Son Haberler
Anasayfa » Milli mücadele dönemi paşalarının son yılları ve onlara yapılan haksızlar; » İstiklal madalyası sahibi Pilot Velid Ebüzziya İstiklal Mahkemesi’nde yargılanır.

İstiklal madalyası sahibi Pilot Velid Ebüzziya İstiklal Mahkemesi’nde yargılanır.

 İstiklal madalyası sahibi Pilot Velid Ebüzziya İstiklal Mahkemesi’nde yargılanır.

Velid Ebüzziya (1882-1945), pilot, gazeteci, yazar, matbaacı, yayıncı, sanatkâr Ebüzziya İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 1910’da hukuk doktorası için Sorbonne Üniversitesi’ne gider ve bu sırada Le Temps ve Le Figaro gazetelerinde stajyer muhabir olarak çalışır. 27 Ocak 1913’te babasının ölümü üzerine, ağabeyi Talha Bey’le birlikte babasının gazetecilik ve matbaacılık işlerini üstlenir. Bu yıllar, Balkan Harbi’nin felaketli günleridir.   Milli Mücadele’yi destekleyen Tevhid-i Efkâr’ı çıkardı Milli Mücadele hareketinin yayın organı haline getirir, Milli Mücadele’nin yer altı teşkilatı olan Mim Mim Grubu’nun kurucularından olur, emsalsiz fedakarlıklar gerçekleştirir ve 1922’de “İstiklal Madalyası” ile ödüllendirilir.

Cumhuriyet’in ilanı ve sonrasındaki süreçte muhalif bir tavır sergileyen Velid Bey, fikri hazırlık yapılmadan Cumhuriyet ilan edilmesinin doğru olmadığı düşüncesindedir. Ayrıca, Hilafetin kaldırılmasının  büyük hata olacağını, Türkiye’yi bütün İslâm âleminin manen hakimi olmaktan çıkaracağını ve bu halin Türkiye’yi büyük devletlikten, alelade küçük bir devlet haline getireceğini savunur. Bu düşünceleri sebebiyle İstiklal Mahkemesi’nde yargılanır ve beraat eder (1923, 1925). On yıl kadar inzivaya çekildikten sonra 1934’te Zaman gazetesini, 1940’ta Tasvir-i Efkar’ı yeniden çıkarır. Tekrar gazeteciliğe başlaması zamanın tek parti hükümetince hoş karşılanmaz ve gazetesi ucuz bahanelerle sık sık toplatılır. 12 Ocak 1945’te vefatını, arkadaşı Hakkı Tarık Us, Vakit gazetesinde şu başlıkla duyurmuştur: “Bab-ı Ali’nin yüz akı öldü”.

[Tarihçi,Türkolog ,Mustafa Armağan]

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*