Son Haberler
Anasayfa » Belgeler » Günün fıkrası ;”ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” adlı kitabı nerde bulabilirim ? Maalesef masal kitabı satmıyoruz. Bu palavraya paranoyaklar (ve cahiller) inanir

Günün fıkrası ;”ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” adlı kitabı nerde bulabilirim ? Maalesef masal kitabı satmıyoruz. Bu palavraya paranoyaklar (ve cahiller) inanir

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Günün fıkrası ;”Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” adlı kitabı nerde bulabilirim ? Maalesef masal kitabı satmıyoruz. Bu palavraya paranoyaklar (ve cahiller)  inanir.Bu palavraya inanmak Canakkale sehitlerine hakarettir,iftiradir.

Günün fıkrası ; Adam kitapçıdaki tezgahtara sorar ;”Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” adlı kitabı nerde bulabilirim Tezgahtar yanıt verir; Maalesef masal kitabı satmıyoruz.

(by kimyacı)

Kemalistler (ve resmi tarih) yada Atatürk Böyle anlatiyor olayi ;

Atatürk Kocacimen`de dinlenirken atiyla Conkbayir yokusunu tirmanmaya baslamis ve bu sirada tepeden asagi kacan Türk askerlerini görünce nicin kactiklarini sormus.Kacan Türkler 261 rakimli tepeyi isaret ederek:-“Düsman geliyor, efendim “demisler.Atatürk:-“Düsmandan kacilmaz ” demis.Kacan Türk askerleri:-“Cephanemiz bitti”demislerAtatürk:-“Cephaneniz yoksa süngünüz var”demis ve o ünlü cümlesini kurmus.”Ben size taarruzu degil ölmeyi emrediyorum”Ve düsmandan kacan türk askerleri komutanlarini dinleyip ölmüsler.57. alayin tamami..Tek sag kalan ölmeyi emreden komutan Yarbay Mustafa Kemal..Böyle anlatiyor olayi Atatürk….

Kaynak; 1;Atatürk’ün Gözlerinden Çanakkale’ye Bakmak – Kemal Arı2;Türk,Tarihci, Şair, HukukçuKadir Mısıroğlu, Lozan zafer mi hezimet mi? s 157,158,159 3; Mustafa Kemal ve Çanakkale. İlhan Akşit-Hayati Özel. s. 115.

“Mustafa Kemal tarihi doğru anlatmıyor,Bu palavraya paranoyaklar inanir.Bu palavraya inanmak Canakkale sehitlerine hakarettir, iftiradir.Tarihi,oldurdugu olmazlar dolu bir milletin askerleri cephanesi bittigi icin düsmani görünce kaciyor..Vatan savunmasini imanina sahit tutan Türk askeri cephanesi bittigi icin imanini cenk meydaninda birakarak kaciyor..Vatani namusu sayan Türk askeri düsmani görünce namusunu birakip kaciyor,cephanesi bitmismis.. Evde biraktigi karisindan utanir..Yolda komutan ceviriyor ve cepheye geri yolluyor Yuh..!Bir müslüman icin sehitlik,Allah katinda ulasilabilecek makamlarin,derecelerin en yücesi,en degerlisi ve en anlamlisidir.Savasci bir millet olan Türkler icin savas cenk meydani,er meydanidir..Müslüman Türk icin savas,sehitlik makamina acilan bir kapidir,sehadet firsatidir.Vatana namus,sehadete serbet gözüyle bakan Türk askeri düsmani görünce cephanesi bittigi icin kaciyormus,komutan Yarbay Mustafa Kemal ölmeyi emretmis.Ahiret ve dünya hayatini bir arada yasayacagi sehitlik makami icin ölümü göze almiyor da,komutaninin öl emrine itaat ediyor..Bu palavraya paranoyaklar inanir.Bu palavraya inanmak Canakkale sehitlerine hakarettir,iftiradir.Cünkü,savas meydaninda bile olsa sehitlik niyetiyle ölen sehittir,komutan emriyle ölen degil.Ve gögsünde iman barindiran her Türk`ün yüregi sehadet arzusuyla carpar..

Gercekte ise…Askerlerine ölmeyi emredip kendisi sag kalmayi basaran komutan,askerler sehadet serbetiyle makamlarina yükselirken sevgilisine mektup yazmakla mesgulmüs..Kacandan göcenden tek kelime yok.”

