Son Haberler
Anasayfa » Milli mücadele dönemi paşalarının son yılları ve onlara yapılan haksızlar; » M.Kemal (1nci türkiye meclisine) Darbe yaparak kurucu Meclis Üyelerini (milli mücadele komutanlarını)cesitli suclarla suclayip, imha ettirerek, “Türk Milletini maneviyat ve ruh cephelerinden öldürme ” sözünü yerine getirmesini mümkün kilabilecek, din düsmani kisilerle 1. Meclisi kurar.

M.Kemal (1nci türkiye meclisine) Darbe yaparak kurucu Meclis Üyelerini (milli mücadele komutanlarını)cesitli suclarla suclayip, imha ettirerek, “Türk Milletini maneviyat ve ruh cephelerinden öldürme ” sözünü yerine getirmesini mümkün kilabilecek, din düsmani kisilerle 1. Meclisi kurar.

Türk cuhmuriyetcileri britanya için her zaman güçlük çıkarbilecek hilafet makamını ortadan kaldırmak ile ingilizlere (siyonist mason ortaklığına) olağan üstü bir iyilik yapmıştır

  LOZAN´DA MUSTAFA KEMAL’İN  VERDiGi “TÜRKLERi DiNSiZLESTiRME” SÖZÜ!….Biz bu kitabı (kuranı kerim) elinden almadan onları asla yenemeyiz! (Lordlar kamarası -İngiliz Sömürge Bakanı Gladston )(Türkiye İslam ile alakasını ve İslami temsil rolünü kendi eliyle cözer ve atarsa bizimle gönül birliği etmiş olur hrıstyan dünyasının hürmet ve minnetini kazanır. (Lozan’da İngiliz heyet başkanı Lord curzon)

VEHBİ KOÇ’UN BABASI ; HAİM NAUM; LORD CURZON’A CEVABI;

Siz Türkiye’nin mülkü tamamiyetini kabul ediniz onlara ben (hahambaşı ) İslamiyeti ve İslami temsilciklerini ayakları altında çiğnetmeyi vaad ediyorum

( Hahambaşı Haim Naum ‘un Lord curzon’a cevabı)

Türk cuhmuriyetcileri britanya için her zaman güçlük çıkarbilecek hilafet makamını ortadan kaldırmak ile ingilizlere (siyonist mason ortaklığına) olağan üstü bir iyilik yapmıştır.Briton and tuk Londra-1941İngiliz Ph.G

Yakın tarih ansiklopedisi 3.cild (sahife ;62)

LOZAN´DA MUSTAFA KEMAL’İN  VERDiGi “TÜRKLERi DiNSiZLESTiRME” SÖZÜ!….

“Türkiye İslâmî alâkasını ve İslâmı temsil rolünü kendi eliyle çözer ve atarsa, bizimle hulûs birliği etmiş olur. Biz de gerekeni yapariz” (Büyük (orta)  Doğu, sayı 29, , s. 277)

Dikte edilen bu şartın yeni Ankara yönetimi tarafından kabulü üzerine anlaşmanın imzalanmasını müteakip İngiltere Avam Kamarasında:

– “Türkleri isgal altinda tutmayip neden manda altinda aldınız?” diye yükselen itirazlara Lord Gürzon şu karşılığı verir:

“İşte asıl bundan sonraki Türkler bir daha eski satvet ve şevketlerine kavuşamayacaklardır. Zira biz onları maneviyat ve ruh cephelerinden öldürmüş bulunuyoruz.”
Sonrasında Ankara merkezli olarak M.Kemal ve kendisinin kurdugu TBMM Hükumeti yeni ve çok sıkıntılı bir sürece girer.Bu cercevede M.Kemal  (1nci türkiye meclisine) Darbe yaparak kurucu Meclis Üyelerini (milli mücadele komutanlarını)cesitli suclarla suclayip, imha ettirerek, “Türk Milletini maneviyat ve ruh cephelerinden öldürme ”  sözünü yerine getirmesini mümkün kilabilecek, din düsmani  kisilerle 1. Meclisi kurar.(2nci türkiye meclisi)  Lozan’da verilen yazili taahütnamedeki sürec çerçevesinde, zamaninda birer birer tatbik sahasına konulan icraatın hedefi şöyle ifade edilir:

