Son Haberler
Anasayfa » Röportajlar » Gaziye saygılı Atatürk’e mesafeli bir muhafazakar aydın

Gaziye saygılı Atatürk’e mesafeli bir muhafazakar aydın

Star Gazetesinden Selim Efe Erdem‘in Taha Akyol‘la yapmış olduğu röportajdan… (8 Nisan 2012)

Gazi Mustafa Kemal’e saygı göstermek ama Atatürk’e mesafeli durmak görüşü, Anadolu’da bugün hala mevcudiyetini koruyor mu?

Bu görüş muhafazakarlarda yaygındır. CHP’liler, daha çok modernist ve laik Atatürk’e vurgu yapar. Ancak politikada antiemperyalizme ilişkin bir söz edeceklerse Milli Mücadele ve Gazi Mustafa Kemal’den bahsederler. Cumhuriyet Halk Partisi’nin şöyle bir problemi var: CHP inkılapları kabul ettirebilmek için ordu ve bürokrasiye dayandı. Halktan kopuk bir biçimde yaptı. Bu gelenek hala devam ediyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun istikametini doğru buluyorum ama yeterli değil.

Atatürk’ün otoriterleşmesinin nedenini nasıl izah edebilirsiniz?

Milli mücadele sırasında, meclisin İstiklal Mahkemeleri üzerinde denetim yetkisi vardı. Cumhuriyet döneminde ise meclis İstiklal Mahkemeleri’nden korkuyor. Milli Mücadele kahramanı Karebekir Paşa kelepçe takılıp hapse atıldı. Başvekil İsmet Paşa ‘Bu kadar da olmaz.’ diye bırakılmasını isteyince ‘Vay sen misin Karabekir’i bıraktıran?’ diyerek İnönü hakkında bile tutuklama kararı çıkarttılar. Atatürk’ün sahip olduğu yetki ve karizma, Osmanlı hükümdarlarında yok. Devrimler böyledir: Devirdikleri rejimden daha otoriterini kurarlar. Bizim anayasa tarihimizde iki büyük dönem vardır. Birincisi, padişahın yetkilerinin sınırlanması için Kanuni Esasi’dir. Buradaki amaç, padişahın ve devletin yetkilerini sınırlayıp bireysel hak ve hürriyetleri genişletmek. Bunun eseri olarak liberal kavramlar bizim anayasa hukukumuza girmiştir. Halbuki İnkılaplar döneminde tam aksine otoritenin olabildiğince güçlendirilmesi gerekir.

Google Aramaları

  • selim efe erdem
  • efe erdem star
  • Erdem efe Россия 42 года
  • selim efe erdem star pazar eki
  • selim efe erdem yazıları

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*