Son Haberler
Anasayfa » Kitaplardan Alıntılar » M. Kemal demokrasi getirdi diyen Laiklere cevap

M. Kemal demokrasi getirdi diyen Laiklere cevap

M. Kemal demokrasi getirdi diyen Laiklere cevapİzmir Suikasti bahanesi ile tevkif edilenlerden Kazım Karabekir, Cafer Tayar (Eğilmez), Ali Fuad (Cebesoy) ve Refet Bele ordunun baskısı neticesi beraat edecek, ama TCF (Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası) milletvekillerinden altısı idam edilecekti:

(1) İzmit Mebusu Şükrü
(2) Saruhan Mebusu Abidin
(3) Eskişehir Mebusu Albay Arif
(4) İstanbul Mebusu İsmail Canbolat
(5) Sivas Mebusu Halis Turgut
(6) Erzurum Mebusu Rüştü Paşa

İstiklal Mahkemelerinde muhakeme edilenler içerisinde, Maliye Nazırı Cavid Bey ve arkadaşları da vardı. Bunlar İttihadcı idi. Suikastla bir münasebetleri olduğu ispatlanamadığı halde asılmışlardı. Bir ansiklopedide bu mesele hakkında şunlar yazılı:

Davanın Ankara safhasında ise, ‘Kara Çete’ diye anılan esbak Maliye Nazırı Cavid Bey ve arkadaşları yargılanmışlar; suikastla doğrudan ilişkileri kanıtlanmaksızın, geçmişin hesabı ve geleceğin endişesi ile içlerinden dördü asılmışlardır. (Cavid Beyden baska, Dr. Nazım, Ardahan Mebusu Hilmi ve Nail Beyler). Eski Başvekil Rauf (Orbay) Bey de gıyabında (o esnada yurt dışında bulunmaktaydı) on yıl kalebentliğe mahkum edilmiştir.

Kaynak: Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi, cild 4, sahife 943

**********

Laiklerden söyle bir aciklama gelebilir; “Kazim Karabekir beraat etmis daha ne istiyorsunuz.”

Beraat´in nedenini de, Kazim Karabekir´in kizindan nakleden Ugur Mumcu´dan okuyalim…

Kazım Karabekir Paşa İdam Edilmekten Nasıl Kurtuldu?

Uğur Mumcu kitabında şunları anlatıyor:

“İsmet Paşa’nın çayına çağırıyoruz diye Etlik’teki evinden almışlar İzmir’de Elhamra sinamasındaki mahkemeye çıkarıncaya kadar tahtakuruları içinde Emniyet Müdürlüğünde yerde yatırmışlar. Yukarıda bir pencere varmış, o pencereyi de demirle kapatmışlar. Pencereyi de çivilemişler. Yer siltesi vermişler. Mahkeme başlıyor, salon subayla dolu. Mahkeme başkanı Kel Ali subaylara oturun diyor, oturmuyorlar. Karabekir Paşa dönmüs, eliyle işaret etmiş, oturmuşlar. Mahkeme olurken de uçaklar uçabilecekleri en alçak seviyeden uçmuşlar. KARABEKİR SUÇSUZ, KARABEKİR SUÇSUZ diye kağıtlar atmışlar.

Beraatindan sonra çok tezahürat yapılmış. Beraat ettiği zaman halk galeyana gelmiş.”

Kaynak: Uğur Mumcu, Kazım Karabekir Anlatıyor, sahife 155

Yani, Kazim Karabekir´i seven subaylar mahkumiyeti engellemisler. Subaylardan korkuldugu icin Kazim Karabekir´i asamadilar.

 —

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*