Son Haberler
Anasayfa » Genel » İngilizler Osmanlı’da fişleme yapmış!

İngilizler Osmanlı’da fişleme yapmış!

İngilizler’in I. Dünya Savaşı sırasında aşiret reislerinden devlet adamlarına kadar fişleme yaptığı tesbit edildi.

İngilizlerin I. Dünya Savaşı esnasında ve sonrasında devlet adamlarını askerleri, aydınları, aşiret reislerini fişlediği ortaya çıktı.

Osmanlı Devletinde konsolos olar görev yapan diplomatların İngiliz hükümetinin emriyle savaş sırasında kimler yararlanabilecekleri ve savaş sonrasında meydan gelen gelişmeleri kontrol altına alabilmek için aralarında padişahında bulunduğu birçok kişiyi fişlemişler.

Balıkesir ve fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Özdemir’in İngiliz istihbarat belgelerini dayanarak yaptığı araştırma İngiltere’nin Osmanlı Devletine karşı izlediği dış politikada çok yönlü davrandığını gösteriyor. Bülent Özdemir’in “Fişlenen Türkiye” kitabından pasajlar:

Sultan Mehmet Reşad

“Sade bir yaşama ve sevecen bir yaratılışa sahip. Ürkek tavırlar sergilemekte ve canına kastetme konusunda gergin bir şekilde evham taşımakta….”

Şehzade Vahdettin(Son Osmanlı Padişahı)

“Mahcup ve az bilinen bir şehzadedir. Bir zamanlar ittihat ve Terakki karşıtlarını desteklediği için cemiyet tarafından kendisine güvenilmez. Hükümdar ailesinin yaşlı üyeleri arasında tek karekter sahibi adam olarak bilinir”

Aghnuni Efendi

“Ermeni Taşnak cemiyeti üyelerinden biri Talat ve Cemal’in ilk komplolarına yardım etti. Urfa ve Diyarbakır arasında Talat’ın emriyle öldürüldüğüne inanılır.”

Ahmet Ağaoğlu

“Yahudi soyundan bir Kafkasyalı bir ihtilalcı. Rus gizli teşkilatının eski provokatör ajanlarından biri. 1904’te Ermenilerin Müslümanlar tarafından katliamını organize etti.”

Ali Haydar Mithat Efendi

“Ünlü Mithat Paşa’nın oğludur. Çok beceriksiz ama iyi niyetli biri. Pera’daki Avrupalılar hakkında ajanlık yapması için kendisine aylık 45 sterlin ödendi. İngiliz- Osmanlı derneğinin üyesi”

Bekir Sami Bey(cumhuriyet döneminin ilk dış işleri bakanlarından)

“Liberal fikirli bir Çerkez ama ahlaksız huylara sahip.”

Cahit Bey “İstanbul doğumlu jöntürk. Tanin’in editörü. Yetenekli, zeki, fakat ahlaki değerleri sağlam olmayan biri. Belki satın alınabilir”

Cemal Paşa(Hasan Cemal’in dedesi)

“… Olumlu yönleri olsa da politik hayatta yer edinebilmek için uygun kişi değil. Hiçbir amaç için güvenilmez. Zorbalığın ve şiddetin resmileşmiş hali, kumarcı, ayyaşlığının yanında kadınların cazibesine çabuk kapılır. Son zamanlarda bir Avusturya Yahudi’si ile evlendi ve semitizm taraftarı oldu. ”

Halide Hanım(Halide Edip Adıvar)

“Bir kadın. Türk kadının oy kullanma hakkını savunan bir Yahudi. Cemiyet yanlısı, Tanin’de yazmakta. Çok iyi bir romancı”

Yunus Nadi Bey(Cumhuriyet gazetesinin kurucusu)

“Bir gazeteci ve siyasi bir dalavereci, önce şantaj yaparak hayatını sürdürmekteydi sonra İttihat ve Terakki Parti’sine katıldı ve özellikle panislamist bir eğilim gösterdi. Almanya yararına çalışmakta.”

“Ahmed Ağa(Şirvan aşireti reisi)

“Yaşlı ve hoş bir adamdır. Güçlü bir Türk karşıtı, Barzan şeyhinin üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Reveranduz bölgesinin kuzeyindeki aşiret liderlerinden en iyilerinden biridir.”

Şeyh Vahab(Talabani)

“Karabalalı. Hamid Han’ın oğludur.İngiliz taraftarıdır.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*