Son Haberler
Anasayfa » Röportajlar » İnönü Döneminde Dine Baskı Uygulandı

İnönü Döneminde Dine Baskı Uygulandı

Siyasetin son günlerde içerisinde yer aldığı, İsmet İnönü tartışmasını Doç. Dr. Erhan Afyoncu ile konuştuk.

Analitik Bakış: Genel olarak İsmet İnönü dönemini nasıl değerlendirirsiniz?
 
Doç. Dr. Erhan Afyoncu: İsmet Paşa döneminde şöyle bir problem var: İsmet Paşa dönemi tek parti dönemi olduğu için baskının yoğun olduğu bir dönem. Fakat orada da şu problem vardır. Yapılan bütün hatalar İsmet Paşa’ya çıkarılır.Yani İsmet Paşa’nın böyle bir talihsizliği vardır. Yaptığı hatalar yok mudur? Vardır tabi. Ama kendi yaptığı hatadan daha fazlası O’nun üzerine çıkarılmaktadır.
 
Analitik Bakış: Rusya’dan Türkiye’ye sığınan 200 kadar Türk, İsmet İnönü döneminde Rusya’ya gönderilmiş ve orada da idam ettirilmiş. Bu iddiayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Doç. Dr. Erhan Afyoncu: II. Dünya savaşı yıllarında Rusya’dan kaçan Türkler var. Bunların bir kısmı asker, bir kısmı sivildir. Bunları o dönemki Hükümet, İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu dönemdeki hükümet Rusya’ya geri iade ediyor. Ve bunlar sınırı geçtikten sonra öbür tarafta kurşuna diziliyorlar. Yani biz tarih boyunca kendi milletimize sığınan, bırakın Türk veya Müslüman olmasını her milleti koruduk. Fakat o dönemdeki bu olay, bizim Türk tarihimizin çok büyük bir ayıbıdır.
 
Analitik Bakış: İnönü’nün Hitler’i örnek aldığı söylendi. Siz bir tarihçi gözüyle bunu nasıl değerlendirirsiniz?
 
Doç. Dr. Erhan Afyoncu: Yok öyle bir şey. Şimdi şunu görmek lazım.Bunların hepsi vatansever insanlar. Yani Milli Mücadele’yi vermiş bir nesil.Hataları tabiî ki var. En başta bunlar asker kökenlidir. Yani devlet yönetimi anlayışları, dünyayı tanımaları sınırlı. O yüzden hata yapıyorlar. Öyle bir durum var. Ama bunlar son derece vatansever insanlardır.
 
Bunların en büyük problemleri şu.Çöken bir İmparatorluğun nesilleridir. Yani düşünün sınırları bir yandan Yemen’e diğer yandan Adriyatik’e uzanırken birden bire Anadolu ile sınırlı bir toprakta kalıyorsun. Bu da çok ağır bir travmadır.
 
Analitik Bakış: İsmet İnönü’nün yaptığı uygulamalarda bu travmayı üzerinden atamamanın etkisi mi görülüyor?
 
Doç. Dr. Erhan Afyoncu: Tabi yani onlar elde kalan vatan parçasını korumaya çalışıyorlar. Bana göre o dönemdeki en önemli problem dine karşı uygulanan baskıdır. Çünkü Demokrat Parti’nin gelmesinde, rağbet bulmasında en önemli şey de Arapça ezanın serbest bırakılmasıdır.
 
Analitik Bakış: Çok teşekkür ederiz.
 
Doç. Dr. Erhan Afyoncu: Rica ederim.
(http://www.analitikbakis.com/ , 06 Mayıs 2010)

Google Aramaları

  • ismet inönü dönemi olayları
  • din düşmanları
  • erhan afyoncu makaleleri
  • inönü dönemi
  • inönü din düşmanı
  • ismet inönü nün dine bakışı
  • ismet inönü döneminde din
  • ismet inönü turbana bakisi
  • ismet inönü dönemi özet
  • türkiye tarihinde dine baskılar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*