Son Haberler
Anasayfa » Genel » Kutlu Doğum Haftasını Nasıl Kutladılar..!

Kutlu Doğum Haftasını Nasıl Kutladılar..!

Kutlu Doğum Haftasını Nasıl Kutladılar..!“Şimdi yine biraz geriye dönelim: Saltanatın kaldırılmasına ilişkin karar, Arap takviminde 12 Rebiülevvel 1342 gününe rastlıyordu. O yıl aynı gün peygamberin (s.a.v) doğum günü idi. TBMM 24 Ekim 1339 (1923) günü “Rebiülevvel gecesiyle gününün milli bayram addinde dair kanun” adıyla bir kanun kabul etti. Bu kanun bugünkü Türkçe ile şöyledir. “Peygamber (s.a.v) hazretlerinin doğum gecesine rastlayan ve Türkiye’de kişisel saltanatın kaldırılması ile bu saltanatın ulusça ele alınmasını ve ulusal egemenliğin kurulmasını kesin olarak saptayan kararın TBMM’ce kabul edildiği 12 Rebiülevvel gecesi ile günü Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kabul edilmiştir.” Oysa 29 Ekim’de, yani beş gün sonra, Cumhuriyet ilan edilecek ve böylece yukarıdaki yasa kısa ömürlü garip bir yasa olacaktı. Bunu henüz kimsenin bildiği yoktu. Görüldüğü gibi bu yasanın bir değil, birkaç garip noktası vardı. Bunu o zamanki aklımla ben bile anlamış ve arkadaşlarla söylemiştim:

Birinci nokta: Peygamberin (s.a.v) doğduğu günün bir dini bayram olmayıp bir milli bayram durumuna getirilmesiydi. Böylece bu yasanın içinde büyük bir çelişki yatıyordu.

İkinci garip nokta, bir milli bayramın her yıl başka bir günde kutlanma zorunluluğu idi. Çünkü Arap takvimi her yıl on gün oynuyordu. Neden 1-2 Kasım gün ve gecesi dini bayram ilan edilmemişti de milli bayram yapılmıştı. Buna bir türlü akıl erdiremedim.
Beş gün geçince Cumhuriyetin ilanından sonra anladım ki, bu yasa meclisteki hocalara verilmiş geçici bir tavizden başka bir şey değildi.

“Kafamdaki düğüm o zaman çözüldü.”

Milli Mücadele Anıları – Hıfzı Veldet Velidedeoğlu syf:251,252,253

Google Aramaları

  • velidedeoğlu fevzicakmak anilari

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*