Son Haberler
Anasayfa » Genel » HALİMİZ

HALİMİZ

Ben gidip görmedim ama gazeteler yazdı ve okuyucularım mektupla bildirdiler:İstanbul Belediyesi,Taksim Meydanına bir ”Noel Ağacı”dikmişti.Taksim Meydanı ve o zamanki adıyla Pera (İstiklal Caddesi) mütareke meydanında Türk’ün gözyaşlarıyla sulanmış ve bize düşman olan azınlıkların sevinç naralarıyla çınlamıştı.O zaman,işgal orduları komutanlarının ayakları altında Türk Bayrakları sererek ve bizim gam bahçelerinden devrilmiş çiçekler atarak Taksim Meydanı’ında karşılamışlardı.Yine Pera Caddesinde dolaşmak cesaretini gösteren Türkler’i döğmüşlerdi.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nin bizim için pek önemli bir manası var.O meydan,tüm kapitülasyonlar ve sömürge arzularının şımarttığı azlıklar üstünde bizim zaferimizdir.Diyebiliriz ki Taksim’in kurtuluşu,İzmir’in kurtuluşu kadar mühimdir.

Taksim’e noel ağacı diken zavallı çorak beyinler,Kurtuluş Savaşı’nın manasını dahi unutmuş olarak,”Pera’yı” ”İstiklal Caddesi” yapan zihniyete karşı bir çeşit budalalık tepkisi içindedirler.Noel ağacı ile,Kurtuluş Abidesi’ne meydan okuyanlar,kulakları ”ezan seslerinden ”fazla ”çan zangırtıları”na alışmış bir semtin bahtsız ve köksüz çocuklarına,bize ne kadar yabancı bir çehre verdiklerinin farkında bile değildirler.

Nitekim kader,o ağacın tam meyve verceği Noel gecesinde bize pek acı bir oyun oynadı.Kıbrıs’ta,gemi azıya alan Rum çakalları,o şuursuzluk ağacının manevi köklerini (kadın,çoluk çocuk) 500 şehidimizin kanları ile suladılar.(1963)

Bu korkunç düşmanlık vakası,bilmem uyartır mı bizi? Bilmem,kendi manevi bütünlüğümüzü bulamadığımız takdirde,yanlız Kıbrıs’ı değil,İstanbul’u ve bütün vatanı elden çıkarmak üzere olduğumuzun farkına varacak mıyız? Bu dökülen mazlum kanları olsun,aklımızı başımıza,şerefimizi üstümüze getirir mi bilmem?

Ahmet Kabaklı – Kültür Emperyalizmi ,syf;104,105

Google Aramaları

  • ahmet kabaklı atatürk
  • ahmet kabakli ataturk masondur kose yazisi
  • ahmet kaBakli kadir mısıroğlu
  • ahmet kabaklı köşe yazıları
  • ahmet kabaklı makaleleri
  • ahmet kapaklı köşe yazıları

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*