[Türk,Tarihci, Şair, Hukukçu Kadir Mısıroğlu-Lozan zafer mi hezimet mi? s 157,158,159]

Bir Efsane Aslı olmadığı halde çok yaygın şekilde konuşulduğundan gerçek olduğu zannedilen rivayetler için şehir efsanesi (masal) tabiri kullanılır. Bunlardan biri “Taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” için söz konusu.

M. Kemal’in, Çanakkale’de “Taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” dediği askerlerin şehit olmaya koşarken çizdikleri tabloları tasvir ederken kullandığı ifadelerin gerçek anlamını öğrenmek açısından bu konu çok önemli.
M. Kemal Atatürk’ün Madam Corinne’e gönderdiği 17 Eylül 1916 tarihli mektubun bir yerinde şöyle yazıyor:Askerlerim pek cesur ve düşmandan daha mukavemetlidir. Bundan başka hususi inançları, çok defa ölüme sevk eden emirlerimi yerine getirmelerini daha çok kolaylaştırıyor. “Askerlerim cennette hurilere kavusmak icin sehit olmayi cok arzuluyorlar,Fakat benim sehit olup cennete gitme, gibi bir niyetim yok”Bana gelince, çok yazık ki, bu inanmış insanların, Allah vergisi nitelikleri bende yok.Kaynak; 1; Türk,Düşünür, Peyami Safa’nın 1954 yılında Milliyet gazetesinde yayınlanan “Atatürk’ün Bir Kadına Mektupları” isimli yazı dizisinin 30 Kasım 1954 tarihli 10′uncu bölüm. 2; Erdal Inönü, Anılar ve Düşünceler, cild 3, Doğan Kitap,3; Sadi Borak, Öyküleriyle Atatürk’ün Özel Mektupları 4; Falih Rıfkı Atay, 19 Mayıs, Ankara s 3 5;Ruşen Eşref, Anafartalar kumandanı ile mülakat s 20

şehit olma iştiyakıyla ölüme koşan gencecik askerlerin bu psikolojisini bir an önce hurilerle buluşma arzusuyla açıklayıp alay eder ve ölümden sonraki Cennet hayatı için “hayalî rahat” ifadesini kullanır mı?Yine M. Kemal’in, “Biz ilhamımızı gökten indiği sanılan kitaplardan değil, hayatın gerçeklerinden alıyoruz”( Kaynak: ATATÜRK, Cumhuriyet Halk Partisi programı, Söylev ve Demeçleri / Cilt 1 / Syf. 389) sözü, bu portreyi tamamlıyor.Mustafa kemal  Müslüman değildir? (yada Mustafa kemal Sabetayist bir gizli yahudiydi) ; bazılarını sinirlendirmiş. Tepkisini yerel gazetelerdeki köşelerine yansıtanlar olmuş.Bunlardan biri, M. Kemal’in “Müslümanlıkla ilgili (1924 öncesi) övücü sözleri”ni aktararak bizi “yalancılık”la suçlayan bir yazı yazmış. Kendi kullandığı ifadelerle bu “çirkin” yazının sahibini muhatap alma gibi bir niyetimiz yok.Mukaddes kitabımız Kur’ân-ı Kerim hakkındaki düşüncesini “gökten indiği sanılan” ifadesiyle açığa vuran bir kişinin, Bu (islam) konulardaki gerçek düşüncelerini milletin önünde açıkça dile getirmekten kaçınması, hattâ birçok beyanında tam tersi yönde fikirler ifade etmesi normal. Çünkü o bir siyaset adamı.Yönlendirmek ve yeniden şekillendirmek istediği toplumla kendisini karşı karşıya getirecek çıkışlar yapmak, akılcı bir siyasetle bağdaşmaz.Ama icraatlarının, gizli tutmaya çalıştığı gerçek fikirleri istikametinde olduğu da bir vâkıa.[Gazeteci -Kazım Güleçyüz.]

Google Aramaları

  • ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum
  • ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum kimin sözü
  • ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum hangi savaşta söylenmiştir
  • ben size taaruzu değil ölmeyi emrediyorum malesef masal kitabı satmıyoruz
  • ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum sözü ne anlama geliyor
  • ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum anlamı
  • ölmeyi emrediyorum yalanı
  • ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum anısı
  • ben size ölmeyi emrediyorum yalanı
  • 57 alaydan atatürk tek sağ kalan mıydı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*