Son Haberler
Anasayfa » Genel » Kemalizm ilk kez Atatürk döneminde ortaya atılmış

Kemalizm ilk kez Atatürk döneminde ortaya atılmış

Kemalizm ilk kez Atatürk döneminde ortaya atılmış

Gazeteci-yazar Ahmet Ünal yeni çıkan “Gizli Atatürkçülük projesi/Ataköy Planı” isimli eserinde Kemalizm’in ortaya çıkmasıyla ilgili şu ilginç bilgilere yer veriyor;

“Kemalizm’ terimi ilk kez 1934 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından, Türk kültürü ve Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıtma amacıyla çıkarılan La Turquie Kemaliste (Kemalist Türkiye) dergisinde kullanılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 9 Mayıs 1935′te toplanan IV. Kurultayı’nda kararlaştırılan 1935 Programı’nda ise ‘Kamalizm’ terimine yer verilmiştir.”

Bazı araştırmacıların “Kemalizm” teriminin İnönü devrinde ortaya atıldığı tezlerine karşılık Ünal’ın verdiği bu bilgiler, bizzat Atatürk’ün sağlığında ve onun izniyle kullanıldığını göstermekte.

Kemalizm mi, Kamalizm mi?

Yazar sözkonusu kitabında, Atatürk’ün son yıllarda adında yaptığı değişiklikler ve Kemalizm’in aslında “Kamalizm” şeklinde okunması gerektiği konusunda da önemli ayrıntılar vermiş;

“Atatürk’ün Uşağı’ Cemal Granda, anılarında, Atatürk’ün nüfus bilgilerinde adından ‘Mustafa’yı çıkardığını ‘Kemal’ ismini ise ‘Kamal’ olarak değiştirdiğini ve kartvizitinde adını ‘Kamal Atatürk’ diye bastırdığını aktarıyor. Gerçekten de Atatürk’ün 1934 tarihli soyadı kanunundan sonra nüfus cüzdanında adı ‘Kamal’ ve soyadı Atatürk olarak belirtilmiştir.

Cemal Granda, Atatürk’ün kendisine ‘Ata’ denilmesinden de rahatsız olduğunu anlatır:

“Fakat Atatürk, nedense bu ‘Ata’ sözcüğünü beğenmemiş. Hele kendisine ‘Ata’ denilmesine iyice tutulmuş. Gazetelerde kendisine ‘Ata’ denilmesini okudukça sinirlenmiş. Bir gün Şükrü Kaya’ya dönüp:

— Benim adım Ata değil, Atatürk’tür. Bazı gazeteler neden böyle yazarlar? dedi.”

(Rıfat Yörük, www.habervaktim.com, 2-2009)

***

Atatürk’ün uşağı Cemal Granda

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*