Son Haberler
Anasayfa » Belgeler » M. Kemal Gazilik Ünvanı Nasıl aldı !

M. Kemal Gazilik Ünvanı Nasıl aldı !

10556277_703945112994403_2707082701745415694_n

M. Kemal Gazilik Ünvanı Nasıl aldı?

Gazilik savaşta yaralananlara verilir, diye bilirdik. Fakat 1921′de M.Kemal attan (sarhoşken)düşüp kaburga kemiğini kırdı ve gazi ünvanı aldı.Dr.  Eren Akçicek, Atatürk’ün Sağlığı Hastalıkları ve Ölümü (Güven kitabevi.2005)

Doktor Rıza Nur, Türkiye’nin ilk Milli Eğitim bakanı ve Lozan’da Türkiye’yi temsil eden iki numaralı isimdir. Türk milliyetçisi siyasetçi, devlet adamı, yazar, Türkolog-tarihçi,doktor.,ve vatanseverdir. Türk Tarihi’ni yazan, ilk Milli Eğitim Bakanı ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı da yapmış olan Dr. Rıza Nur,Anlatıyor; nutkunda: M.Kemal ‘Meclis bana Gazi ünvanını verdi’ diyor. Hâlbuki böyle bir şey kimsenin aklına gelmemişti. Kendi istedi. Meclis ise ‘Olmaz’ dedi. Kıyamet koptu. Nihayet tehdit altında ve kendi adamlarını  kullanarak `Gazi´ ünvanını aldı

“Bu Çal Dağı’nın düşmesi bütün ümitlerimizi bitirdi. Yeniden Türk Milleti’nin istikbali, hürriyeti, hayatı tehlikeye düştü, gidiyor. Artık hep ölü haldeyiz. Kimsede can kalmadı. Ağzımızı bıçak açmıyor. Bunun üzerine M. Kemal orduya geri çekilme emri vermiş. Bu haber de geldi. M. Kemal’in özel hizmetlerinde kullandığı Arnavut yaveri Salih (Bozok) de cepheden geldi. M. Kemal’in M. Kemal ata binmiş, Meğerse Yunanlar sol cephemizi 10 gündür söktüremedikleri için ümitsizliğe düşüp geri çekilmeye karar vermişler. Ağırlıklarını Sakarya’nın batı cephesine alıyorlarmış. Fevzi Çakmak bunu sezmiş ve M. Kemal’e ‘Aman geri çekilme! İşte Fevzi Çakmak bu vaziyeti kurtardı. Yoksa bütün emekler, askerlerin çabaları, dökülen kanlar boşa gidiyordu. Sakarya harbi bitince iki mühim şey olmuştu. M. Kemal hareket etmeden evvel, Meclis’ten kendisine `gazi´ ünvanı ve `mareşal´ ünvanı verilmesini istedi. Herkes: ‘Canım bu adama ne oluyor? Ne istiyor? Bunları ne yapacak?’ diyordu. Ve yine: ‘Galiba padişah olmak peşindedir. Şimdiden padişah gibi tuğrasına El-Gazî yazmak için bu ünvanı istiyor.’ diyorlardı. Şu adam müthiş bir yaratıktır. Ve nutkunda: ‘Meclis bana Gazi ünvanını verdi’ diyor. Hâlbuki böyle bir şey kimsenin aklına gelmemişti. Kendi istedi. Meclis ise ‘Olmaz’ dedi. Kıyamet koptu. Nihayet tehdit altında ve kendi adamlarını (kendi seçtiği meclisi) kullanarak `Gazi´ ünvanını aldı(Dr. Riza Nur, Hayat ve Hatıratım )

“Sakarya Meydan Muharebesinin son günü Mustafa Kemal Paşa muharebeyi kaybettiğine hükmederek ric’at (geri çekilme) emri vermiş ise de Fevzi Paşa bunu sabahki vazi­yeti gördükten sonra kumandanlara tebliği münasip görmüş. Halbuki sabahleyin düşmanın ric’ati görülünce zaferin bizde kalması bu suretle temin olunmuş… Fevzi Paşa bana bu muharebeden bahsederken, bunu kendi kazandırdığını, fakat herkesin Mustafa Kemal kazandırdı zannettiğini söyledi. Hakikati neden saklıyorsunuz de­dim. Şimdilik böylesi muvafık, dedi.” (kazım kara bekir -istiklal harbimiz)

Öncelikle ülkenin düşmandan temizlenmesi gerekiyordu.Bu gelişmenin zamanla nasıl bir diktatörlüğe dönüştüğü daha sonra anlatacağım.Ancak şu kadarını söyleyeyim ki,Fevzi Paşa yıllar sonra bana,Sakarya’yı kendisi kazandığı halde herkesin M.Kemal kazandırdı diye bildiğinden şikayet etti.Kendisi gerçeği neden söylemediği sordum”Şimdilik böylesi uygun” diye geçiştirdi.Halbuki onu Mareşal ve Gazi yapan teklifi verenlerden biri de kendisiydi. Burada düğümü şöyle çözdüm:O sırada Fevzi Paşa orgeneraldi,M.Kemal ise tuğgeneraldi.Normalde böyle bir terfide M.Kmeal’in orgeneralliğe terfi etmesi gerekiyordu.
Ancak sanırım Fevzi Paşa korktu:İkisi de aynı rütbeye gelirse,kendisi Mareşal olamayacaktı.Bunun için M.Kemal’in Mareşalliğe yükseltilmesi ve Gazi ün vanıyla ödüllendirilmesi onun da önünü açacaktı.Hem daha savaş bitmemişti.Yapılacak onca iş varken,rütbe ve ün vanları paylaşmak ne demekti??

KAYNAK:KAZIM KARABEKİR – GÜNLÜKLER VE İSTİKAL HARBİMİZ

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

Mustafa kemal bir kahraman mıydı-Tüm Linkler ;http://yakintarihimiz.org/mustafa-kemal-bir-kahraman-miydi-tum-linkler.html

Google Aramaları

  • Atatürk gazilik
  • mustafa kemal neden gazilik ünvanı aldı
  • mustafa kemal gazilik ünvanını neden aldı
  • mustafa kemal gazilik nerede aldı
  • m kemal gazilik ünvanı
  • m kemal gazilik
  • gazilik belgesi
  • atatürkün türkiyeyi nasıl aldı
  • atatürke gazilik ünvanını nasıl aldı
  • atatürk gazilik ünvanını nasıl almıştır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*