Son Haberler
Anasayfa » İngiliz valisi mustafa kemal; » İngilizler bu ( “Batı Trakya Türk Cumhuriyeti-Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti””) hükümete ve kurucularına karşı düşmanca bir tutum içine girerlerken, Mustafa Kemal’in İstanbul’dan ayrılmadan önce, İstanbul’dan ayrılırken ve Samsun’a gelişinde İngilizlerle temas içinde olduğunu biliyoruz..

İngilizler bu ( “Batı Trakya Türk Cumhuriyeti-Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti””) hükümete ve kurucularına karşı düşmanca bir tutum içine girerlerken, Mustafa Kemal’in İstanbul’dan ayrılmadan önce, İstanbul’dan ayrılırken ve Samsun’a gelişinde İngilizlerle temas içinde olduğunu biliyoruz..

İngilizler bu ( “Batı Trakya Türk Cumhuriyeti-Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti“”) hükümete ve kurucularına karşı düşmanca bir tutum içine girerlerken, Mustafa Kemal’in İstanbul’dan ayrılmadan önce, İstanbul’dan ayrılırken ve Samsun’a gelişinde İngilizlerle temas içinde olduğunu biliyoruz..

Anadolu’da cumhuriyeti ilk kim kurdu? “Gazi Mustafa Kamal Atatürk” değil mi?Yok canım o size okullarda okutulan resmi tarih yalanının bir parçası.. Adında “Türkiye” ve “Cumhuriyet” sözcüklerinin olduğu 2 Türk devleti.

Anadolu’da cumhuriyeti ilk kim kurdu? “Gazi Mustafa Kamal Atatürk” değil mi?Yok canım o size okullarda okutulan resmi tarih yalanının bir parçası.. “Cumhuriyet” kavram olarak fıkıhta da kullanılan Arapça bir kelimedir. Bu konuyu hem Farabi “Medinetül Fazıla”da, hem de Biruni ve daha birçok İslam alimi tartışmışlardır.. Bunu genelde CHP’liler bilmez..

CHP’lilere sorun, onlar “Cumhur” ne demek, onu da bilmezler.. İlk akıllarına gelecek olan “Cumhur abi”dir, ya da “Halk” diyeceklerdir.. Cumhuriyet de “Halkçılık” olacaktır o zaman tabiatıyla.. Hadi o Arapça da, Latincesi ne: “Res-publica”. Peki o ne demek? “Public”. Aslında etimolojik anlamda Cumhuriyet kavramı, Latincesi ile tamamen farklıdır.. Modern zamanlarda, “Ulus devlet” icad olduktan sonra “Cumhuriyet”e yüklenen anlam daha da farklıdır..

“Cumhuriyet”, “Ulus devlet” yokken de vardı ve “Cumhur” “çoğunluk” anlamına kullanılıyordu.. “Cumhur ulema” derken, “Alimlerin çoğunluğuna göre” anlamı veriliyordu. Bu siyasete uygulanırken, bugün için “Ulusun çoğunluğu” anlamına kullanılıyor.. Cumhurun soyut bir “Halk” tanımı ile alakası yok..

Latince’deki “Public” “Halk”dan çok “Kamu” ile ilgili bir kelimedir.. Yani “Publica”, başına “res” eklendiğinde, Cumhuriyet’deki “…iyet” takısı gibi, bir “ilişki- aidiyet” anlamı kazanır ve “Kamu malı, Kamuyla ilgili olan” anlamına gelir. Bu konuyla ilgili sorunun çözümüne dönük bir düzenleme akla gelir bu kavramdan..

Bu adamlar, dün de bugün de Arapça’yı da bilmiyorlar Latince’yi de, Doğuyu da bilmiyorlar, batıyı da. Bilmediklerini de bilmiyorlar. Tabiatı ile cahilliğin bu kadarı da ancak eğitimle mümkündür demek lazım.. Bizim ileri derecede Latince bilen dostlarımız da var.

Batı Trakya Bağımsız Hükûmeti “Batı Trakya Türk Cumhuriyeti” olarak da adlandırılmaktadır. 31 Ağustos 1913 tarihinde Batı Trakya’da kurulmuştur. Bayrağı Filistin bayrağına benzer, yeşil üzerine ayyıldız şeklindedir ve yönetim biçimi Cumhuriyettir. Cumhuri sistemde İran, Suriye, Bulgar, İran ya da Fransız, İtalyan, biçimi yönetimler de sözkonusu olabilmektedir..

YANİ CUMHURİYET KAVRAMI ANADOLU TOPRAKLARINDA İLK DEFA MUSTAFA KEMAL’İN AKLINA GELEN BİR UYGULAMA DEĞİLDİR. KURTULUŞ HAREKETİNİN İLK NÜVESİ DE ERZURUM VE SIVAS DEĞİL..

YA DA İSLAM COĞRAFYASINDA O GÜNKİ ŞARTLARDA KİMSE CUMHURİYET FİKRİNE YABANCI VE KARŞI DA DEĞİLDİR. AYNI ŞEKİLDE MÜSLÜMANLAR ARASINDA BİR GAYRİMÜSLİM DÜŞMANLIĞI DA YOKTUR.

