Son Haberler
Anasayfa » Dergi Yazıları » Kuran’ı Kapa Kadınları Aç

Kuran’ı Kapa Kadınları Aç

İttihatçı Abdullah Cevdet İçtihad dergisi için yaptığı bir anket çalışmasında bir Fransız düşünüre Müslümanların nasıl kalkınacağını sorar:

Fransız düşünür: Kuranı kapa. Onu hayatın her alanından sök at. Kuranı kaldır, yasakla. Kadınları ise aç! Onların sinelerindeki hayâyı tesettürle beraber çıkar. Oraya iffetsizliğin tohumlarını ek. Tesettür hayâ elbisesi olup takva elbisesini muhafaza eden bir kalkandır buna dikkat et. Biliyorsun, bizden ders aldın bizim dinimizce(kapitalizm) kalkınma/ilerleme paraya, ekonomiye bağlı bir durum. Makineleşmeyle beraber işgücüne olan ihtiyaç azaldı. Sadece makinenin yanında durup ürünleri sıraya koyma vb işlerde insana ihtiyaç var. Birinci dünya savaşı neticesinde de erkek sayısı az olduğundan dolayı çalışan erkeklerin maaşları da yüksek oluyor. Haliyle eğer kadını açıp, hayâsızlaştırırsan onlardan her türlü faydalanabilirsin.
Abdullah Cevdet: Efendim söyledikleriniz iyi güzel. Daha önce sizin yanınızda öğrenciyken de her zaman     söylediklerinizi takdir edip, tüm benliğimle kabul ediyordum. Ülkeme döndüğümde de sizden öğrenmiş olduğum bu paha biçilmez hakikatleri(!) işleyerek toplumumu muasır devletlerin seviyesine çıkarmayı düşünüyordum. Fakat sizin bu yüksek(!) fikirlerinizi tefekkür ederken bir şeyi gözden kaçırdığınızı fark ettim. Eğer Kuranı kapatırsak yüzyıllardır Kurandan ders almış olan bu insanları gaflet uykularından uyandırmış olacağız. Eğer onları uyandırırsak hesaplarımız ters yüz olur. İslam’ın fitnesini(!) toplumdan bir daha silinmemek üzere yerleşmesine neden olabiliriz. Efendim ben uzun tefekkürler sonucu bunun zararlı olacağını düşünerek Kuran’ı açık bırakıp, Müslümanlara sağdan yanaşıp, Kuranlarını onların eliyle mezarlıkları ve evlerinin en güzel köşelerini, en güzel kılıfları darağacı yapıp idam etmeyi düşünüyorum. Varsın onlar Kuranı idam etsinler. Tabi bizim de bu sürece katkımız olacak. Kuranı tahrif etme adına elimizden geleni yapacağız. Kuran’ın/İslam’ın orijinalitesini/aslını kaldırıp yerine alternatif olarak hurafeye dayalı bir İslam’ı ikame etmeye çalışacağız. Ama kadınları açma noktasında sizinle hemfikirim çünkü kadın tesettürlü haliyle sürekli İslam’ı ve Allah’ı hatırlatan bir simgedir. Tesettür bizim modernleşme adına dayattığımız süreç için en tehlikeli silahtır. İkbalin deyimiyle “Senin temiz yaradılışın bize hakkın bir rahmetidir. Dinin, kuvveti, milletin temelidir”. Tesettürün kadının temizliğinin yegâne yolu olduğunu nasılda ifade ediyor. Efendim siz de takdir edersiniz ki dükkânın önünde açık olan balın üzerine her türlü haşarat konup onu şifa iken zehre çevirir. Lakin üstü kapalı, kavanozda olan ise temiz kalır dolayısıyla hiçbir şey onun özelliklerini kaybetmesine neden olamaz. Örnekte olduğu gibi haliyle tesettürlü kadın toplumun mevcut ahlaki hastalıklarının ve toplumun sağlılığının yegâne garantörü mesabesindedir. Ne olursa olsun onları açmalı.

İçtihat, Sayı: 4, Ekim 1904

(http://www.sozvekalem.com/mart-12/324-kurani-kapa-kadinlari-achem-kurani-ac-hem-kadinlari-anlayislari-baglaminda-tesettur-dusmanligi)

Google Aramaları

  • içtihad dergisi
  • Abdullah cevdet içtihad dergisi
  • içtihat dergisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*