Son Haberler
Anasayfa » Milli mücadele dönemi paşalarının son yılları ve onlara yapılan haksızlar; » İstiklal Madalyası Sahibi Mehmet Akif Ersoy Sürgün ve Hain İlan Edildi!…?

İstiklal Madalyası Sahibi Mehmet Akif Ersoy Sürgün ve Hain İlan Edildi!…?

aaaaaaaaaaaaaaaaaa

İstiklal madalyası sahibi bu (M.Akif Ersoy) şerefli insan Atatürk baskısı ile Mısır’a sürülmüştür.

Önsöz; Mehmet Akif Mustafa Kemal-e Yazdı Bu Şiiri Niçin Kitab-ı İlahî’yi pâyımal ettin? Niçin Şeriat’ı (islam hukuk)murdar elinle kirlettin? Çıkıp tepinmeye yok muydu başka bir saha? Nedir bu salladığın çifte Kitabullah’a? Herif! Şu millet-i masume’den ne istedin? Ki doğru yol diye tuttun dalaleti gösterdin! Payımal : (çignenmiş, ayaklara altında ezilmiş) İstiklal madalyası sahibi bu (M.akif ersoy) şerefli insan Atatürk baskısı ile Mısır’a sürülmüştür. M.kemal’in “Arapoğlu (Hz. Muhammed) nun yalanlarını Türk çocuklarına öğreteceğim” Yani ayetlerin yalanlarını -haşa- çocuklara öğreteceğim.(gibi vb) Demesine binaen, m.kemal bu teklif-i  inkılaba katılmasını istedi. Mehmet Akif kabul eder mi? Tabiki etmez. Mehmet Akif’in Arapçası gayet iyiydi. Bu söylem kulağına gelmeden önce halkın yoğun isteğiyle Türkçe Kuran tercümesi yapmaya başlamıştı bile. Fakat bu söylemden sonra Kuran tercüme sayfalarını da yaktı, çalışma yapıyorum bahanesine gitti Mısır’a dönmedi.(1926) Ne zaman ki Kemalist idare zayıfladı o zaman yurda geldi ve 1936’da hakkın rahmetine kavuştu. Allah mekanını cennet etsin. Bu olayı da millet bölük pörçük bilir, size özetini aslına uygun vermek istedim (Üstad-ı Tarih)

Hasan Basri Çantay’ın Alifname İsimli Kitabı : Mehmet Akif 47 yaşında iken İstanbul’dan gizlice Anadoluya geçti.Amacı milli mücadeleye destek olmaktı.Kastamonu milletvekili seçildi.Vatanını o kadar çok seviyordu ki , yurdunun üstünden ezan seslerinin dinmemesi için sonuna kadar savaşacaktı.İstiklal marşını yazdı.Verilen para ödülünü kabul etmeyen Mehmet Akif daha sonraları cepheleri tek tek gezerek orduya moral verecekti.

‘ Ruhumun senden İlahi , şudur ancak emeli :
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli .
Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli –
Ebedi yurdumun üstünde beninim inlemeli. ‘

Diyordu Mehmet Akif.Milli mücadeleye katılma nedeni buydu.Ancak milli mücadele kazanıldıktan sonra herşey değişti.O da milli mücadeleden sonra unutulan kahramanlardan sadece biri olmuştu.Üstelik peşinde bir polis sürüsüyle geziyordu.Çünkü o Atatürk’ün yeniliklerine hazmedemeyen biri olarak görülüyordu.Çünkü o Türklerin ve Arapların ayrılamaz bir bütün olduğunu söylüyordu.Çünkü o Müslümanların kardeş olduğunu düşünüyordu.

Yazarı bulunduğu Sebilürreşad dergisi ” Şeyh Said arada sırada Sebilürreşad okuyormuş , o halde isyana senin dergin sebep oldu’‘ denerek kapatıldı ve sahibi Eşref Edip Fergan da yakalanarak istiklal mahkemeleri tarafından idamla yargılanmak üzere tutuklandı.( Akifname sayfa 505 )

Mehmed Akif artık sıkılmıştı onun tabiriyle peşindeki ‘ polis hafiye’siyle gezmekten.52 yaşındayken Mısır’a gitmeye karar verdi.

