Son Haberler
Anasayfa » .Atatürk bir diktatördü; » İstiklal Mahkemesi, tamamıyla siyasi bir mahkeme rolü oynayarak, muhalefeti ve Cumhuriyet Halk Fırkasının hoşlanmadığı kimseleri sindirmekte son derece etkili olmuştur.

İstiklal Mahkemesi, tamamıyla siyasi bir mahkeme rolü oynayarak, muhalefeti ve Cumhuriyet Halk Fırkasının hoşlanmadığı kimseleri sindirmekte son derece etkili olmuştur.

Dört Alinin (Çetinkaya, Kılıç, Küçüka ve Zırh) idaresindeki istiklal Mahkemesi, tamamıyla siyasi bir mahkeme rolü oynayarak, muhalefeti ve Cumhuriyet Halk Fırkasının hoşlanmadığı kimseleri sindirmekte son derece etkili olmuştur. 1926 İzmir Suikastı buna iyi bir örnektir, istiklal Mahkemesi, Mustafa Kemal Paşayı öldürmek için uzun zamandan beri bir tertip hazırlamakta olan eski Rize mebusu Ziya Hurşit, istanbul mebusu İsmail Canbolat, Eskişehir mebusu Arif, Sivas mebusu Halis Turgut, eski Ankara valisi Abdülkadir gibi suikastla gerçekten alakası olanları asmakla kalmamış, bu nefret verici tertip ile ilgileri olduğu iddiası ile eski ittihatçıları da (eski Maliye Vekili Cavid Bey dâhil) ortadan kaldırmıştır. Mahkeme, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasını kapattığı gibi partinin idarecilerini de tutuklayarak yargılamıştır. Hâlbuki suikast, ideolojilerle ve partilerle ilgisi olmayan tamamıyla şahsi garez ve çekememezliğe dayanan terörist bir girişimdi. Aslında iktidar, bu tip hareketlere baş vurmakla hem Büyük Millet Meclisinde hem de İstanbul basınında küren muhalefeti sindirmek ve yürürlüğe konan inkılaplara karşı doğacak tepkileri önlemek istemiştir.

Kemal Karpat – Türkiye’nin Kısa Tarihi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*