Son Haberler
Anasayfa » Belgeler » M.Kemal Paşa, ”Gazi” ünvanını nasıl aldı?

M.Kemal Paşa, ”Gazi” ünvanını nasıl aldı?

Bu Çal Dağının düşmesi bütün ümitlerizi bitirdi. Yeniden Türk Milletinin istikbali, hürriyeti, hayatı tehlikeye düştü, gidiyor. Artık hep ölü haldeyiz. Kimsede can kalmadı. Ağzımızı bıçak açmıyor.

Bunun üzerine Mustafa Kemal orduya geri çekilme emri vermiş. Bu haber de geldi. Mustafa Kemal’in özel hizmetlerinde kullandığı arnavut yaveri Salih de cepheden geldi. Mustafa Kemal’in eşyalarını topladı. Kaçıyorlar. Mustafa Kemal ata binmiş, sarhoşmuş. Düşmüş, kaburga kemiği de kırılmış.

Meğerse Yunanlar sol cenahımızı on gündür söktüremedikleri için ümitsizliğe düşüp geri çekilmeye karar vermişler. Ağırlıklarını Sakarya’nın batı cephesine alıyorlarmış. Fevzi (Çakmak) bunu sezmiş ve Mustafa Kemal’e demiş:

‘Aman geri çekilme! Düman da geri çekiliyor. Emri geri al.’ Ne ise Mustafa Kemal ricatı durdurdu. İşte Fevzi bu vaziyeti kurtardı. Yoksa bütün emekler, zabitlerin çabaları, dökülen kanlar boşa gidiyordu.
***
Sakarya harbi bitince iki mühim şey olmuştu. Mustafa Kemal hareket etmeden evvel, Meclis’ten kendisine gazi ünvanı ve müşirlik verilmesini istedi. Herkes: ‘Canım bu adam ne oluyor? Ne istiyor? Bunları ne yapacak?’ diyordu. Ve yine: ‘Galiba padişah olmak peşindedir. Şimdiden onun gibi tuğrasına El-Gazî yazmak için bu ünvanı istiyor.’ diyorlardı.

Şu adam müthiş bir mahluktur. Ve nutkunda: ‘Meclis bana Gazi ünvanını verdi’ diyor.Halbuki böyle birşey kimsenin aklına gelmemişti. Kendi istedi. Meclis ise ‘Olmaz’ dedi. Kıyamet koptu. Nihayet tehdit altında ve kendi adamlarını kullanarak Gazi ünvanını aldı.

Dr. Riza Nur, Hayat ve Hatıratım (Paris 1929), Altındağ Yayınları, Istanbul 1967, sayfa 863, 864.

Ayrıca bakınız;

Mahmut Esat Bozkurt, Atatürk ihtilali, sayfa 189.
[Atatürk Araştırma Merkezi – Sakarya Meydan Muharebesi’nin Yankıları (Melhâme-i Kübrâ Büyük Kan Seli veya büyük Savaş Alanı).
Banoğlu, Niyazi Ahmet, Nükte ve Fıkralarla Atatürk, Garanti Matbaası, Istanbul 1967, sayfa 194-195.
Dr. Eren Akçiçek, Atatürk’ün Sağlığı Hastalıkları ve Ölümü (Güven Kitabevi, 2005) newsweek.
Halide Edip Adıvar,Türk’ün Ateşle Imtihanı, Istiklal Savaşı Hatıraları, Nurer UĞURLU başkanlığında bir kurul tarafından hazırlanmıştır. Dizgi – Baskı – Yayımlayan: Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş. Eylül 1998, Kısım 3, sayfa 2. (Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanmıştır)
M. Kemal’in “Can Yoldaşı” Ali Çavuş, Zeynel Lüle, Doğan Kitap, 1. Baskı, Kasım 2008, sayfa 112-114.

Google Aramaları

 • atatürk gazi ünvanını nasıl aldı
 • atatürk gazi ünvanini ne zaman aldi
 • atatürk nerede gazi oldu
 • atatürk nasıl gazi olmuştur
 • mustafa kemal nasıl gazi oldu
 • atatürk gazi ünvanını neden aldı
 • mustafa kemal atatürk nasıl gazi oldu
 • atatürk gazi ünvanını ne zaman almıştır
 • atatürk gazi ünvanını nasıl almıştır
 • atatürk gazilik ünvanını nasıl aldı

3 yorum

 1. Gazi ünvaını sadece yaralananlar mı alıyormuş 🙂

  Dr. Riza Nur günlüklerinde kendi cinsel hayatını gay olarak söylene birisinden başka ne düşünce beklenirki…

  • Kendisinin ‘gay’ olduğunu bile saklamayan bir adamın yalancı olduğunu söylemek de mantıksız olur değil mi?

 2. Dr Rıza Nur M.Kemal Paşanın en yakınındakilerden biri.M.Kemali her yönüyle çok iyi tanıyor.Pek çok olayın bizzat içinde olmuş ya da bir şekilde müdahil olmuş.Ziihniyet olarak M.Kemalden çok farklı değil.Osmanlı düşmanlığı,din karşıtlığı ikisinin de ortak noktası.Lakin karekterleri farklı.Dr Nurun hatıratında söylediklerinin tamamının doğru olduğunu söylemek elbette ki akıl fukaralığıdır.Neticede bu bir hatırattır.Kişi gördüğü ,yaşadığı ve duyduğu olayları anlatıyor.Bu anlatımlarına hislerini karıştırıyor olabilir.Yanlış hatırlıyor olabilir.Ya da kendine zarar vereceği düşüncesiyle bazı olayları çarpıtabilir,eksik ve yanlış aktarabilir.Bunların hepsinin olma ihtimali var.
  Peki M.Kemalin kaleme aldığı NUTUK için bunlar geçerli değil mi?
  Kemalist kalemşörler,hadi cevap verin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*