Son Haberler
Anasayfa » Köşe Yazıları » Kuran-ı Kerim Alevilerin kutsal kitabı değil mi?

Kuran-ı Kerim Alevilerin kutsal kitabı değil mi?

Farkında mısınız bilmiyorum ama Kuranı Kerim’in, Hz. Muhammed’in hayatının ilköğretimde seçmeli ders olması tartışılmaya başladığından beri nedense hep bu seçmeli derslere ilk tepki gösteren kesimlerin başını Aleviler çekiyor.

Sosyal medyada, TV’lerde yapılan yorumları gördükçe çıldırıyorum. Mesela ismi lazım değil ama Alevilerin mühim şahsiyetlerinden bir kişi geçenlerde devletin demokrat ve eşit olması gerektiğini yorumladığı TV’deki konuşmasında dedi ki: “Kuranı Kerim seçmeli olacaksa, o zaman muhakkak Alevilik de seçmeli dersler arasında olmalı!” Buyurun buradan yakın! Kardeşim ne alakası var? Alevilerin başka kutsal bir kitabı var da biz mi bilmiyoruz? Niye Kuran’ın karşısına Alevilik’i koyuyorsan be aptal!

Eyy cahil! Sırf dedeleri olan peygamber Hz. Muhammed’in İslam anlayışını yaymak ve “Allah’ın Aslanı” olarak anılan babaları Hz. Ali’nin yolundan gitmek için çıktıkları yolda, Kerbela’da şehit edilen İmam Hüseyin ve kardeşlerinin öldürülürken bile yanlarında Kuran-ı Kerim yok muydu?

Tamam. Laik kesim havalara zıplıyor anladık. Peki sen niye “Alevilik” adına zıplıyorsun? Otur biraz oku. Araştır. Derinlere in.

O evinin her bir köşesini resimleriyle süslediğin Hz. Ali’nin yolunun gerçekten nasıl bir yol olduğunu, onu Allah’ın Aslanı yapan o kudretli iman gücünün nasıl bir güç olduğunu oku da gör! Hz. Muhammed’in can parçası kızı Fatma’yla evlenen ve onun soyunu evlatlarıyla devam ettiren gerçek ve ilk Müslüman Hz. Ali’yi biraz anlamaya çalış! O da, çocukları da son nefesini verene kadar iman etmişler İslamiyet’e. Kuran-ı Kerim’e ve Hz. Muhammed’e…

Hem de harfi harfine…

Eğer, “Onun yolundan gidiyorum. Ehl-i Beyt’e inanıyorum” filan diyorsan bi sus bu tartışmada! Ha illa da konuşacağım diyorsan. O zaman bari söze, “Ali’nin yolundayım” diye başlama gudubet!

SEVİLAY YÜKSELİR, SABAH (04.04.2012)

Google Aramaları

 • meral okay alevi
 • meral okay alevimi
 • meral okay alevi mi
 • sevilay yükselir

4 yorum

 1. ahmet karabulut

  Sizin yaptığınız yoruma ilave edilecek birşey kalmamış.Çokgüzel izah etmişşiniz sizi tebrik ederim.

 2. İnsan bilmediğinin düşmanıdır sözü bir daha ispatlanmış oldu.O mühim alevi şahsiyeti biraz araştırıp okusun kendini geliştirsin.Bilmeden ahkam kesmesin.Sonra komik duruma düşüyor.

 3. 3 kelıme supersın!

 4. Bu arada Şunlarda sonuna kadar haklısınız alevilik bi mehsep değildir yaşayış tarzıdır
  bizimde tek kutsal kitabımız kurani kerim dir rahat olun Alevileri tanımadan burda ahkam kesmeyin yüzyıllardır Alevilere demediğiniz kötü söz kalmadı atmadığınız iftira kalmadı . Genelleme yapmıyorum lafımda yapanlara insanca ic ice yaşamaya majburuz birbirimize saygımız sevgimiz olsun.. Allahın huzurunda hesaplaşırız burda deil insanca yaşamaya bakın..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*