İlk Meclis’ten son Meclis’e

İlk Meclis’i “en yaşlı üye” sıfatıyla Sinop Milletvekili Şerif Bey açmıştı. Yaptığı açış konuşması, Oktay Ekşi’nin ideolojik saplantılarını yansıtan açış konuşmasına hiç benzemiyor. Buyurun okuyun: “Burada bulunan saygıdeğer insanlar! İstanbul’un yabancı kuvvetler tarafından işgal olunduğu ve tüm temelleriyle halifelik makamının ve hükümet merkezinin bağımsızlığının yok edildiği hepimizce bilinmektedir.” “Bu duruma baş eğmek, ulusumuzun bize sunulan yabancı köleliğini kabul etmesi demektir. ... Devamını Oku »