Son Haberler
Anasayfa » Kemalizm ve Atatürkçülük İlerlemeye Manidir; » M.kemal paşa hurafelere inanıyordu.

M.kemal paşa hurafelere inanıyordu.

Güneş dil teorisi, 1930’lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk tarafından desteklenen ve bizzat geliştirilen dil teorisidir. Atatürk ve kayıp kıta (güneş dil teroisi) Kaynak;  Sinan Meydan, Truva Yayınları, 2005, 256 sayfa.

 Cevap;

M.kemal paşa tarih tezinde (güneş dil teorisi) öyle hatalar yapmışdır ki, onun emri olduğu için kitaplara geçen, üniversitelerde okutulmuş olan bu teori, bugün bir ilk ögretim talebesi söylerse, sınıfda bırakılır. M.kemal paşa hurafelere inanıyordu.

Atatürk’ün sahiplendiği Güneş-Dil Teorisi hakkında akıl dışı rivayetler uydurulduğu ve Atatürk’ün, “safsatalara inanan biri” olarak gösterilmek istendiği yazılmıştır. 

Kaynak; Türk tarih tezi ve Mu kıtası, Kemal Şenoğlu, ISBN 975-343-473-1

Yıllar öncesinde savunulup, daha sonra terkedilen, “Güneş – dil teorisi” saçmalığı Bu uydurma teori, biliniyor. Bilmeyenler için yazıyorum:Türk Dil Kurumu, yıllar yıllar öncesinde, bu “uydurma teoriyle” Türkçe’nin bir yere varamayacağını fark etti. Terketti. Hatta son derece ve haklı olarak ta, “bu uydurma görüşlerle” Türkçe dilini geliştiremeyiz” diye açıklamada bulunmuştu.

Kaynak; Faiz Cebiroğlu: Pedagoji Yazıları(1), Eylemsel Yetke, Sayfa: 105, Eylül 2007, Alter Yayıncılık
Bilim nedir? Bilim bir metottur ve sadece hayatın belirli sahalarında geçerlidir. Hayatın diğer alanlarında sanat, estetik, din, edebiyat vb. geçerlidir. Atatürk, “hayatta en hakiki mürşit bilimdir” diyen bir kişi. ama dil ve tarih görüşlerinin yanlış (hurafe) olduğu da bir gerçek. [Taha Akyol, Türk Gazeteci ve yazar. Taraf-2009 ]

1932′de resmen ilan edilen Dil ve Tarih Tezleri karşısında üniversitenin gösterdiği kuşkucu tutum, Darülfünun’un sonunu getiren başlıca etken olmuştur.

Prof. İlhan Başgöz’ün deyimiyle, “I. Türk Tarih Kongresi’nde İstanbul Darülfünunundan bazı öğretmenler resmi dil ve tarih görüşlerini eleştirmek cesaretini gösterirler. Mustafa Kemal’in öz ilgi ve desteği ile yürütülen ve hükümetin kültür politikası halini alan bu iki görüşün Üniversitede destek bulamaması bir yana, bir de eleştirilmesi Ankara’da şiddetli tepki yaratır.” Kongreden iki ay sonra, eski İstiklal Mahkemesi hakimi Dr. Reşit Galip maarif vekili tayin edilerek, üniversiteye çeki düzen vermekle görevlendirildi. Daha önce İsviçreli eğitimci Albert Malche ülkeye çağrılarak, Darülfünun’un aksayan yönlerini eleştiren bir rapor yazması sağlanmıştı. 1933 Temmuzunda çıkarılan bir kanunla Darülfünun lağvedildi ve yerine aynı gün İstanbul Üniversitesi kuruldu. Darülfünun’un toplam 114 müderris (ordinaryus profesör) ve muallimine (profesör) karşılık, yeni üniversite öğretim hayatına 78 profesör ve ordinaryus profesörle başladı.

İlhan Başgöz & Howard E. Wilson, Türkiye Cumhuriyetinde Eğitim ve Atatürk, Ankara 1968, sf. 179-180.

1932 Türk Tarih Kongresinde, Çoğulcu  profesörlerin (Mehmet Ali Ayni ve Zeki Velidi Togan gibi) açıkça, bazılarının tevil ve yumuşatma yoluyla m.kemal atatürk’e karşı çıkmaları, (2ay sonra) Darülfünun’un üniversitesi ve rektörlerinin sonunu getirdi.

Tarık Zafer Tunaya, Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük, İstanbul 1994, sf. 163.

