Son Haberler
Anasayfa » Atatürk milliyetçi miydi? » M.Kemal Azerbaycan’ı(türkleri) Ruslara Para Karşılığında Sattı?

M.Kemal Azerbaycan’ı(türkleri) Ruslara Para Karşılığında Sattı?

Mustafa Kemal, Sovyetlerden yardım umarak, Azerbaycan’ı  Komünistlere teslimini istedi. Kazım Karabekir paşa siyasi İhtilafları’nda ki  Hatıralarında ”3 Şubat 1920 de Mustafa Kemal paşa  bana gönderdiği  şifrede şöyle denmekteydi. ” Türkiye Kafkasya’da  Bolşevik istilasını kolaylaştırmak ve harekatını onunla tevhit etmekle garptan şarka doğru Anadolu,Suriye, Irak,İran ve Hindistan kapılarını mükemmel bir surette açmış olacaktır…

Yeni Kafkas Hükümetleri ve bilhassa Azerbaycan ve Dağıstan gibi İslam Hükümetleriyle müstecalen temasa gelerek itlaf planına karşı kararlarını ve vaziyetlerini anlamak ve Kafkas milletleri  bize sed olmaya karar verdikleri takdirde taaruz hareketlerimizi tevhid için Bolşeviklerle anlaşmak ve dahilen milli teşkilatı son derece tevsi ve takviye ile silah ve cephane gibi malzemelerimizi vermemek için silah istimal etmektir.

…Ankara’da ki Heyeti Temsiliyeden Mustafa Kemal imzasıyla gelen şifre karşısında dona kaldım ve verdiğim cevapta ileri sürülen fikirleri red ettikten sonra kendilerini ikaz için, bu planın nereden mülhem olduğunu sormak zaruretini duydum”

Rusların Azerbaycan’a girişi sırasında  Azerbaycanlıların  direnişini engelleyen kişi Mustafa Kemal’in temsilcisi ve  Enver paşa’nın amcası  Halil Paşadır. Halil Paşa’da Mustafa Kemal’in isteğine uyarak komünistler lehine bir bildiri yayınlayarak Bolşeviklere destek verdi. Bu bildiriden sonra Komünist Rusya’nın Kızıl ordusu  28 nisan 1920 de Bakü’ye girdi. Bolşevikler 28 Nisan 1920 de Bakü’yü ele geçirerek Aynı gün Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetini ilan ettiler. Halil Paşa Azerbaycan meclisinde Komünist Rus ordularının Azerbaycan’ı  işgale gelmediğini ve Anadolu’yu kurtarmak için geldiğini Azerbaycanlıları sakinleştirmiş ve işgale yardım etmiştir.

18 Ağustos 1920 de Mustafa Kemal’in Meclis başkanı sıfatıyla  meclise verdiği bilgilerde “Rusların 10 ve ll. Ordularını Anadolu’yu işgalden kurtarmaya tahsis ettiklerini” söyleyerek”Bu ordular bizim dalaletimiz, tesirimiz ve hizmetimiz sayesinde suhuletle(kolaylıkla) Şimali Kafkasya’ya(Kuzey Kafkasya) geçtiler, Azerbaycan’a girdiler ve Azerbaycanlılarda gelen orduları Kemal-i Sükunetle kabul ettiler”(Mehmet Şeref,Azerbaycan İnkılabı.1.kitap-1920,Rıza Nur,cilt 3)

Azerbaycanlı kardeşlerimiz  bir miktar silah ve Hindistan müslümanların paraları karşılığında (komünist) Ruslara peşkeş çekildiği gün gibi açık.

Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nden hem parasal, hem askerî destek aldı, buraya Sovyet generalleri geldi, savaş bittikten sonra Sovyetler’den uzaklaştı.

http://yakintarihimiz.org/m-kemalin-halkcilik-programinin-nedeni-ulusalcilar-okuyun-bakin.html

İngiliz Valisi M.kemal ;M.kemal Anadolu’dan sorumlu (yahudi) mason (merkezli)bir askerdi .

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;
http://yakintarihimiz.org/ingiliz-valisi-m-kemal.html

 

Google Aramaları

  • ataturk azerbaycani ruslara satdi
  • azerbaycanı ruslara satan ataturk
  • azerbaycan ruslara satildi
  • azerbaycanın Ruslara katildi
  • azerbeycan neden ruslara satıldı
  • azerbaycani neden sattı
  • azerbaycanın ruslara satılması
  • atatürk azerbaycan
  • ataturk azerbaycani nasil satdi
  • turkler azerilere silah satıyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*