Son Haberler
Anasayfa » Belgeler » M.Kemal öyle bilindiği gibi düzenli orduyu kuran değildir.

M.Kemal öyle bilindiği gibi düzenli orduyu kuran değildir.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

M.Kemal öyle bilindiği gibi düzenli orduyu kuran değildir. Bu çeteci grupların birleşimini sağlayanlar şu isimlerdir; Kazım Karabekir, Sakallı Nurettin, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele …

Şu konular; M.Kemal’in orduları kurması, insanları kulken millet yapması, demokrasiyi getirmesi vs zırvalara işte  … ısrarla kemalist çevreden alkış toplar. M.Kemal’in süper başarısı olarak yorumlanır.bu başarının kahramanı  M.Kemal’in başarısı değildir. Bu da bilinir. Ben biraz bilinmeyenlerden bahsetmek isterim. 15 Mayıs 1919 ile başlayan işgallerden sonra M.Kemal Anadolu’ya yollandı(1) ve müfettişlik olarak bütün ordunun denetimi ona verildi. Buna kimse itiraz edemez. Peki tüm orduyu denetleyecek kadar rütbesi var mıydı? Hayır.(2) Bunu da kimse reddemez. M.Kemal’in en büyük başarısı olarak gösterilen şey Kurtuluş savaşına komutanlık etmesi ve düzenli orduyu kurmasıdır. Sanki Osmanlı’da düzenli ordu hiç olmamış gibi. Bu çeteci grupların birleşimini sağlayanlar şu isimlerdir; Kazım Karabekir, Sakallı Nurettin, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele … O çeteci gruplardan Kazım Özalp yardım istememiş miydi? Küçük bir Aznavur ayaklanmasında o çetecilerden medet umulmamış mıydı? Hatta o çeteci gruplar Ankara’da davul zurna ile karşılanmamış mıydı? (3) Oysa olanlar öyle bir anlatılıyor ki sanki M.Kemal aç halkı kendi parasıyla giydirmiş(4), insanların beynine akıl koymuş ve Türkiye’yi haşa yoktan var etmiştir. Oysa M.Kemal’in liderliği başlangıçta bir sözcülükten ibaretti. Meclisin ilk yıllarında ne onun rütbesindekiler ne de onun rütbesinden yüksek olanlar asla başkanlık sevdasına düşmemişlerdir. M.Kemal başkan olduktan sonra Kurtuluş savaşı nihailenmişti. “Allah Allah” sesleri ile düşmana saldıran o halk kendini seçmekten bile mahrum bırakılmıştı. Sanki o halk Kanuni Esasiyi, Mecelleyi, Meşrutiyeti yazan halk değildi. Sonuçta M.Kemal öyle bilindiği gibi düzenli orduyu kuran değildir.  M.Kemal’in görevi bu orduya (sadece) başkanlık etmektir.(Eline silah alıp savaşmamıştır) Şimdi bir futbol takımında çok zor bir maç kazanılsa ve biz maçı sadece kaptan kazandı desek ne kadar büyük bir cahillik etmiş oluruz değil mi? Malesef bu zihniyette olanlar var ama görüyoruz ki bu çevrelerin düşünceleri bilimsel tarih bakımından “eriyor.”
Erzurum kongresini düzenleyip delegeler kendisini başkan seçmek istediği halde ermeniler doğu’da halka zulmetmekte oraya gidip direnişi başlatmam lazım diyerek m.kemal’e KEFİL OLUP (zorla kongreye sokturan ve) başkan seçtiren, Mustafa Kemal’den önce 19 Nisan’da Trabzon’a çıkarak direnişi başlatan KAZIM KARABEKİR …paşadır.

Yazı devam edecektir.

Kaynaklar

1) 14 Haziran 1919 tarihli Mustafa Kemal’in Osmanlı Padişahı Vahdettin’e Havza’dan çektiği telgraf belgesinde yazılanlar.

2) Samsuna çıktığında Tümgeneraldi.

3) Çerkes Ethem Hatıraları, Dünya Yayınları

4) Dahiliye nazırlığından aldığı 1000 lira 13 mayıs 1335 tarihli makbuz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*