Yani CHP’nin Laiklik ve Cumhuriyet karşıtlığı üzerine kurguladığı retorik bir hayal ürünüdür ve bir safsatadan ibarettir..

Anadolu’da cumhuriyeti ilk kim kurdu? Kars İslam Cumhuriyetinden bizim tarihler neden hiç bahsetmezler.?
Kemalistler “Millet”in Arapça bir kelime olduğunu ve “Millet”in din anlamında kullanıldığını bilmezler. Cumhuriyetin Arapça bir kelime olduğunu da. Bunun Res-publicas’ın tam karşılığı olmadığını ve İmamı Biruni tarafından “çoğunluğu” ifade eden bir kavramdan yola çıkarak üretildiğini de bilmezler.. Hatta bu çocuklara sorun “Demokrasi” ile “Cumhuriyet” arasındaki farkı da bilmezler.. Bakmayın Kemalizmi bu kadar savunuyor gözüktüklerine, “6 ok”u say deseniz sayamaz çoğu..,

“Laiklik olmadan Cumhuriyet, Cumhuriyet olmadan Demokrasi olmaz” iddiası da tamamen safsata. Daha önceki Cumhuriyetlerin hepsi de din temelli idi ve savaş içinde olmamıza rağmen gayrimüslimlerin hak ve hukukuna riayet esas alındı..

İngilizler bu (İslam Cumhuriyetine”) hükümete ve kurucularına karşı düşmanca bir tutum içine girerlerken, Mustafa Kemal’in İstanbul’dan ayrılmadan önce, İstanbul’dan ayrılırken ve Samsun’a gelişinde İngilizlerle temas içinde olduğunu biliyoruz..

Anadolu’nun ilk Cumhuriyeti Ankara hükümeti değil. Bunu bilelim..Bu coğrafyada bu halkın ilk Cumhuriyet tecrübesi de Ankara tecrübesi değil.1. Meclis (milli mücadaleyi başaran birinci türkiye meclisi) de tamamen din gayreti, dindarlar tarafından hilafeti ihya maksadı ile oluşturulan bir meclisti. Mustafa Kemal’e Kuvayı Milliye ve Müdafaa-ı Hukuk’un verdiği görev buydu ve Mustafa Kemal o zaman İstanbul’a “Halife ve hakan efendimiz” diye başlayan mektuplar gönderiyordu.Batı Trakya Türk Cumhuriyeti çok daha eski..Hani şu Genç Parti’nin bir bayrağı vardı. İki hilal ortasında bir yıldız. O Kafkaslar’daki devletleşme hareketi içindeki grublardan birinin bayrağı idi.

Bizim İstiklal Marşımız dini bir özle Taceddin dergahında yazıldı. Ayyıldız da, Ankara hükümeti ile başlayan bir sembol değil. Kars İslam Cumhuriyeti de hemen hemen aynı bayrağı kullandı.. İyi ki dini motif içeriyor diye İstiklal Marşı’nı ve bayrağı reddetmediler..

Güneybatı Kafkas Geçici Hükûmeti “Güneybatı Kafkas Geçici Millî Hükûmeti Cenub-ı Garbi Kafkas Hükümet-i Muvakkate-i Cumhuriye-i Milliyesi” bir Cumhuriyet yönetimi idi. İslam temelli bir “Şura yönetimi” şeklinde kendini tanıttı. Renk ve ayyıldız şekli ile Türk bayrağına benzer bir bayrak kullanıldı. 17-18 Ocak 1919 tarihleri arasında gerçekleştirilen Büyük Kars Kongresi’nin sonucunda kurulan ve 12 Nisan’da İngilizlerin Kars’ı işgal etmeleriyle son bulan Kars yönetimi Batum, Ahıska, Ahılkelek, Artvin, Ardahan, Acara, Posof, Çıldır, Göle, Oltu, Karakurt, Sarıkamış, Karapınar, Kağızman, Kulp, Iğdır, Serdarabat, Aralık, Nuraşen, Nahcivan, Culfa ve Orduabat gibi yerleri kapsamaktaydı. “Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti” veya “Kars Cumhuriyeti” adlarıyla da bilinir. İngiliz Yüksek Komiseri Amiral Somerset Arthur Gough-Calthorpe tarafından kaldırılmıştır.İngilizler bu hükümete ve kurucularına karşı düşmanca bir tutum içine girerlerken, Mustafa Kemal’in İstanbul’dan ayrılmadan önce, İstanbul’dan ayrılırken ve Samsun’a gelişinde İngilizlerle temas içinde olduğunu biliyoruz..

(Araştırmacı,tarihçi ,yazar, gazeteci Abdurrahman Dili pak )

 

Google Aramaları

  • batı trakya türk cumhuriyeti kurucuları
  • batı trakya geçici hükümetini kim kurdu
  • batı trakya türk cumhuriyeti atatürk ne demiştir
  • bati trakya türkleri kimdir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*