Son Haberler
Anasayfa » Tarihten Fotoğraflar » Fotoğraftakiler Türk askeri değil

Fotoğraftakiler Türk askeri değil

BİZE FAKİR AMA GURURLU OSMANLI ASKERİ OLARAK TANITILAN BU UCUBE FOTOĞRAF ESASINDA KÜLTÜR DÜNYAMIZI OYAN CAHİLLERİN SAÇMALAMASINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR. ŞU ANLATILMAK İSTENİYOR BU FOTOĞRAFTA;

Fotoğraftakiler Türk askeri değil

İŞTE BİZİM ATAMIZ BÖYLE VATANI SAVUNDU. AMA ŞU HAKİKAT DE SATIR ARASINDA İNSANLARA VERİLDİ:

İŞTE 600 SENELİK OSMANLININ 1915 DEKİ VAHİM VE SEFİL HALİ….
HÂLBUKİ HAKİKAT HİÇTE BÖYLE DEĞİLDİR. ZİRA, BU FOTOĞRAF 1915 ÇANAKKALE DİYE KAMU OYUNA SUNULDU. FAKAT ENTERESANDIR, FOTOĞRAFIN ARKASINDA , DARDANEL (ÇANAKKALE 1918 ) YAZMAKTADIR. BU UYDURMALARA İNANMAYIN. UZUN BOYLU KİŞİNİN ÜZERİNDE BULUNAN KIYAFET FRANSIZ SUBAY KIYAFETİDİR VE ÜSTELİK ÜNİFORMASI SOLDAN DÜĞMELİDİR. OSMANLI ASKER KIYAFETLERİ SOLDAN DEĞİL, SAĞDAN DÜĞMELİ İDİ…VE OSMANLI ASKERİ HİÇ BÖYLE SEFİL OLMADI…DAHA DOĞRUSU BU GARİBANLAR ASKER BİLE DEĞİLDİ.

————————————————————————-

Uzun boylunun elinde muhtemelen altın bir yüzük var. Osmanlı askerinde yüzük göremezsiniz. Yasaktır.
– Uzun boylunun ayağındaki bot Fransız ordusuna aittir.
– Soldaki askerde Fransız subay, sağdaki askerde Osmanlı er kıyafeti var. Subay ceketinin düğmeleri ters. Subay–er yan yana. Ve üstelik, subayının yanında erin yakası-bağrı dağınık, düğmeler açık.
– Ekmek torbaları Fransız. Osmanlı ekmek torbasında toka olmaz. Eğer bunlar askerse, birinin torbası soldan sağa, diğerininki sağdan sola asılı olamaz.
– Savaş neredeyse dört mevsim boyunca sürdü. Özellikle yazın güneş son derece yakıcıydı. Dolayısıyla şapkalar en az elbiseler kadar yıpranmış ve solmuş olmalıdır. Ancak şapkalar hiç de solmuş görünmüyor.
– Sağdaki kişinin karın kısmı şişirilmiş ve ceket patlayacak duruma getirilerek bir poz verdirilmiş. Bir olasılık; kimi başka giysilerini kuşak gibi beline sarmış.
– Kısa boylu askerin kemeri, tüfeği ve kasaturası yok. En önemlisi mataraları yok.
– Kısa boylunun çoraplarının taban kısmı ile üst kısmı aynı renkte, yani temiz. Yere basılan çorap böyle mi olur? Kaldı ki; en yoksul zamanlarda bile, Türk köylüsü ayağına giyecek bir çarık yapmasını bilmiştir.
– Bu fotoğrafın Çanakkale’de çekildiğine dair hiçbir belge, emare, bilgi yok. Fotoğrafçı ve bu fotoğrafları saklayan Almanlar’ın Türkiye’de bulunuş tarihlerine bakarsanız kesinlikle 1915 yılının sonundan sonra, yani Çanakkale savaşı sırasında çekilmiş değil. 1917-1918’de de çekilmiş olabilir.
– Diğer fotoğrafların hiçbirinde ne subay, ne asker, ne de yardımcı personel bu durumda değil. Diğer fotoğraflarda yer ve ayrıntılar belirtilmiş.
– Çanakkale hava birliklerine yardım eden ustalarda ve yardımcılarda bile sağlam Osmanlı üniforması varken, askerimizde bu kıyafet olamaz. Asker bu kadar perişan olursa yardımcıların çıplak olması gerekmez mi?
– Aynı albümde Türk makinistlerin o yıllarda bakım yaptıkları uçağın önünde görüntüleri var. Ortadakinin belinde gümüş Asakir-i Şahane kemeri var. Yardımcıda bile bu kemer varken, bunlarda kemer yok.

