Son Haberler
Anasayfa » M.kemal’e ait olmayan sözler; » Gençlik Marşı ve Üç Kızın Macerası (19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Marşı Hikayesi )

Gençlik Marşı ve Üç Kızın Macerası (19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Marşı Hikayesi )

10712739_707470002641914_5549713306386857380_n

Üç Şırfıntı Kız Hepimizin çok iyi bildiği (19 mayıs) Gençlik (spor bayramı) Marşı, aslen İsveç anonim şarkısıdır. Üç şırfıntı kız (Tre trallande jäntor) adı ile bilinir, üç kız kardeşin ormandaki erotik macera ile biten hikayesini anlatmaktadır. Bestesi Felix Körling’e (1864-1937) sözleri Gustaf Fröding‘e (1860-1911) aittir. Sözleri Ali Ulvi Bey tarafından kaleme alınmıştır.

Gençlik Marşı ve Üç Kızın Macerası (19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Marşı Hikayesi )

Üç Şırfıntı Kız Hepimizin çok iyi bildiği Gençlik Marşı, aslen İsveç anonim şarkısıdır. Üç şırfıntı kız (Tre trallande jäntor) adı ile bilinir, üç kız kardeşin ormandaki erotik macera ile biten hikayesini anlatmaktadır. Bestesi Felix Körling’e (1864-1937) sözleri Gustaf Fröding‘e (1860-1911) aittir. Sözleri Ali Ulvi Bey tarafından kaleme alınmıştır.

Ali Ulvi Elöve (habermerkezi.wordpress.com, Vikipedi) *** Gençlik Marşı’nı Türkiye’ye Getiren Selim Sırrı Tarcan

Selim Sırrı İsveç’ten ülkeye, sadece spora bakış anlayışını değiştiren İsveç jimnastiğiyle değil, toparladığı İsveç şarkılarıyla birlikte dönüyordu. Bu şarkılardan biri de “tre trallande jäntor” yani “şınanay diyen üç hoppa kız”dı. Şarkının sözleri İsveç’in milli şairi kabul edilen Gustaf Fröding’e aitti. Köylük yerde biraz rahat davranan üç genç kızın hareketlerini taklit eden üniversite öğrencilerini gördüklerinde utançlarından yerin dibine girmesinden bahsediyordu şiir. İsveç şiirini geleneksel tarzdan kurtaran Fröding’in bu şiirini besteleyen ise Felix Körling’di. Sene 1916’ydı. Selim Sırrı İstanbul Darülmuallimin Mektebi’nde beden eğitimi öğretmeniydi. Felix Körling’in bestesini biraz değiştirerek notaya dökmüş, bu müziğe bir söz yazmasını rica etmişti Ali Ulvi (Elöve) Bey’den. İşte “dağ başını duman almış” böyle doğmuştu. “Dağ başını duman almış” Marşı’nın bestesinin orijinali Felix Körling’e (solda) aitti. Selim Sırrı İsveç’ten dönmeden önce Felix Körling’le konuşmuş, ve bestesinin notalarını almıştı. İstanbul’a döndükten sonra notaları çok az değiştirerek bir marş formatına soktu besteyi.

Youtube; tre trallande jantor şarkısı dinlemek için tıkla :  http://www.youtube.com/watch?v=S877sNgxkOw

Daha fazla bilgi için bakabilirsiniz;

M.kemal’e ait olmayan sözler;Söz konusu olan vatansa, gerisi teferruattır  “beni Türk hekimlerine emanet ediniz. bu sözler m keml’e ait değilmiş. Bu konuda  (mustafa kemal’e mal edilen) örnek o kadar çok ki, saymakla bitmez.
http://yakintarihimiz.org/m-kemale-ait-olmayan-sozler.html

Kadınlara hakları verildi mi, aldılar mı? Cumhuriyet Türkiyesi’nin kadınlara seçme ve seçilme hakkını armağan ettiği hep söylenir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün üzerinden birkaç gün geçmişken bu iddianın ne derece doğru olduğunu araştırmakta fayda var. http://yakintarihimiz.org/kadinlara-haklari-verildi-mi-aldilar-mi-2.html

’23 Nisan’ı Mustafa.Kemal hediye etmedi’ Prof , Cemil Koçak

http://yakintarihimiz.org/23-nisani-mustafa-kemal-hediye-etmedi.html

23 Nisan’ın çocuk bayramı olmasının Mustafa Kemal’le ilgisi yoktur;Doç. Dr. Mehmet Ö. Alkan,

http://yakintarihimiz.org/23-nisanin-cocuk-bayrami-olmasinin-mustafa-kemalle-ilgisi-yoktur.html

23 Nisan Çocuk Bayramı’nın Atatürk’le doğrudan bir ilgisi olmadığı gibi onu çocuklara armağan ettiği de doğru değildir!23 Nisan’ı Atatürk değil, Çocuk Esirgeme Kurumu bayram ilan etti.

http://yakintarihimiz.org/23-nisan-cocuk-bayraminin-ataturkle-dogrudan-bir-ilgisi-olmadigi-gibi-onu-cocuklara-armagan-ettigi-de-dogru-degildir23-nisani-ataturk-degil-cocuk-esirgeme-kurumu-bayram-ilan-etti.html

Üç Şırfıntı Kız Hepimizin çok iyi bildiği (19 mayıs) Gençlik (spor bayramı) Marşı, aslen İsveç anonim şarkısıdır. Üç şırfıntı kız (Tre trallande jäntor) adı ile bilinir, üç kız kardeşin ormandaki erotik macera ile biten hikayesini anlatmaktadır. Bestesi Felix Körling’e (1864-1937) sözleri Gustaf Fröding‘e (1860-1911) aittir. Sözleri Ali Ulvi Bey tarafından kaleme alınmıştır.http://gayribilimselmillitarih.blogspot.com.tr/2013/02/genclik-mars-ve-uc-kzn-maceras-19-mays.html

 

 

Google Aramaları

  • erotik hikayeler
  • erotik hikaye
  • gençlik marşı hikayesi
  • Erotik yazılar
  • gençlik marşının hikayesi
  • erotik hikayeleri
  • erotik hikyeler
  • GENÇLİK MARŞI
  • erotik genclik hikayeleri
  • üç sırfıntı kız isveç şarkısı ne zaman bestelendi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*