12.9.1933 tarihli Milliyet’te yer alan habere göre atamalarda “ilimden ziyade ideoloji ön planda tutulmuş”tu.

Mustafa kemal  Atatürk’ün Darülfünun’un  ismine son vereceği 31 Temmuz 1933 tarihinden 28 gün önce, 2 Temmuz 1933’te gerçekleştirmişti. Darülfün üniversitesi verilmiş olan Beyazıt’taki eski Harbiye Nezareti Binası’nın büyük giriş kapısı üzerine İstanbul Üniversitesi yazılarak darulfunun Üniversitesi Giriş Kapısı Üzerindeki Tabela Değiştirilmiştir.

Necdet Sakaoğlu, “İstanbul Üniversitesi,” Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi, c. IV, Kültür Bakanlığı-Tarih Vakfı, İstanbul, 2003, s. 248

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

1944 yılında Alparslan Türkeş, Nihâl Atsız ve Remzi Oğuz Arik üçlü beyanname diye bir kitapçık yayınlamışlar. Bu beyannamede Türklerin anayurtlarının Anadolu olmayıp Orta Asya olduğunu, Sümerler’in (güneş dil teorisi) de Türk devleti değil, bir Yahudi devleti olduğunu beyan ettikleri için tutuklanıp tırnakları sökülmüştür. Kendilerini “Beyaz Türkler” olarak lanse eden Sabetayların(yahudilerin) Türklükle hiçbir alâkaları olmadığı hâlde Türkçülüklerinin aslı Yahudiliktir.

http://yakintarihimiz.org/1944-yilinda-alparslan-turkes-nihal-atsiz-ve-remzi-oguz-arik-uclu-beyanname-diye-bir-kitapcik-yayinlamislar-bu-beyannamede-turklerin-anayurtlarinin-anadolu-olmayip-orta-asya-oldugunu-sumerlerin-d.html

Atatürk’ün ‘Türkçü’ fikirlerinin temelini nelerin oluşturduğu ve bu fikirlerin ‘kimlerin’ isteklerine göre şekillendiği. 1923’e kadar Mustafa Kemal’in –Atatürk’ü bilerek kullanmıyorum- Türkçü söylemleri hiç yok. Aksine tüm coğrafyayı kapsayıcı bir söylem içinde. 1923’ten sonra Atatürk ise aksine tektipleştirici ve Türkçü bir görünüm izledi. Ancak ben gerçek anlamda Türkçü olduğunu sanmıyorum. Bir bilim adamı edasıyla inceleme ve zamanın şartları söz konusu. Mu kıtası, Güneş Dil Teorisi gibi aslında kendisinin inanmadığı ama etraftan destek görmek adına geliştirdiği söylemleri mevcut. Türkçü subayları yanına çekmek için başka yol düşünülemezdi.Türkçü söylemden uzak durdu.Mustafa Kemal Türk Degil ki Atatürk Olsun! Acaba bu, bir şuur altı boşalması mıdır?!Örnekle anlatmak isteriz;http://yakintarihimiz.org/mustafa-kemal-turk-degil-ki-ataturk-olsun-acaba-bu-bir-suur-alti-bosalmasi-midirornekle-anlatmak-isteriz.html

Güneş dil ve tarih teorisi denilen görüşlerin kanıtlanması için Türk Tarih ve Dil kurumları kuruldu. Bu hayali düşünceler Atatürk’ü derinden etkiledi.http://yakintarihimiz.org/gunes-dil-ve-tarih-teorisi-denilen-goruslerin-kanitlanmasi-icin-turk-tarih-ve-dil-kurumlari-kuruldu-bu-hayali-dusunceler-ataturku-derinden-etkiledi.html

M.kemal paşa tarih tezinde (güneş dil teorisi) öyle hatalar yapmışdır ki, onun emri olduğu için kitaplara geçen, üniversitelerde okutulmuş olan bu teori, bugün bir ilk ögretim talebesi söylerse, sınıfda bırakılır. M.kemal paşa hurafelere inanıyordu.http://yakintarihimiz.org/m-kemal-pasa-tarih-tezinde-gunes-dil-teorisi-oyle-hatalar-yapmisdir-ki-onun-emri-oldugu-icin-kitaplara-gecen-universitelerde-okutulmus-olan-bu-teori-bugun-bir-ilk-ogretim-talebesi-soylerse-sinif.html

 

Google Aramaları

  • necip fazıl kısakürek resimleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*