Ahmet Uslu’nun bu dikkatli gözlemine birkaç ayrıntı da ben ekleyeyim:

– Bu fotoğraf çok farklı biçimlerde geldi. Kısa boylu kişinin kafasındaki kepte kimi fotoğrafta bir rozet vardı, kiminde yoktu. Demek ki, bu işi bilen birileri photoshop yöntemiyle resimler üzerinde oynamıştı. Diyeceksiniz ki, “Kim oynar?” Buna yanıtım, ‘Kepte bulunan rozeti tanıyan birileri’ olacaktır.
– Bu ikisi, her ne kadar asker gibi duruyorlarsa da, gerek üzerilerindeki giysilerin durumu, gerekse taşıdıkları teçhizatın durumu nizami değildir. Biri ekmek torbasını sağdan sola takmış, diğeri soldan sağa. Subay ceketli olanın yakasının son düğmesi bile kapalıyken, asker kılıklının yaka-bağır açık vaziyette. Fotini olan bacağına dolak sarmış, çorapla gezen ise bunu bile bağlamamış.
– Aynı dönemde aynı kişi tarafından çekilmiş diğer fotoğraflarda bu iki garibana benzer hiç kimse yoktur. Bu resimlerde görülen Türk subay ve askerlerinin hepsinin durumları zamanın şartlarına uygun görünmektedir.
– Bu resimlerin genel havası, Afrika’nın ücra bir kabilesine gitmiş bir beyaz Avrupalı’nın bakış açısı”nı yansıtmaktadır. Türkiye’de görev yapan Alman subayların çoğu, çektikleri resim ya da yazdıkları hatıratta bu küçümser tavrı sürdürmüştür. Bu resim de, olsa olsa, bu özelliği en iyi yansıtan fotoğraf olarak kabul edilmelidir.

(Yetkin İŞCEN, Gazeteci)

 

Sitemde binlerce örneği var ama, ben, yine de bilgilenmeniz ve kıyaslamanız için “Seferberlik ve Çanakkale Savaşı dönemine ait asker resimlerinden bir seçme yaptım. Bakın bakalım, bu araştırmacıların ortaya attığı ve Genelkurmay’ın da onayladığını söyledikleri tiplere benzeyen bir asker figürü var mı bu resimlerde… Hepsi, cephe yolunda, siperde, cephede ve birkaçı da düşmana esir olmuş, yani en kötü durumda olması mümkün Türk askeri resimleri… Karar sizin…

 Yine Çanakkale ve yine siper savaşı... Yıl; 1915 ortaları...

Yine Çanakkale ve yine siper savaşı… Yıl; 1915 ortaları…

 

 Çanakkale cephesinde horon tepen Karadeniz uşakları... Yıl; 1915'in başları...

Çanakkale cephesinde horon tepen Karadeniz uşakları… Yıl; 1915’in başları…

 

DAHA DETAYLI VE İKNA EDİCİ BİLGİLER İÇİN:

http://www.gallipoli-1915.org/32yetkin.iscen.zibidiler.htm

Google Aramaları

 • eski asker kıyafetleri
 • osmanli asker kiyafetleri
 • iki türk askeri
 • trk askeri
 • osmanlı askeri kıyafetleri
 • fakir asker
 • ustu basi perisan canakkale askerleri
 • Kurtuluş savaşında yırtık elbiseleriyle foto çektiren türk askerlerimiz hakkında bilgi
 • mustafa armağan iki fransız askeri
 • üstü yırtık askerler

23 yorum

 1. Bu almanların çektiği hatıra fotoğrafıdır arkadaşlar. uzaktan yakında bizimle alakası yoktur.

 2. Selamün Aleyküm size asıl tarihi bir olayı anlatacağım Çanakkalede şehit dedemi İlk gemimi bilmiyorum,ama dedem topcu çavuşuymuş gemiyi batırmış sonra üst rütbeli bir soysuz gelip batıranı sormuş.dedemi göstermişler oracıkta şehit etmiş izinsiz batırdı diye daha sonra daha başka bir komutan gelip gemiyi batıran kahramanı sormuş olayı duyunca oda haini(üst rütbeli)çekip gebertmiş.bakmışlarki kabuklu (sünnetsiz) Bu tarihi olayı savaştan gazi olarak dönen yakın köylü bir arkadaşı bizim köylü birisine anlatmış. ister inanın ister inanmayın olay bu şekilde vukuu bulmuş.RAHMETLİ DEDEM ŞEHİT TOPCU ÇAVUŞU MEHMET ÇAVUŞ Memmleketi ÇANKIRI

 3. hadi lan oradan demek istiyorum öncelikle osmanlı ordusu fakir değildi evet ama savaş eşnasında canakkalede paranın adı ve esamesi okunamayacak durumdaydı kıyafet fıransız ordusuna ait olabilir ama öldürülmüş bir düşmanın üzerinden almak zorunda kaldığı ve içinde bulunduğu şartların onu gerektirdiği bir ortamdı

 4. ucube de senin a nn dir arrıca

 5. bu iki kişinin bolu lu olduğu ortaya çıktı,aynı resme sahip ailesi açıkladı.teyyare fabrikasında çalışmışlar.

