Son Haberler
Anasayfa » İngiliz valisi mustafa kemal; » İşgalci Yunanistan Başbakanı Venizelos, Mustafa Kemal’i Nobel’e Aday Göstermişti.

İşgalci Yunanistan Başbakanı Venizelos, Mustafa Kemal’i Nobel’e Aday Göstermişti.

İşgalci Yunanistan Başbakanı Venizelos, Mustafa Kemal’i Nobel’e Aday Göstermişti.

Anadolu’yu işgal ettiren, Binlerce İnsanımızın Ölmesine ve Sakat Kalmasına Sebep olan Yunanistan Başbakanı Venizelos, Osmanlı Devleti’ni,Saltanatı,Hilafeti,Şeriati (islam hukukunu) yıktığı, Hristiyan milletlere ait topraklardan çekilmekte tereddüt göstermediği için Mustafa Kemal’i Nobel Barış Ödülü’ne Aday göstermişti.

Venizelos Başbakan Olmaması ve Sürgün de Yaşıyor Olmasına Rağmen, M.Kemal Tarafından Cumhuriyetin 10. yıl Kutlamalarında Özel Misaf Olarak Türkiye’ye Davet Edilmişti.

Venizelos Kimdir?

Elefterios Venizelos (Yunanca: Ελευθέριος Βενιζέλος) (d. 23 Ağustos 1864 – ö. 18 Mart 1936), Yunanistan’ın eski başbakanı, Megali İdea (Türkçe: Büyük Fikir, Yunanca: Μεγάλη Ιδέα)nin mimarı ve modern Yunanistan’ın en önemli siyasetçilerinden biriydi.

1864 yılında o zamanlar bir Osmanlı toprağı olan Girit adasındaki Hanya şehrinde doğdu. Hukuk öğrenimi gördü. Girit’in Yunanistan’a katılmasını amaçlayan ayaklanmaları düzenledi. 1898 yılında Girit komiserliğine atanan Prens Georgios’u düşürdükten sonra, yüksek komiser yardımcılığını elde etti.

1910’da Yunanistan’daki askeri yönetimin başkanlığına getirilen Venizelos, Sırbistan, Bulgaristan ve Karadağ ile kurduğu Balkan Birliğinin desteğiyle, Osmanlı İmparatorluğu’na açtığı savaşta, Girit’in 1913’de Yunanistan’a bağlanmasını sağladı. Osmanlılardan aldığı toprakları kaybetme korkusuyla, I. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalmayı tercih etti. Ancak, İtilâf Devletleri’nin verdiği teminatla Çanakkale’ye kuvvet göndermeye kalkışınca, Kral Konstantinos tarafından istifaya zorlandı (1915).

Aynı yıl yapılan seçimlerle tekrar iktidara geldi. Fakat Sırbistan’ın yanında savaşa girme kararı, ikinci kez görevinden uzaklaştırılmasına sebep oldu. 1916 yılında Selanik’te muhalif bir hükümet kurdu ve ancak 1917 yılında Konstantinos’un tahtı bırakmasından sonra Yunanistan’a dönebildi. I. Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan Nöyyi ve Sevr Antlaşmaları’yla sağladığı topraklarla, 1918 muhtırasında belirttiği Megali Idea gerçekleştiremeyince, İngilizlerin desteğiyle 1920 yılında Türkiye ile savaşa girdi.

AYRICA BAKINIZ ; RADİKAL GAZETESİ; Veniselos’un Nobel adayı Atatürk’tü

Google Aramaları

  • osmanlı yaşasın venizelos demediği için ölen
  • Yunan Başbakanı Venizelos tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiştir
  • yunan katil venezilos

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*