Son Haberler
Anasayfa » Kitaplardan Alıntılar » Herşeyi ben yaptım ve ben yapacağım !

Herşeyi ben yaptım ve ben yapacağım !

Herşeyi ben yaptım ve ben yapacağım !Büyük Zaferin 2.yıldönümü gelmişti.30 Ağustos günü Dumlupınar’a gittim.M.Kemal Paşa’nın da geldiğini öğrendim.Vagonunu ararken,yaveri Salih Bozok penceresinden seslenip çağırdı.Vagona çıktım,Saygıyla Gazi’nin bulunudğu salona girdim.O da ne?Ömrümde kokusunu bir türlü nefret etmeden duyamadığım rakı kokusu burnumu ve dimağımı tiksindirdi.

Gazi beni görünce ayağa kalktı ve ”Paşam,hoşgeldiniz!” diyerek iltifat etti.Elimi sıktı ve Salih Bey’e dönerek,”Karabekir rakı sevmez.Ona bie şişe bira getirin!” emrini verdi.

Öğleden sonra 2’de Dumlupınar’da dikilecek anıtın temel atma töreni yapıldı.Nutuklar söylendi.Hepsi Gazi’nin yüzüne karşı riyakrlıkla dolutdu.Hele öğretmenler ve avukatlar adına söylenenler kendilerine hiç yaışmıyordu.

Nutuk sırası Fevzi Paşa’ya gelmişti.Hazılradığı kağıttan okuduğu nutkunda İstiklal Savaşı İnönü’den başlamış ve Dumlupınar zaferiyle sona ermiş.Doğu cephesinden veya başka milli cephelerden tek kelime ile olsun bahsetme yok.Sonuçta onun konuşması da Gazi’ye övgülerle bitti.Yanlzı Üniversite Rektörü İsmail Hakı Baltacıoğlu Bey,bütün milletin gayret ve fedakarlıklarından bahsetti.İsim zikretmeden bütün orduya ve özellikle İstiklal Savaşı’nı sevk ve idare eden komutanlara teşekkürlerini sundu.

Bu arada birşey dikkatimi çekti.İsmail Hakkı Bey’in gerçeklere uygun sözleri,Gazi’nin hiç hoşuna gitmemişti.Bunu yüz ifadesinden anladım.Nitekim tahminim doğru çıktı ve kısa bir süre sonra bu gerçeğe gönül vermiş adam,görevinden azledildi! Buna mukabil Fevzi Paşa’nın İstiklal Savaşı’nı güdük olarak yanlız Batı cephesine yığması pek hoşuna gitmiş olcak ki sonraları uzun yıllar bu esas,bazı dalkavuk edebiyatçı ve tarihçilerimizin kalemlerine dolandı durdu.

Son konuşmayı Gazi yaptı ve bütün bu övgüleri hak ettiğini anlatır tarzda nutuk söyledi.O konuşurken birkaç uçak,alçak uçuş yaparak üzerimizden geçiyordu.Sonra da askeri geçit yapıldı.Burada Gazi,yeni Bakanlar Kurulu’yla daha özel ve samimi bir havada görüştüğü halde,komutanlara karşı resmi ve soğuk durdu.Bu,çeşitli yerlerden toplanmış bulunan heyetlere karşı,nutukların belirttiği bir çarpık görüşe değer verdirmek için olsa gerekti.

”Herşeyi ben yaptım ve ben yapacağım.İstiklal Savaşı’nda yaptıklarını şimdi yapacaklarımın garantisidir.Şimdi etrafıma toplananlarla aynı değerde işler yapabilirim”gibi bir zihniyetin somutlaştırılmış hazin bir tablosoydu karşımızdaki!

Tören bittikten sonra veda etmek için vagonuna gittiğim Gazi,söz arasında şöyle dedi;

”Millet nasıl isterse öyle olur!”

Akşam trenimiz İzmir’e hareket etti.Gazi,diğer komutanlarla Afyonkarahisar’a giderken,onlara eynen şöyle demiş;”Bütün dayanağım sizlersiniz.Herşeyi size dayanarak yaptım ve yapacağım”

Kaynak:Kızıl Pençe – Mustafa Armağan

Google Aramaları

  • atatürk hangi savaşta gazi oldu
  • herşeyi ben yaptım sözler
  • istiklal mücadelesi tarihimiz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*