Son Haberler
Anasayfa » Atatürk milliyetçi miydi? » M.kemal paşa tarih tezinde (güneş dil teorisi) öyle hatalar yapmışdır ki, onun emri olduğu için kitaplara geçen, üniversitelerde okutulmuş olan bu teori, bugün bir ilk ögretim talebesi söylerse, sınıfda bırakılır. M.kemal paşa hurafelere inanıyordu.

M.kemal paşa tarih tezinde (güneş dil teorisi) öyle hatalar yapmışdır ki, onun emri olduğu için kitaplara geçen, üniversitelerde okutulmuş olan bu teori, bugün bir ilk ögretim talebesi söylerse, sınıfda bırakılır. M.kemal paşa hurafelere inanıyordu.

M.kemal paşa tarih tezinde (güneş dil teorisi) öyle hatalar yapmışdır ki, onun emri olduğu için kitaplara geçen, üniversitelerde okutulmuş olan bu teori, bugün bir ilk ögretim talebesi söylerse, sınıfda bırakılır. M.kemal paşa hurafelere inanıyordu.

Güneş dil teorisi, 1930’lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk tarafından desteklenen ve bizzat geliştirilen dil teorisidir. Atatürk ve kayıp kıta (güneş dil teroisi) Sinan Meydan, Truva Yayınları, 2005, 256 sayfa.

Cevap;

Atatürk’ün sahiplendiği Güneş-Dil Teorisi hakkında akıl dışı rivayetler uydurulduğu ve Atatürk’ün, “safsatalara inanan biri” olarak gösterilmek istendiği yazılmıştır. 

Kaynak; Türk tarih tezi ve Mu kıtası, Kemal Şenoğlu, ISBN 975-343-473-1

Yıllar öncesinde savunulup, daha sonra terkedilen, “Güneş – dil teorisi” saçmalığı Bu uydurma teori, biliniyor. Bilmeyenler için yazıyorum:Türk Dil Kurumu, yıllar yıllar öncesinde, bu “uydurma teoriyle” Türkçe’nin bir yere varamayacağını fark etti. Terketti. Hatta son derece ve haklı olarak ta, “bu uydurma görüşlerle” Türkçe dilini geliştiremeyiz” diye açıklamada bulunmuştu.

Kaynak; Faiz Cebiroğlu: Pedagoji Yazıları(1), Eylemsel Yetke, Sayfa: 105, Eylül 2007, Alter Yayıncılık

1932′de resmen ilan edilen Dil ve Tarih Tezleri karşısında üniversitenin gösterdiği kuşkucu tutum, Darülfünun’un sonunu getiren başlıca etken olmuştur.

Prof. İlhan Başgöz’ün deyimiyle, “I. Türk Tarih Kongresi’nde İstanbul Darülfünunundan bazı öğretmenler resmi dil ve tarih görüşlerini eleştirmek cesaretini gösterirler. Mustafa Kemal’in öz ilgi ve desteği ile yürütülen ve hükümetin kültür politikası halini alan bu iki görüşün Üniversitede destek bulamaması bir yana, bir de eleştirilmesi Ankara’da şiddetli tepki yaratır.” Kongreden iki ay sonra, eski İstiklal Mahkemesi hakimi Dr. Reşit Galip maarif vekili tayin edilerek, üniversiteye çeki düzen vermekle görevlendirildi. Daha önce İsviçreli eğitimci Albert Malche ülkeye çağrılarak, Darülfünun’un aksayan yönlerini eleştiren bir rapor yazması sağlanmıştı. 1933 Temmuzunda çıkarılan bir kanunla Darülfünun lağvedildi ve yerine aynı gün İstanbul Üniversitesi kuruldu. Darülfünun’un toplam 114 müderris (ordinaryus profesör) ve muallimine (profesör) karşılık, yeni üniversite öğretim hayatına 78 profesör ve ordinaryus profesörle başladı.

İlhan Başgöz & Howard E. Wilson, Türkiye Cumhuriyetinde Eğitim ve Atatürk, Ankara 1968, sf. 179-180.

1932 Türk Tarih Kongresinde, Çoğulcu  profesörlerin (Mehmet Ali Ayni ve Zeki Velidi Togan gibi) açıkça, bazılarının tevil ve yumuşatma yoluyla m.kemal atatürk’e karşı çıkmaları, (2ay sonra) Darülfünun’un üniversitesi ve rektörlerinin sonunu getirdi.

Tarık Zafer Tunaya, Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük, İstanbul 1994, sf. 163.

12.9.1933 tarihli Milliyet’te yer alan habere göre atamalarda “ilimden ziyade ideoloji ön planda tutulmuş”tu.

Mustafa kemal  Atatürk’ün Darülfünun’un  ismine son vereceği 31 Temmuz 1933 tarihinden 28 gün önce, 2 Temmuz 1933’te gerçekleştirmişti. Darülfün üniversitesi verilmiş olan Beyazıt’taki eski Harbiye Nezareti Binası’nın büyük giriş kapısı üzerine İstanbul Üniversitesi yazılarak darulfunun Üniversitesi Giriş Kapısı Üzerindeki Tabela Değiştirilmiştir.

Necdet Sakaoğlu, “İstanbul Üniversitesi,” Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi, c. IV, Kültür Bakanlığı-Tarih Vakfı, İstanbul, 2003, s. 248

Güneş Dil Teorisi’ne geçilmiş. Saçma sapan bir şey. 1940 yılına kadar Güneş Dil Teorisi üniversitede okutuldu. İtirazlar üzerine bu ders kaldırdı.”