1. Devrimlerle Türk Milletinin ruhu ve maneviyati öldürülecek ve 
2. Otuz sene sonra gelecek neslin kendi eliyle Kur’ân’ı imha (tahrif edilmesi ,din eğitimi verilmemesi) etmesini intac edecek (netice verecek) bir plan yapilacak(Tarihçe, s. 137)

Eşref Edib’in o kara dönemdeki bazı uygulamaları anlattığı Kara Kitap’ta geçen ve yıllardır dilden dile dolaşan çok çarpıcı örneklerden biri:
Öğretmen, sınıftaki küçük çocuklara:
–  “Benden şeker isteyin” der.
İsterler, hemen cebinden çıkarıp verir. Sonra:
– “Bir de Allah’tan isteyin bakalım” diye devam eder.
Bu defa şeker gelmeyince de,
– “Demek ki, Allah yokmuş, olsaydı istediğinizi verirdi” diyerek zehrini kusar.

O dönemde eğitimin nasıl bir zihniyetin eline geçtiğini gösteren son derece ilginç bir örnek de, o günün Türkiye’sini anlatan Turkey To-Day (1928) adlı kitabın yazarı Grace Ellison’a konuşan bir maarif müfettişinin söyledikleridir:

– “Bizim peygamberimiz Gazimizdir. Biz o Arabistanlı şahıs ile ilişkimizi sona erdirdik. Muhammed’in dini Arabistan’a uygundu; ama bize yaramaz.” (Şükrü Hanioğlu, Zaman, 23.11.08)
İngiliz yazarın,

– “Ama sizin hiç mi inancınız yok?” sualine müfettişin verdiği cevap da,

– “Evet var. Gazi’ye, bilime, ülkemin geleceğine ve kendime” şeklinde olmuştur. (Hanioğlu, a.g.g.) Dünyasında dinî inanca kesinlikle yer vermeyen müfettiş, yeni dönemde dizginleri ele geçiren zihniyetin “ideal” bir örneği ve prototipidir.

Ama vaktiyle deklare edilen “Müslümanları Kur’ân’dan soğutma” planı İlâhî bir tavzifle dile getirilen “Kur’ân’ın sönmez ve söndürülemez bir manevî güneş olduğunu dünyaya gösterme” kararına takılınca hesap bozulmuş ve Allah, nurunun söndürülmesine yine izin vermemiştir. (Kazım Güleçyüz)

. Mustafa Kemal  birinci meclisle (darbe yapmıştır) bu işin aşılamayacağını ve ikinci meclisle bunun hallolacağını söyler.

Lozan’da kıyamet halifeliğin kaldırılması tartışmalarında kopmuştur. İngilizler hilafetin kaldırılmasını istemiş ve görüşmeler yarıda kesilmiştir. Ancak görüşmelerin yarıda kesilmesi Musul yüzünden olduğu duyurulmuştur. Lord Curzon, Türk heyetinde yer alan Hahambaşı Nahum’u devreye sokarak hilafetin kaldırılması gerektiğini İnönü’ye iletir. İnönü bu kararı Mustafa Kemal’in verebileceğini söyler. Bu nedenle Nahum derhal İzmir’e gelir ve Mustafa Kemal’le görüşür. Mustafa Kemal ise birinci meclisle bu işin aşılamayacağını ve ikinci meclisle bunun hallolacağını söyler. Ve görüşmeler devam eder. Bilinmeyen bir gerçekte şudur ki, Mustafa Kemal Anadolu’ya geçmeden önce Pera Palas’ta İngiliz yetkililerle görüşüp halifeliğin kaldırılacağı anlaşmasını Lozan’dan önce yapmıştır. Lakin Mustafa Kemal yüzbaşıyken Selanik’te Mason locasına girmek istemiş ateist diye atılmıştır. Anlayacağınız telkine ihtiya…ç yoktur. Tarihçi Kadir Mısıroğlu – SABAH (13.Ocak.2012)

 

Google Aramaları

  • M Kemal Atatürk birinci Meclis’e darbe yapmıştı…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*