Son Haberler
Anasayfa » Genel » HANİ VATAN TOPRAĞI KUTSALDI ?

HANİ VATAN TOPRAĞI KUTSALDI ?

HANİ VATAN TOPRAĞI KUTSALDI ?Mustafa Kemal’in sağ kolu Falih Rıfkı’dan dinliyoruz:

“Bir akşam gene Selanik gazinolarından birinde şu konu ortaya atılmıştı:

– Hepimiz Sulta Hamid istibdadının yıkılmasını istiyoruz. Ama hiç birimiz o yıkılıp ta iktidar bize kalırsa ne yapacağız söylemiyoruz.

Herkes sıra ile kendi fikirlerini ortaya attı. Mustafa Kemal’e sıra gelince O:

– Rumeli’de ve küçük Asya’da bizden olmayan toprakları içine almayan bir sınır çizerim. Bu sınır içindeki memleket ve milletimizi kurtarmaya bakarım.

Cebesoy gibi güçlü kuvvetli arkadaşları olmasa sofradakilerin saldırışına bile uğrayacaktı. Bosna Hersek ve Girit’i bırakma ha, Suriye, Filistin ve Hicaz’ı bırakmak ha.”

(Falih Rıfkı Atay, Atatürkçülük Nedir? s 11)

Kanla alınan toprağı, kanla bırakan bir milletiz efendiler!! Biz kendi yorumumuzu katmadan bir başka kaynağa geçelim. Dr. Rıza Nur’dan dinleyeceğiz. Rıza Nur, Mustafa Kemal’in Lozan’a gönderdiği, İnönü’den sonra ikinci murahhastı.

“Bizde ne hazırlık var, ne dosya var, hiçbir şey yok. Lord Gürzon gibi birtakım resmi diplomatlar burada. Hem bunların mükemmel dosyaları vardır. Ne yapacağız! Heyet-i vekile bize giderken bir içtimada avuç içi kadar bir kağıda sığan bir talimat verdi. Mustafa Kemal, İsmet ile beni bir tarafa çekti dedi ki: “Baktınız ki, hatta Trakya’yı alamıyorsunuz, sözlerinden dönüyorlar, uğraşmayın, terk edip sulhü yapın, hatta icab ederse İstanbul’dan da vazgeçmek lazımdır. Musul için hiç uğraşmayın” Mustafa Kemal’in de şifaî direktifi bu.”

(Dr.Rıza Nur, Hayat ve Hatıratlarım s 982)

İstanbul’dan dahi vazgeçmeyi düşünebilen bir Paşa? Hani “Vatan toprağı kutsal” idi?

Muzaffer bir devlet olarak oturduğumuz Lozan masasında bıraktığımız; Trablusgarp, Adalar, Musul, Kerkük, Hatay, Batum, Batı Trakya vatan toprağına bakışlarını göstermiyor mu zaten?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*