Son Haberler
Anasayfa » Osmanlı Tarihi » KAPIDAN DÖNEN PADİŞAH

KAPIDAN DÖNEN PADİŞAH

KAPIDAN DÖNEN PADİŞAH

Fatih Sultan Mehmet, manevî rehber konumundaki büyükleri ziyaret etmekten büyük mutluluk duyardı. Onları ziyaret eder, hayır dualarını alır, öğütlerini dinlerdi. Onların bir ihtiyacı varsa karşılardı.Bir gün Ebu’l-Vefa diye bilinen Şeyh Muslihuddin Vefa Konevî’yi ziyarete gitti.Fakat Ebu’l-Vefa, Fatih Sultan Mehmet ile görüşmek istemeyerek onu huzuruna kabuletmedi.
Fatih Sultan Mehmet, Ebu’l-Vefa’nın kendisini kabul etmeyişine çok üzüldü.

Ebu’l-Vefa ise Fatih’i kabul etmediği için daha çok üzülmüştü. Hatta üzüntüsünden dolayı gözlerinden yaşlar akmıştı. Öğrencileri, Ebu’l-Vefa’nın gözyaşları içinde olduğunu görünce: Efendimiz! Niçin padişahın huzurunuza gelmesini istemediniz? Bakın, hem padişah üzüldü, hem siz üzüldünüz.Ebu’l-Vefa gözyaşları içinde cevap verdi:- Onu kabul edemezdim. Onun bana olan ihtiyacı ve benim ona olan sevgim, asıl yapılması gereken işlerimize engel olacak kadar çoktur. Halkın görülmesi gereken işlerinin yarım kalmasına sebep olmak istemem. Bu yüzden padişahı huzuruma kabul etmedim…

Sade bir hayat yaşayan Ebu’l Vefa hazretleri, tasavvufa meyli olan Fatih’in kendi yanma sık sık gelerek devlet yönetimini ihmal edeceğini düşünüyordu. Bu ise hem devlete hem milletezarar verecekti. Bu yüzden Fatih’i huzuruna kabul etmemişti.

Google Aramaları

  • ebul vefa fatih sultan mehmet
  • ebulvefa konevi fatih sultan mehmetle görüşmek nasip olmadı
  • karne notu
  • ŞEYH EBÜL VEFA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*