Son Haberler
Anasayfa » Kemalizm ve Atatürkçülük İlerlemeye Manidir; » Kemalizm; dinsizlik ötesi bir durum, adeta din düşmanlığına dönüşüyor sanki. Ellerinden gelse kamudan dini kovacaklar. Dini, mabedlere ve vicdanlara hapsedecekler.. Hani bazı Kemalistlerin öfkesini görünce Hitler Almanyası`ndaki Yahudiler`i hatırlıyorum..

Kemalizm; dinsizlik ötesi bir durum, adeta din düşmanlığına dönüşüyor sanki. Ellerinden gelse kamudan dini kovacaklar. Dini, mabedlere ve vicdanlara hapsedecekler.. Hani bazı Kemalistlerin öfkesini görünce Hitler Almanyası`ndaki Yahudiler`i hatırlıyorum..

Bilgi Üniversitesi`ndeki forumda gördüğüm üniversite (kemalist) gençliğinin, hali yürekler acısı.. Bu insanlarla nereye gidilebilir bilmiyorum.. Adalet, Barış ve Özgürlük talepleri dudaklarını yakıyor sanki. Ne kadar ucuz sloganların peşinde savruluyorlar.. Bir gençlik nasıl bu kadar kendi halkının inanç, tarih ve kültür değerlerine yabancı, hatta ona karşı (düşman) olabilir.. İşte asıl mesele bu..insan haklarından, hukuk devletinden, Anayasa ve yasaların varlık ve meşruiyet temelinden, tarihten haberleri yok.. Dünyayı da tanımıyorlar.. Ahiret kaygıları zaten yok.,(Araştırmacı,tarihçi ,yazar, gazeteci Abdurrahman Dili pak )

Kemalizm; dinsizlik ötesi bir durum, adeta din düşmanlığına dönüşüyor sanki. Ellerinden gelse kamudan dini kovacaklar. Dini, mabedlere ve vicdanlara hapsedecekler.. Hani bazı Kemalistlerin öfkesini görünce Hitler Almanyası`ndaki Yahudiler`i hatırlıyorum..Din hürriyetinden söz edemeyince, felsefi ve vicdani kanaat özgürlüğüne sıra hiç gelmiyor tabi..kafalarında zaman, 1900`lerin sonunda donup kalmış..(Araştırmacı,tarihçi ve gazeteci Abdurrahman Dili pak )

Kemalistlerde; Bilimsel şüphecilik sadece lafta. Batı`dan gelen bilgi, hakikat derecesinde doğrudur, onlar için.. Ve tabiî, “Çanakkale geçilmez.” Geçilmez de, İstanbul nasıl işgal edildi peki? İstanbul`u işgalden Mustafa Kemal Paşa orduları ile gelip, İngilizler`e karşı savaşarak kurtarmıştır, herhalde! Sahi İstanbul`un kurtuluş bayramını kutluyoruz da, (Fetih değil) tarihi neden yazılmaz bu işin..insanlığın tarihinden, medeniyetler tarihinden habersiz..(bunlar)

(Araştırmacı,tarihçi ve gazeteci Abdurrahman Dili pak )

Kemalistlerin; O, Orta çağ diye İslâm`ı ve Müslümanları, İslâm dünyasını suçlama gayretinde, zavallı, bilmiyor ki; Orta çağ dediği zaman diliminde doğu aydınlıktır ve karanlıkta olan batıdır.. Yeni çağ`ı başlatan , Batı`da aydınlanma düşüncesinin arkasındaki itici gücün İslâm uygarlığı olduğunun farkında değil. Singrit Hukne, ya da Gustav Le Bon”unun adını bile duymamıştır. Ya da Montaigne`yi okumamıştır mesela, Goethe”yi okumamıştır. O Amerika`yı Kristof Coloumb”un keşfettiğini sanır, Ümit Burnu`nu dolananın ise Vasco da Gama olduğu öğretilmiştir, o da ezberlediğini aynen tekrar eder.  Bilimsel şüphecilik sadece lafta. Batı`dan gelen bilgi, hakikat derecesinde doğrudur, onlar için..Hani Batılı İslâm karşıtları bile İslâm dünyası hakkında bunlar (kemalistler) kadar acımasız değil..(Araştırmacı,tarihçi ve gazeteci Abdurrahman Dili pak )

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*