Son Haberler
Anasayfa » Genel » HÜSEYİN AVNİ ULAŞ’LA BİR HATIRA

HÜSEYİN AVNİ ULAŞ’LA BİR HATIRA

HÜSEYİN AVNİ ULAŞ’LA BİR HATIRA

Hüseyin Avni Bey,(1887 – 1948) eşsiz bir demokrasi yiğidi olarak Hakkın, rahmetine kavuştuğu yıllarda (1948) bizim gibi hürriyet sever ve Hakka âşık gençlerin ruhlarında, hakiki büyük adam sembolü olmuştur.

Büyük hukuk ve demokrasi zaferleri ile 1.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve sonra Terakki-perver Fıkra’nın unutulmaz hatibi olarak milli hafızamızda yer tutmuştu.

Hüseyin Avni Bey, Erzurum Kongresi’nden beri,zorbalıklara karşı “Şûraya dayalı” demokrasi modelini, devcesine savunan bir ilim zirvesi idi.Onun için gönüllerimizi ısıtan yıldızımız olmuştu.

İhanetler, despotluklar yüzünden güdük kalan, adalet ve hukuk devleti idealini hâlâ gerçekleşti-remeyen devletimizin,tek-parti zulümlerinden sonra, bu gün bile Hüseyin Avni’lere ne kadar muhtaç olduğunu, düşünerek hayıflanıyorum.

O Hüseyin Avni Ulaş ki, İstiklâl Mahkeme’lerinde ilkel haksızlıklarla ipe çekilen arkadaşlarının asılmış gövdelerine hüzünle bakarak “Kendisinin beraat ettirildiğini” söyleyen Kel Ali’nin yüzüne karşı:“Hepsi de benden günahsız ve namuslu arkadaşlarımı astınız.Peki bende ne gibi bir namussuzluk gördünüz ki, bu şerefli ölümü benden esirgediniz” diye soran kahramandır.

GÜN IŞIĞINDA (Ahmet KABAKLI 5 Mart 1998 Türkiye Gazetesi

Google Aramaları

  • hüseyin avni ulaş gerçek tarih

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*