Son Haberler
Anasayfa » Genel » İş Bankası’nın Sermayesi…!

İş Bankası’nın Sermayesi…!

İş Bankası'nın Sermayesi...!Oluk olup para harcayan televizyona reklam veren İş Bankası’nı yediden yetmişe herkes tanıyor. Peki, bu bankayı kimin kurduğunu ve sermayesini kimin verdiğini kaç kişi biliyor?

Az buçuk okuyanlar, ” Bankayı Atatürk kurdurdu. Sermayesini de o verdi ” diyecektir. Peki ” Atatürk o parayı nereden buldu? Memur maaşından başka geliri olmayan ve eğer varsa serveti Selanik’te kalan bir kişi onca parayı nasıl temin etti? ” sorusuna kaç kişi cevap verebilir?…

Yıllar yılı gelirinden CHP’ye, Türk Dil Kurumu’na ve Türk Tarih Kurumu’na pay ayıran, şu anda da trilyonluk bütçeye sahip bu dev finans müessesesinin sermayesini teşkil eden paranın, Hindistan’daki Müslümanların, Milli Mücadele esnasında gönderdiği para olduğunu biliyor muydunuz? Evet, şaşırmayınız. Hindistan’daki Müslümanlar, İstiklal Harbi’nin masrafı için yüzbin dolar göndermiş ve bu paranın Milli Mücadele için harcanmasını şart koşmuşlardı. Atatürk ise bu parayı Milli Mücadele işinde harcamayarak, İş Bankası’nın kuruluş sermayesi yapmıştır.

Bu söylediklerimizi te’yid ederek yığınla hatıra vardır ve birçok kaynakta bu bilgiler yer almıştır…

” Hadide Edip’in Atatürk’le arası açıktı. Atatürk zaferden sonra şu veya bu biçimde düşmanlarını tasfiye etmeye başlayınca, Halide Hanım da ürkmüş ve hayatını kurtarmak içim memleketten uzaklaşmayı uygun bulmuştur. Atatürk’le aralarının açılmasının nedeni de şuydu: Milli Kurtuluş Savaşı sırasında Hindistan halkı Ankara’ya Halide Edip aracılığıyla yüzbin dolar göndermişti. Bu paranın Milli Kurtuluş Savaşı için harcanması şart koşulmuştu. Halide Hanım bu parayı Atatürk’e vermişti. Fakat Atatürk, o zaman bu parayı Milli Kurtuluş işlerinde harcamayarak saklamış, zaferden sonra İş Bankası’nın kuruluş sermayesi olarak kullanmıştı. Halide Hanım paranın yerine harcanmamış olmasından gücenmiş ve kırgınlığını Atatürk’e de duyurmuştı.

” Halide Hanım’ın bu hareketi Atatürk’ü kızdırmış. Araları bu yüzden açılmıştı. Halide Edip, kocası Dr. Adnan Adıvar’la birlikte Paris’e gitti. Atatürk’ün ölümüne kadar, oniki yıl orada bir sürgün hayatı yaşadı” [Hatırladıklarım, İstanbul: 1977., s. 200]

Google Aramaları

  • iş bankası kimin
  • iş bankasinin sermayesi
  • İŞ BANKASI SERMAYESİ
  • işbankası sermayesi
  • iş bankasının sermaye kaynakları
  • iş bankasını sermayesi nerden
  • iş bankası sermayesi ne kadar
  • milli selanik bankasının sermayesi
  • atatürk iş bankası sermeyasini ödeyip bu borcun sermayesini nerden buldu
  • iş bankası kuruluş sermayesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*