Onu öz vatanını satıp ecnebi vatanına gitmekle suçladılar. O bunu diyenlere şöyle dedi :

”Arkamda polis hafiyesi gezdiriyorlar.Ben vatanını satmış ve memlekete ihanet etmiş adamlar gibi muamele görmeye tahammül edemiyorum ”
 diyordu( Akifname sayfa 505 )

11 yıl Mısır’da sefil hayatı sürdü.63 yaşında çok hastayken , vefat etmesine yakın İstanbul’a geri dönmeye karar verdi.Vapur Çanakkaleden geçerken İstanbul’un camilerinii görünce ağlamaya başlayan şairin yanında sadece zevcesi İsmet hanım vardı.( Akifname sayfa 508 )

Onun geri gelişini hazmedemeyen kişiler ona vize veren konsolosluk hakkında tahkikat başlatmış ve bu tahkikat vefatına kadar sürmüştür.

Milli mücadelenin önderlerinden Mehmet Akif Ersoy , kendi vatanında vatan haini muamelesi görüyordu.Kendi vatanında böyle aşağılanmanın burukluğuyla , İstanbul’a geldikten 5 ay sonra vefat etti. Hasan Basri Çantay’ın Akifname İsimli Kitabı

1986 yılına kadar resmen hiç anılmadı?
Ölümünde, resmi hiçbir kişi cenazesinde yoktu?
Hatta cenazesine katılanlara soruşturma bile açıldı.?
Milletvekilliği yapmasına rağmen ona maaş bağlanmamıştır.”
Hasan Basri Çantay’ın Akifname İsimli Kitabı

zulmü alkislayamam, zalimi asla sevemem,
gelenin keyfi için geçmise asla sövemem.
biri ecdadima saldirdi mi hatta bogarim,
bogamazsam hiç olmazsa yanimdan kovarim.
üç buçuk soysuzun ardindan zagarlik yapamam
hele hak namina ölsem haksizliga tapamam.
yumusak basli isem kim demis uysal koyunum?
kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum.
kanayan bir yara gördüm mü yanar ta cigerim
onu dindirmek için kamçi yerim, çifte yerim,
adam aldirma da git, diyemem aldiririm

bu şiir herşeyi anlatıyordur sanırsam.

(Hasan Basri Çantay- Akifname )

Milli mücadele dönemi paşalarının son yılları ve onlara yapılan haksızlar;Tüm Linkler ;

http://yakintarihimiz.org/milli-mucadele-donemi-pasalarinin-son-yillari-ve-onlara-yapilan-haksizlartum-linkler.html

Medyada yankınları;

Mehmet akif Cenaze Tören yapılmadı ;
.stratejikboyut.com:http://www.stratejikboyut.com/haber/birlik-beraberlik-ve-cenaze-torenleri–33942.html

Mehmet Âkif’in tabutuna bayrak sarılmadı?
www.sanatalemi.net:

Türk eğitimci araştırmacı yazar. : Dursun Ali Taşçı : http://www.sanatalemi.net/kose-yazilari/4267-mehmet-vkifin-tabutu-bayraksiz-miydi.html

Mısır Yılları ve Kur’an Tefsiri ve Türkiye’ye Dönüşü Vefatı:http://tr.wikipedia.org/wiki/Mehmet_%C3%82kif_Ersoy#M.C4.B1s.C4.B1r_Y.C4.B1llar.C4.B1_ve_Kur.27an_Tefsiri

Atatürk, Mehmed Akif’i nasıl eleştirdi?
http://www.mustafaarmagan.com.tr/ataturk-mehmed-akifi-nasil-elestirdi.html

Milli şairi sürgün…
http://yenisafak.com.tr/yazarlar/?i=3103&y=AkifEmre

Google Aramaları

  • mehmet akif ersoy neden sürgün edildi
  • mehmet akif ersoy neden sürgüne gönderildi
  • mehmet akif ersoy sürgün
  • mehmet akif ersoy neden sürüldü
  • mehmet akif neden sürgün edildi
  • mehmet akif ersoy sürgün edildi mi
  • mehmet akif ersoy surgunu
  • mehmet akif sürgün
  • mehmet akif neden sürgüne gönderildi
  • mehmet akif ersoyun sürgün hayatı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*