Son Haberler
Anasayfa » Röportajlar » Kürt sorununu Kemalizm üretti

Kürt sorununu Kemalizm üretti

Mustafa Akyol’dan, Yeni Asya gazetesine çok önemli tespitler

Türkiye’nin rejimini “Yakın Tarih” kitabının yazarı Mustafa Akyol’la konuştuk.

Kemalistlerin bazı kesimlerinde “Bugüne kadar millete eziyet ettik. Acaba onlar da bize kötülük eder mi?” korkusu var mı?

Bazı kesimlerinde var, ancak bazı kesimlerinde ise her şeye rağmen halka kötülük ettikleri kanaati yok. İnsanları bazı politikalarla karanlıktan aydınlığa çıkardıklarını düşünüyorlar. “M. Kemal’den ne istiyorsunuz ne yaptı size, Şapka giydirmiş kötü mü?” diyen insanlar var. Kemalizm büyük bir anlatı. Bu anlatının içinde M. Kemal’in büyük bir bilge olduğu, her şeyin doğrusunu bildiği, geleceği dahi gördüğü görüşleri var. Hatta bizim gibi cahillerin M. Kemal’in gösterdiği mutlak doğruları anlayamayacağımız yargıları da var. Buna hâlâ inanmaya devam edenler olabilir. Bu anlayıştaki Kemalist politikalarla toplumun pek çok kesimi ezilmiştir. Ancak ezilen Kemalistlere rövanşist bir yaklaşım sergilememeli, aksine demokratik ve insan hakları kriterlerine bağlı olduklarını söylemeli ve göstermelidir.

Sizce Kemalizm’in bunca sene ayakta durmasının başarısı nerden kaynaklanıyor?

En büyük avantajı M. Kemal’in Millî Mücadele kahramanı olması. Yoksa M. Kemal herhangi bir siyasetçi olsaydı böyle karizması olmayacaktı. Kaldı ki Millî Mücadelenin arkasında koca bir halk var! M. Kemal’in ülkenin kurtarıcısı olarak görülmesi kendisini rejimin tek meşrû aktörüne dönüştürmüştür. Savaş kazanıp bunu tek parti diktasına çevirmiş dünyada başka liderler de vardır. Kemalizm bu noktada başarılı olmuştur. Eğitimi kurumsal olarak yaygınlaştırması iyi bir adım olarak görülebilir, ancak laikliği toplumu dinden uzaklaştırmanın aracı olarak görmesi kabul edilemez. Kemalizm bu ülkede öyle bir eğitim sistemi kurmuş ki siz ne kadar eğitimli olursanız o kadar Kemalist ve dar kafalı olabilirsiniz. Kemalist eğitim sistemi bizlere “M. Kemal’in yaptığı her şey doğrudur, bunlara karşı çıkan vatan hainidir, Türkiye’de yanlış giden bir şey varsa bu M. Kemal’in yolundan sapıldığı içindir” anlayışını öğretmeye çalışmıştır. Meselâ Kürt sorununun dış mihraklar tarafından kışkırtıldığı için ortaya çıktığı öğretisi vardır. Oysa Kürt sorunu M. Kemal Kürtleri zorla Türkleştirmek istediği için vardır. Kürt sorununun çıkış noktasını bazıları 12 Eylül olarak lanse ediyorlar, halbuki 12 Eylül Kemalizm’in devamıdır. Evren Atatürkçüdür. Kürtçe 80’lerde değil, daha 30’lu yıllarda yasaklanmıştır. Kemalist anlayış Türkiye’de bütün sorunların dış güçler tarafından kurgulandığını varsayar. Bu noktada da Kemalizm iyi kurgulanmış bir ideolojidir. Bugün de çocuklarımıza her gün onun yolunda yürümek için yemin ettiriliyor.

Bu kadar baskı ve asimilasyona rağmen insanlar neden Kemalist olmamışlar?

Türkiye’de Kemalizm yüzünden mağdur olan insanlar bu paradigmaya inanmadılar. Dedeniz din adamı ve tek parti döneminde asılmışsa, Kürt’seniz diliniz yasaklanmışsa, liberalseniz özgürlükler kısıtlanıyorsa bu paradigmaya inanmazsınız.

H. Hüseyin Kemal, YENİ ASYA ( 27.06.2011 )

Google Aramaları

  • resneli niyazi bey

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*