 6. Mustafa :
  Selamün Aleyküm size asıl tarihi bir olayı anlatacağım Çanakkalede şehit dedemi İlk gemimi bilmiyorum,ama dedem topcu çavuşuymuş gemiyi batırmış sonra üst rütbeli bir soysuz gelip batıranı sormuş.dedemi göstermişler oracıkta şehit etmiş izinsiz batırdı diye daha sonra daha başka bir komutan gelip gemiyi batıran kahramanı sormuş olayı duyunca oda haini(üst rütbeli)çekip gebertmiş.bakmışlarki kabuklu (sünnetsiz) Bu tarihi olayı savaştan gazi olarak dönen yakın köylü bir arkadaşı bizim köylü birisine anlatmış. ister inanın ister inanmayın olay bu şekilde vukuu bulmuş.RAHMETLİ DEDEM ŞEHİT TOPCU ÇAVUŞU MEHMET ÇAVUŞ Memmleketi ÇANKIRI

  Çankırı’lıyım bende.Neresinden?

 7. BU RESİM ÇOK ÖNCELERİ DE GEREK BASINDA VE GEREKSE İNTERNET SİTLERİNDE ÇIKKTI. BİLMEM HATIRLIYANINIZ VAR MI?. BOLU-DÜZCE.DEN OLSA BİR VATANDAŞ ÇIKTI VE ONLARDAN BİRİNİN DEDESİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ. SAVAŞ BİTTİĞİNDE İKİ ARKADAŞ ÇALIŞMAK İÇİN HAVA LİMANI YAPILAN BİR ŞİRKETE GİDERLER (iZMİR OLABİLİR) FAKAT ŞİRKET YABANCI İMİŞ (fRZ.VEYA İNG) PARALARINI ALAMAMIŞLAR, ORADA AÇ SUSUZ Bİ ÇARE BEKLEMİŞLER, SONRADA KÖYLERİNE DÖNMÜŞLER. ONLARIN O ANLARI ÇANAKKALE ASKERLİĞİ İLE ALAKALI DEĞİL. EVET ÇANAKKALEDE ZAMAN GELDİ ASKERE KARAVANA BİLE ÇIKMADI, BIRAKIN ELBİSEYİ.

 8. Ya ne saçmalamışsınız. yüzüktü, çoraptı, kemerdi. Sözde analiz yapmışlar. Bol keseden sallama..

 9. Bence bu gerçek olan bir şey ben bazı resimlerde de görmüştüm bu ikiliden farklıydı onlar yani bunun fhotoshop olma riski büyük .

 10. Levent :
  Ya ne saçmalamışsınız. yüzüktü, çoraptı, kemerdi. Sözde analiz yapmışlar. Bol keseden sallama..

 11. ya ikitane köy delisine giydirmişler paçavraları.. bunlarda hakikaten asker tipi bile yok.. ince düşünüldüğünde gerçektende osmanlıyı küçük düşürmek istedikleri aşikardır..

 12. benım iki atam kurtuluş savaşından gerı dönemedıler bu resımden hıç utanmadım be saf kan öz ve öz lazım evımın bır köşesınde gururla astım bu ülkede yaşayan vatan hainlerı n gözüne sokmak lazım hangı şartlarda savaşmışlar merak ettım ve ofkemden yazma ıhtıyacı duydum bu resmı koyup sonrada eleştıren zat her ne boksa amacın nededır aşağlamakmı yuceltmemı aşağlıyosan kimi yuceltıyorsan kimi açıklarsan sevınırım yoksa tarıhın içine gırıp kemırenlerdenmısın

 13. Murad Muradoglu

  Bunlar asker degildir belkide devrin hava meydanlarinda calisan Amele taburlarindan olan zavali ac – bilac Anadolu cocuklaridirlar , kimbilir belkide biribirine esir dusmus olan Yunan yada Turk sahislardir ama evet kesinlikle muharib yani aktif cephede olabilecek Osmanli Turk askeri degildir …!

