Son Haberler
Anasayfa » Genel » İnkılapların Nasıl Yapıldığına Dair Örnek

İnkılapların Nasıl Yapıldığına Dair Örnek

İnkılapların Nasıl Yapıldığına Dair ÖrnekBirinci Cumhurreisinin günlük hayatıyla ilgili olarak 12 yıl sofracı ve hizmetçilikle yanında bulunan bir zatın hâtıralarında şu bölümleri iktibas ediyoruz:
“O gece yemek, sabahın beşine kadar sürmüştü, çoğu geceler böyle olur, meclisin ho…rozlar öterken dağıldığı görülürdü. Bu yüzden Atatürk de sabah saat beşten önce yatağına girmezdi… Atatürk her gece yarım kilo (şarap) içerdi. Mezesi de sa

dece tuzlu leblebiydi”, (sf. 21)”Atatürk’ün sofrada günlük olayların dışında harf devrimi, din devrimi gibi yeni ve heyecanlı konular da ortaya attığı olurdu… Herkesi konuşturur… Son sözü her zaman kendisi söylerdi”.
“Sofra konuşmalarında konuyu hep kendisi açar, başkalarının konu ortaya atmasına meydan vermez, sorduğu soruların karşılıklarını büyük bir dikkatle dinlerdi. Başkalarının yaptığı prensiplere değil, ancak kendi prensiplerine uyardı. Bir gün yurdumuza gelen bir yabancı gazetecinin yaptığı görüşmede “Programınız nedir?” sorusuna “Programım benim hareketimden çıkar” karşılığını vermişti”,

“içkiyi içtikten sonra sanki vahiy geliyordu. İçmediği zamanlar sakin, saygılı, çekingen, kibar bir salon adamıydı. İltifat etmesini de çok iyi biliyordu. Yalana ve riyaya katlanamıyordu. Özel hayatında da çok sakin olan Atatürk’e üç kadeh içtikten sonra vahiy geliyordu. Peygamberler gibi. Bütün kararları o zaman veriyordu. Hepsi de isabetli şeylerdi. Devrimlerin çoğunu ayık kafayla yapmaya kalksaydı, belki de başaramazdı”, (sf. 255)

(Cemal Granda: Atatürk’ün Uşağı İdim.Hürriyet Yay.istanbul, 1973).

Google Aramaları

  • atatürkün yapmış olduğu inkılaplar
  • atatürk ün inkılapları
  • atatürkün inkılapları ile ilgili resimler
  • inkilap nasil olur
  • İnkılap nasıl yapılır
  • inkılap nasil oluşur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*