Son Haberler
Anasayfa » Genel » İstiklal mahkemlerinden Kâzım Karabekir Paşa’yı, Rauf Orbay’ı, Ali Fuat Cebesoy Paşa’yı asacaklardı.

İstiklal mahkemlerinden Kâzım Karabekir Paşa’yı, Rauf Orbay’ı, Ali Fuat Cebesoy Paşa’yı asacaklardı.

İstiklal mahkemlerinden Kâzım Karabekir Paşa’yı, Rauf Orbay’ı, Ali Fuat Cebesoy Paşa’yı  asacaklardı.

Karabekir Paşa’yı en çok üzen olay,  istiklal mahkemelerince tutuklanmasıymış. Kızı, o günleri şöyle anlatıyor:«İsmet Paşa’nın çayına çağırıyoruz diye Etlik’teki evinden almışlar İzmir’de Elhamra sinemasındaki mahkemeye çıkıncaya kadar tahtakuruları içinde Emniyet Müdürlüğünde yerde yatırmışlar. Yukarıda bir pencere varmış, o pencereyi de demirle kapatmışlar. Pencereyi de çivilemişler. Yer şiltesi vermişler. Mahkeme başlıyor, salon subayla dolu. Mahkeme başkanı Kel Ali subaylara oturun diyor, oturmuyorlar.Karabekir Paşa dönmüş, eliyle işaret, etmiş, oturmuşlar. Mahkeme olurken de uçaklar uçabilecekleri en alçak seviyeden uçmuşlar. (Karabekir suçsuz, Karabekir suçsuz) diye kâğıtlar atmışlar.

Beraatından sonra çok tezahürat yapılmış. Beraat ettiği zaman halk galeyana gelmiş»
Sayfa 154, 155

Karabekir, sürekli polisçe izlenirmiş. Her gün. nereye gitse, köşke kim gelse, bunlar tek tek rapor edilirmiş.SUSTURULMUŞTUR.

KAYNAK:Kâzım Karabekir Anlatıyor, Uğur Mumcu / 5. Basım, 1993 / Kapak, Erkal Yavi / Kapak Baskısı, Özyılmaz Matbaası / İç Baskı, Yaylacık Matbaası / Cilt, Aziz-Kan Mücellithanesi / Kitabı Yayımlayan Tekin Yayınevi, Ankara Cad. No: 43 İSTANBUL Tel: 527 69 69 – 512 59 84 [“Kâzım Karabekir Anlatıyor” başlıklı yazı dizisi 10-29 Haziran 1990 günleri arasında Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanmıştır.]

Dipnot; izmir istiklal mahkemlerinde  Kâzım Karabekir Paşa’yı, Rauf Orbay’ı, Ali Fuat Cebesoy Paşa’yı  asacaklardı.  subaylar doldurdu salonu korktular. ondan dolayı berat ettirdiler. mahkemede subayların kazım karabekire göstedikleri itaat ismeti (inönünü) korkutur. soluğu m.kemal’ın yanında alır ismet. karabekiri serbest bırakalım asker arkasında der ve karabekir serbest bırakılır. sebep göt korkusudur.

Paşalar susturuldu.

Kazım Karabekir yaşamını ,parasız / aç susuz domates yetitirerek geçirmiş ve bu ıstırabı yanlız o değil,diğer general arkadaşları da ,mesela;Cafer Tayyar Paşa,Beşiktaş’ta bir odun,deposunda satış memurluğu yapmış;Ali Fuat Cebesoy ise,yamalı pantolonla gezmekten çekinmemiş!…

Kaynak:Yalan Söyleyen Tarih Utansın – Mustafa Müftüoğlu Cilt2

TARİHÇİ MEHMET Ö. ALKAN: Cumhuriyet’te 1925’e dek okullarda okutulan tarih kitaplarına bakın. Kazım Karabekir Paşa müthiş biridir, Doğu kahramanıdır, Ermenistan fatihidir. 1925’ten sonra ise tarih kitaplarında yoktur. Karabekir, Rauf Orbay ve Refet Bele’nin isimleri tarihten silinirken, M. Kemal, İnönü ve Fevzi Çakmak’ın isimleri öne çıkar.(Neşe Düzel / Taraf Gazetesi, 16 Kasım 2011.)

Kâzım Karabekir Paşa’yı, Rauf Orbay’ı, Ali Fuat Cebesoy Paşa’yı idam etmek talebiyle, neden İstiklâl Mahkemesine verdiler? NUTUK‘tan başka bir (TARİH) kitap olsun istemediler.

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

http://yakintarihimiz.org/tabulari-yikmak-yavuz-bulent-bakiler.html

Google Aramaları

  • atatürk imamları astımı
  • rauf orbay riza orla kazim karabekir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*