  Ama bu arada elbet bir karsi psikolojik propaganda calismada olabilir malum Gelibolu harplerinde karsi tarafa teslim olan yada kacan yada bir sekilde karsi tarafa hizmet icin Turk uniformasi giymis , gulerek sakalasarak poz vermis Osmanli Rum . Ermeni , Yahudi kokenli savas esirlerin fotolarinin cogaltilip basildigi ve hatta havadan ucakla birliklerimizin uzerine atildigi gibi gercek ve tipik bir propagandadir!! yani dogusen askere ; bak gel teslim ol , Bati ordularnin medeni sartlarinda gule oynaya sirtin pek karnin tok ! esir kampinda savasin bitimini bekle ve bir guzel semir cagirsidir bunu 6. kol faaliyeti olarak tum ordular yapar .. Sevgili arakadaslar herdaim resmin ardina orada yatran gercege gorebilmek icin bakabilmeyi ogrenmemiz lazim

 14. Murad Muradoglu

  Arastirmaci ve sosum ona gazeteci 🙂 Yetkin Iscen akilica bir gorus sunmustur :

  Ammaaaa! bu onun bir secmece hiyar olmadigi anlaminada gelmez !!!TSK genelkurmay ATESE dairesni yani askeri tarih arastirma ve inceleme bolumu > .. Canakkale konusunda Ulkemizde gercekten tam bilen otorite kendisinden baska kimse yoktur gibi dusundugunde ndolayi .. ileri gidip bu kez unlu TSK dusmani Taraf gazetesinde sikayet ve elestiri etmis bir dangalak ve gecimsiz agzi bozuk kimseyle dostlugu olmayan surekli ben hem Canakkale icin hayatimi ve parami adadim diiye ogunup sonra gidip Canakkalede kan dokmus bu milletin aziz ordusunu bu kez millet ve ordu dusmani Tarafta elestirebilir ! ..iste sevgili millet boylece bir kz daha remsin ardian iyice bakmayi bilelim artik ne olur …gozumuzu dort acalim saygi ve sevgilerimle

 15. Bu resmin sırrı çözülmüştür. İzmır’deki Çiğli Havaalanı’nda işçi olarak çalışan iki amelenin resmidir. Çanakkale savaşından sonra çekilmiştir. http://www.arastiralim.net/ilk/yirtik-elbiseli-canakkale-askerlerinin-sirri-cozuldu.html

 16. Bir saçma iddiayı çürütmek için bir sürü saçmalık üretmenin ne anlamı var?! Bolu’da yaşıyorum ve bu garibanların çocuklarını tanıyorum. Gerçek hiç de öyle yeni saçmalıklar üretilecek gibi değil. Buyurun: http://kelamihal.wordpress.com/2013/03/13/canakkalede-dogruymus-gibi-kabul-goren-ve-istismar-edilen-bir-fotograf/

 17. evet bende haberlerde duymuş tum bu iki arkadaş fransız bır şirket te calışırlarmış paralarını alamamışlar bunlarda bu gun verirler yarın varirler umuduyla beklemişler ilyaz karaş kardeşimizin yazdıgı gibi.

 18. Beyler bu resimleri askerlerin boyunlarından keserek önce askerlerin başlarına bakın, yorumlarınızı kendinize yazın sonra alt kısımlarına bakın. yine yorumlayın. Alttaki bedenin üstündeki kafanın olması gerektiği gibiyse sorun yok değilse açık bir montaj…. Osmanlının parası en son dönemde bile dünyanın en değerli parası idi. Osmanlı o kadar yoksul, düşkün, aciz ise dünya niye birleşiyor, birleştiler sonuç ne oldu yine ÇANAKKALE DESTANI…

 19. özcan oymanlar

  bunlar havaalanı inşaatında çalışan işçiler.aylarca maaşları ödenmemiş.ne bulurlarsa yiyip içip giymişler.kısa boylunun torunu çıkladı bunları.üstelik çanakkaleye hiç gitmemiş bunlar.

 20. @Murad Muradoglu
  agzına saglık kardesım

 21. cumhuriyet döneminde izmir çiğli havaalanı yapımında çalışan işçilerin alman mühendis tarafından çekilmiş fotoğrafıdır

 22. herkes kendıne göre birşeyler söylemeye calışıyor daha önce milliyet gazetesinde bir yazi cıkti
  bu resımlerın cıktıgızaman şöyle idi bolulu iki köylü türkiyede almanlar tarafindan yeni yapilan hava meydanında caliştırılmişlar ve paralari verilmemiş bu sefil halde çaliştirilmişlar evet yazi böyle devam etmekdeydı ama buresimleri başkalari başka amac ugruna kollandilar buda başka.
  bir konu asker deyil işci olduklari daha inandirici ? bende okudugumu paylaşmak istedim
  herkese iyi günler diligimle..

 23. Bolu Elmalık köyündenİzmir Hava alanında çalışmaya gidip orada Sefilkalan iki köylüdür. Savaş yıllarıyla ilgili değildir. Elmalık köyü Bolu İzzet Baysal Üniversitesi yerleşkesinin mevkiindedir. Çok merak eden ( gazeteci falan) varsa gidip köyden bilgi alabilir. NOKTA.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*