Son Haberler
Anasayfa » .Atatürk bir diktatördü; » İlk darbe, 35 yıl önce (1925) bir grup üniformasız (m.kemal ve ismet inönü) despotun (diktatör) çıkardığı ‘Takrir-i Sükun Kanunu’dur.

İlk darbe, 35 yıl önce (1925) bir grup üniformasız (m.kemal ve ismet inönü) despotun (diktatör) çıkardığı ‘Takrir-i Sükun Kanunu’dur.

 

1499362_401839113324396_53155044117866914_n

Yabancı gazeteciler Atatürk’e “Sizde niye birden fazla parti yok? Siz diktatörsünüz” diyorlar.Kazım Karabekir, “Biz cumhuriyet kurmadık mı? Partisiz (seçimsiz) cumhuriyet mi olur?”diyor.ilk darbe, sanıldığı gibi 27 Mayıs (1960) darbesi değil, ondan 35 yıl önce (1925) bir grup üniformasız (m.kemal ve ismet inönü) despotun (diktatör) çıkardığı ‘Takrir-i Sükun Kanunu’dur.Bu zorbalık yasası ile suçsuz insanlar fikirleri yüzünden idam edilmiş,Terakkiperver Fırka (ilerici cumhuriyet partisi) da iftiralara maruz bırakılarak kapatılmıştır.

Karabekir Paşa ve onun gibi düşünen ‘hürriyetçiler’ 1924 Eylülü’nde Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nı (ilerici cumhuriyet partisi) kurdular. Parti ‘gerici’ değildi. Saltanat yanlısı hiç değildi. Parti kurucuları, ‘inkılapların hepsine taraftar olmakla beraber, bunların herhangi bir şahsa veya zümreye imtiyaz vermek için değil, bütün memlekete ve halkımıza mal edilmek’ için yapılması gerektiğini savunuyorlardı. Bugünden geriye bakınca ne kadar ileri görüşlü oldukları ortaya çıkıyor. Ancak TCF (ilerici cumhuriyet partisi) sadece altı buçuk ay yaşayabildi. (M.kemal ve ) İsmet İnönü’nün yönetimindeki CHP hükümeti, çıkardığı ‘Takrir-i Sükun Kanunu’na dayarak 5 Haziran 1925’te partiyi kapattı. Böylece 25 yıl sürecek tek parti diktatörlüğü kurulmuş oldu. TCF’nin en elle tutulur suçu ‘partimiz dini inançlara saygılıdır’ demekti!

Kaynak; Mustafa Akyol ,Gayrı Resmi Yakın Tarih

Yabancı gazeteciler Atatürk’e “Sizde niye birden fazla parti yok? Siz diktatörsünüz” diyorlar.

Kazım Karabekir, “Biz cumhuriyet kurmadık mı? Partisiz (seçimsiz) cumhuriyet mi olur?”diyor.

Atatürk 1930’da kendisinin Batı’da diktatör olarak anıldığını, manzaranın hakikaten bir diktatörlük manzarası olduğunu ve ölürse geriye bir istibdat(diktatör,despot) müessesesi kalacağını, halbuki bunu istemediğini, ve bunun için Serbest Fırka’nın kurulmasını istediğini söylüyor. Serbest Fırka Üç ay sürüyor ve Atatürk kapattırıyor. Ama halkın o partiyi (tcf -ilerici cumhuriyet partisini) tuttuğunu görünce Atatürk Partiyi kapatıyor, daha sert bir rejim geliyor, basın ve cemiyetler kanunları değişiyor. Türk Ocakları, kadın dernekleri kapatılıyor. Çünkü hepsi Serbest (tcf -ilerici cumhuriyet partisini) Fırka’yı destekliyorlar.Terakkiperver Fırkası kurulur kurulmaz, Atatürk, Fethi Okyar’ı Karabekir’e gönderiyor. “Çok kötü şeyler olacak. Partinizi kapatın” diyor. () Atatürk’ün projesinin tek partili cumhuriyet olduğu açıkça ortaya çıkıyor. Atatürk çok partiyi istemiş de, mecbur kaldığı için tek partili rejim kurmuş değil. Atatürk’ün kafasındaki proje tek parti idaresi kurmaktır. Prof.Cemil Koçak bunu belgesiyle açıkladı.

[Taha Akyol, Türk Gazeteci ve yazar. Taraf-2009 ]

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

Kemalizm,(m.kemal’in ideolojisi ,inkılapları) baştan beri sopayla dayatıldı.80 senedir sopa zoruyla, darbelerle, muhtıralarla ayakta kalabiliyor. Milletimiz K.Atatürk’ün fikirlerini,(inkilaplarını) partisinin politikalarını kabullenmedi.http://yakintarihimiz.org/milletimiz-k-ataturkun-fikirleriniinkilaplarini-ve-partisinin-politikalarini-kabullenmedi.html

Anadolu’da cumhuriyeti ilk kim kurdu? “Gazi Mustafa Kamal Atatürk” değil mi?Yok canım o size okullarda okutulan resmi tarih yalanının bir parçası.. Adında “Türkiye” ve “Cumhuriyet” sözcüklerinin olduğu 2 Türk devleti.Yok Mustafa Kemal filan artık. “Mustafa Kemal Dolmabahçe Sarayı’nda kız kovalarken, sizin atalarınız burada Cumhuriyeti kurdu.

http://yakintarihimiz.org/anadoluda-cumhuriyeti-ilk-kim-kurdu-gazi-mustafa-kamal-ataturk-degil-miyok-canim-o-size-okullarda-okutulan-resmi-tarih-yalaninin-bir-parcasi-adinda-turkiye-ve-cumh.html

.Yeni (Tfc İlerici Cumhuriyet fırkası ) partinin adının “Cumhuriyet” olacağını öğrenen Halk Fırkası, (günümüzdeki -chp ) 10 Kasım 1924’te Halk Fırkası’nın başına “Cumhuriyet” kelimesini ekleyerek CHF adını almıştır.http://yakintarihimiz.org/yeni-tfc-ilerici-cumhuriyet-firkasi-partinin-adinin-cumhuriyet-olacagini-ogrenen-halk-firkasi-gunumuzdeki-chp-10-kasim-1924te-halk-firkasinin-basina.html

İlk darbe, 35 yıl önce (1925) bir grup üniformasız (m.kemal ve ismet inönü) despotun (diktatör) çıkardığı ‘Takrir-i Sükun Kanunu’dur.

Osmanlı’da.Meclisi mebusan vardı,seçimler vardı sadrazam(başbakan) vardı.. M.kemal’in kurduğu cumhuriyet ise diktatöryal bir cumhuriyetti.. içinde halk felan yoktu… tek parti(CHP) diktatörlüğü vardı..

http://yakintarihimiz.org/osmanlida-meclisi-mebusan-vardisecimler-vardi-sadrazambasbakan-vardi-m-kemalin-kurdugu-cumhuriyet-ise-diktatoryal-bir-cumhuriyetti-icinde-halk-felan-yoktu-tek-partichp-diktatorlugu-va.html

Atatürk bir diktatördü-Tüm Linkler ;

http://yakintarihimiz.org/ataturk-bir-diktatordu-tum-linkler.html

Google Aramaları

  • 1925 darbesi
  • 1925 deki darbe vido
  • 1960 darbesi ataturk ne dedi
  • 35 sene önce darbe
  • ismet inönü 1925 darbesi
  • ismet inönü zorbalıklar
  • takriri sukun Yasası nı kim çıkardı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*