Son Haberler
Anasayfa » Kitaplardan Alıntılar » Kemalizm teriminin resmiyet kazanması

Kemalizm teriminin resmiyet kazanması

Kemalizm teriminin resmiyet kazanması, CHP’nin Mayıs 1935 tarihinde toplanan Dördüncü Büyük Kurultayı’nda kabul edilen CHP Programı ile oldu. Programın “Giriş” kısmında Kemalizm ile ilgili şu değerlendirme yapılıyor:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nin programına temel olan ana fikirler, Türk Devrimi’nin başlangıcından bugüne kadar yapılmış olan işlerle, yalın olarak ortaya konmuştur. Bundan başka, bu fikirlerin başlıcaları, 1927 yılında Parti Kurultayı’nca da kabulolunan tüzüğün genel esaslarında ve Genel Başkanlığın, aynı kurultayca onanmış olan bildiriğinde ve 1931 kamutay seçimi dolayısiyle çıkarılan bildirikte saptanmıştır. Yalnız birkaç yıl için değil, geleceği de kapsayan tasarılarımızın ana hatları burada toplu olarak yazılmıştır. Partimizin güttüğü bütün bu esaslar, Kamâlizm prensipleridir”

(CHP Programı, Partinin Dördüncü Büyük Kurultayı Onaylamıştır, Mayıs 1935, Ulus Basımevi, Ankara, 1935.)

Kemalizm değil de neden Kamalizm diye bir soru akıllara gelebilir. Bunun nedeni;

Türk dilinin sadeleşmesine özleşmesine, yabancı sözlerden arınmasına önem verildiği günlerdeydi. ‘Kemal’in Arapça olduğu ve Türkçede ‘Kamal’ diye bir söz bulunduğu ileri sürülmüş. Atatürk de bu görüşü uygun bularak Kemal yerine Kamal diye yazmağa başlamış.” Doğumundan ölümüne dek çeşitli adlar kullananan Atatürk’ün son kartvizitinde (Kamal Atatürk) adı yazılıdır. Bir vesile ile alıp sağladığım bu tarihi kartvizit, hala misafir odamdaki büfenin çekmecesinde özel bir muhafaza içinde durur. Atatürk hakkında çıkan birçok kitapta “Kemal Atatürk” yazıldığı halde, O’nun son adı ‘Kamal Atatürk’ olarak tarihe geçmiştir. Hatta Ankara’daki Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin dış duvarındaki bir vecizesinin altında da ‘Kamal’ adı okunmaktadır.”

(Atatürk’ün Uşağı Cemal Granda Anlatıyor)

Google Aramaları

  • ataturkun kimligi
  • atatürk ün kimliği
  • atatürk kimlik bilgileri
  • mustafa kemal atatürk kimliği
  • atatürkün kimlik bilgileri
  • atatürk ün kimlik bilgileri
  • Atatürk Dönemi düşünürlerin gözüyle Kemalizm ve Türk inkılâbı
  • Atatürkünkimligi
  • bir yazinin resmiyet kazanmasi için olmasi gerekenler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*