Son Haberler
Anasayfa » Kitaplardan Alıntılar » Kânûnî’nin Devletin Bekâsı İçin Oğlunu Feda Etmes

Kânûnî’nin Devletin Bekâsı İçin Oğlunu Feda Etmes

Kânûnî'nin Devletin Bekâsı İçin Oğlunu Feda Etmesi

Bazı maksatlı tarihçiler tarafından Kânûnî karısı Hürrem Sultan’ın sözüne uyup , dirayetli oğlu Mustafa’yı öldürterek , yerine Hürrem Sultan’dan olan II.Selim’i tahtın vârisiyaparak böylece Cihan Padişahı’nın , karısına olan zaafına kurban ettiği iddia edilmektedir. Fakat yine bu tarih kitaplarında , Hürrem Sultan’ın büyük oğlu Şehzade Bayezid’in çocuklarıyla sığındığı İran hükümdarı tarafından , Kânûnî’nin ricasıyla boğuldukları yer almaktadır. Mustafa’yı boğdurtacak , II. Selim’i tahta geçirtecek kadar Kânûnî’ye hâkim olan Hürrem Sultan ; ne için oğlu Bayezid’i ve torunlarını kurtarmadı. Analık şefkati sadece II. Selim’e mi aitti ?

1553 senesi Ağustos sonunda Nahcivan sefer-i hümayununa çıktı. Bu müddet içinde Şehzade Mustafa hakkında bir takım haberler aldı. Bunlarda da onun saltanat davasında ısrarlı bulunduğu , hatta bunun için İran’la elbirliği ettiği ve hatta liyhe (sakal) koyuverdiği bildiriliyordu. Sakal koyuvermek ise bir şehzade için saltanat davasına kıyam demekti. Osmanlı şehzadeleri sultan oluncaya kadar sakal bırakmazlardı. Her halde Kânûnî’nin bu işi iyice tahrik ve tedkik ettirdiği , neticede Şehzade Mustafa’nın isyanına kani bulunduğu anlaşılıyor. Kânûnî meşrutiyete son derece ehemmiyet veren , vatan ve devlet endişesini her türlü beşeri zaafların üstünde tutan , milletinin zararda olmaması , dâhili bir harb geçirmemesi için kendini dertlendiren bir padişahtı.

Kânûnî bütün hislerini ve aklını “devlet-i ebed müddet”in bekâsı davasına vermişti. Bu sebeple oğlunu Aktepe mevkiinde ordugahında idam ettirdi. Şehzade’nin cenaze namazını kendisi kıldırmak istediği , defalarca şiddetli gözyaşlarından namazı bozduğu rivayet edilir. Bütün şu olaylar onun ne kadar acı ve kederlerle , ne iç parçalayıcı mesuliyetlerle bu kararı verdiği bunda da sırf dinin selameti ve devletin bekası endişesinin rol oynadığını gösterir.

Ziya Nur Aksun / Osmanlı Tarihi 10. c., 315-216.

Google Aramaları

 • sehzade mustafa isyan ettimi
 • şehzade mustafa gerçekten isyan ettimi
 • Şehzade mustafanın cenaze namazını kim kıldırdı
 • şehzade mustafa cenaze namazı
 • şehzade mustafa gercekten isyan etti mi
 • şehzade mustafa isyanı
 • ?ehzade mustafa\n?n cenaze namaz?
 • şehzade mustafa\nın cenaze namazını kim kıldırdı
 • MUSTAFA KANUNİYE İSYAN ETTİ Mİ
 • devletin bekası kuranı kerim

Bir yorum

 1. hurrem oldukden sonra beyazidi oldurmusler.eminem ki annesi saq olsaydi qoymazdi.o da ilahi edaletdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*