Güneş Dil Teorisi’ne geçilmiş. Saçma sapan bir şey. Avusturyalı geldi. 40 sayfa yazı yazdı. Vedat Nedim Tör onu Yakup Kadri Karaosmanoğlu’na söyledi ve Atatürk’ün huzuruna çıkardı. İlk insan Türk, ilk dil Türkçe. Türk güneşi gördü, hayretinden ‘a, a’ dedi, korktu ‘o, o’ dedi, uzaklığı ifade için ‘u’ sesi çıktı, böylece sesli harfler oluştu. Sonra ‘at’ dedi, ‘ot’ dedi, ‘uç’ dedi. Güneşi görünce ‘Ağ, ağra, Ankara oldu. Amazon ormanları ismi Türkçe, ‘amma da uzun’. Kimse bir araştırma yapmıyor. Atatürk’e itiraz edecek olan anasından doğmadı. Nigaragua şelalesi, ‘ne yaygara, ne yaygara’dan geliyor. Afrodit, avrat kelimesinden türedi. Akademi, ‘ak adamlar, ak-sakallılar’dan türedi. Batı dilleri Türkçe’den doğdu. Gece aya ok atarlar Türkler. Ok at, ‘okey’ oldu. 1940 yılına kadar Güneş Dil Teorisi üniversitede okutuldu. İtirazlar üzerine İnönü bu dersi kaldırdı.”

Türk yazar,gazeteci,avukat; Yavuz Bülent Bâkiler (türkiye gazetesi)

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

1944 yılında Alparslan Türkeş, Nihâl Atsız ve Remzi Oğuz Arik üçlü beyanname diye bir kitapçık yayınlamışlar. Bu beyannamede Türklerin anayurtlarının Anadolu olmayıp Orta Asya olduğunu, Sümerler’in (güneş dil teorisi) de Türk devleti değil, bir Yahudi devleti olduğunu beyan ettikleri için tutuklanıp tırnakları sökülmüştür. Kendilerini “Beyaz Türkler” olarak lanse eden Sabetayların(yahudilerin) Türklükle hiçbir alâkaları olmadığı hâlde Türkçülüklerinin aslı Yahudiliktir.

http://yakintarihimiz.org/1944-yilinda-alparslan-turkes-nihal-atsiz-ve-remzi-oguz-arik-uclu-beyanname-diye-bir-kitapcik-yayinlamislar-bu-beyannamede-turklerin-anayurtlarinin-anadolu-olmayip-orta-asya-oldugunu-sumerlerin-d.html

Atatürk’ün ‘Türkçü’ fikirlerinin temelini nelerin oluşturduğu ve bu fikirlerin ‘kimlerin’ isteklerine göre şekillendiği. 1923’e kadar Mustafa Kemal’in –Atatürk’ü bilerek kullanmıyorum- Türkçü söylemleri hiç yok. Aksine tüm coğrafyayı kapsayıcı bir söylem içinde. 1923’ten sonra Atatürk ise aksine tektipleştirici ve Türkçü bir görünüm izledi. Ancak ben gerçek anlamda Türkçü olduğunu sanmıyorum. Bir bilim adamı edasıyla inceleme ve zamanın şartları söz konusu. Mu kıtası, Güneş Dil Teorisi gibi aslında kendisinin inanmadığı ama etraftan destek görmek adına geliştirdiği söylemleri mevcut. Türkçü subayları yanına çekmek için başka yol düşünülemezdi.Türkçü söylemden uzak durdu.Mustafa Kemal Türk Degil ki Atatürk Olsun! Acaba bu, bir şuur altı boşalması mıdır?!Örnekle anlatmak isteriz;http://yakintarihimiz.org/mustafa-kemal-turk-degil-ki-ataturk-olsun-acaba-bu-bir-suur-alti-bosalmasi-midirornekle-anlatmak-isteriz.html

Güneş dil ve tarih teorisi denilen görüşlerin kanıtlanması için Türk Tarih ve Dil kurumları kuruldu. Bu hayali düşünceler Atatürk’ü derinden etkiledi.http://yakintarihimiz.org/gunes-dil-ve-tarih-teorisi-denilen-goruslerin-kanitlanmasi-icin-turk-tarih-ve-dil-kurumlari-kuruldu-bu-hayali-dusunceler-ataturku-derinden-etkiledi.html

M.kemal paşa tarih tezinde (güneş dil teorisi) öyle hatalar yapmışdır ki, onun emri olduğu için kitaplara geçen, üniversitelerde okutulmuş olan bu teori, bugün bir ilk ögretim talebesi söylerse, sınıfda bırakılır. M.kemal paşa hurafelere inanıyordu.http://yakintarihimiz.org/m-kemal-pasa-tarih-tezinde-gunes-dil-teorisi-oyle-hatalar-yapmisdir-ki-onun-emri-oldugu-icin-kitaplara-gecen-universitelerde-okutulmus-olan-bu-teori-bugun-bir-ilk-ogretim-talebesi-soylerse-sinif.html

 

 

 

Google Aramaları

  • atatürkün güneş dil teorisi hataları
  • atatürkün türk tarih tezinin hataları
  • güneş dil teorisi komik
  • gunes dil teorisi sinan meydan
  • mu kıtası saçmalığı
  • sinan meydan güneş dil teorisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*