Son Haberler
Anasayfa » Genel » M.kemal’e ithaf edilen tüm başarılar hepsi çerkez etheme aittir.

M.kemal’e ithaf edilen tüm başarılar hepsi çerkez etheme aittir.

 

1908487_813219965401236_3412485355749178809_n

M.kemal’e ithaf edilen tüm başarılar hepsi çerkez etheme aittir.

Çerkez ethem zamanın en büyük milli mücadelenin askeri dehası komutanıdır. M. kemal’e ithaf edilen tüm başarılar hepsi çerkez etheme aittir. M. Kemal hazira konmustur. Milli mücadele de pek fazla emegi yoktur.

Bunu dönemin telgraflarini incelediginizde görebilirsiniz…

Tabi taassuptan arinmak sarti. Sürekli Cerkez Ethem’e vazife vermesinden anlasiliyor. Çerkez Ethem yunanlıları doğrarken, Kazım Karabekir paşa Ermenileri keserken, M.kemal Ankara’da kadın oynatıyordu Meclise girip mebus olmak için gün sayıyor.. Sonra Çerkez Ethem’i ve Karabekir paşayı hainlikle suçlayanda M.Kemal’dir

Çerkes Ethem’in Ankara’ya gelişini Halide Edip Adıvar şöyle anlatır:

“Ethem Ankara’ya silahlı kuvvetleriyle girdiği zaman sokaklar doldurulmuştu. Adamları arasında kadınlar da vardı. Ethem büyük şevkle karşılandı. Mustafa Kemal paşa otomobilini ona verdi. Bu Ankara’da bulunan tek otomobildi. Ethem TBMM’e geldiği zaman coşkunlukla karşılandı.” (Dağa Çıkan Kurt)

M. kemal en büyük (????????) çerkez ethem’e attığın iftiradır :

döneminin en büyük  askeri güçlerinden  biridir …düzensiz harekatlarda başarısıyla bilinir. kuvayi milliye komutanlarındandır.

“ben milletime ve tarihe hain diye tanıtmışlar (mustafa kemal ve cuntası ) , gıyabında idama mahkûm edilmiş bir adamım. ama hakikatte ben, asgari bana böyle diyenler kadar vatanseverim. ve milli mücadele’de hepsinden kıdemliyim. ben hain olmaya icbar edildim, buna rağmen hain olmadım. şimdi hakikatleri açıkça konuşabilecek miyiz? hepimiz adil ve bitaraf hâkimler önüne çıkabilecek miyiz? haydi bunlar oldu diyelim; ya zihinlere yerleştirilmiş menfur kanaatleri nasıl ıslah edeceğiz. burada gurbette ölürüm, fakat hiç olmazsa günün birinde doğru tarihin hakikatları ele almasını ümit ederek gözıerimi kaparım.”

Cumhuriyet Tarihinde  Baştakiler. Kimi isterse o kahraman kimi isterse o hain olmuştur. Okulllarda bizlere ve küçük kardeşlerimize  sahte kahramanlar büyük bir özenle gerçek kahraman gibi öğretilmiş. Gerçekten kahraman olanlar ise. hain olarak öğretilmiştir. bu Cumhuriyet tarihinin en büyük ayıbı olarakta tarihe geçmiştir. Çok şükür ki bazı sahte kahramanların düzeni bozuluyor ve gerçekler gün ışığına çıkmaya başlıyor. İşte size gerçek bir kahramanın gerçek hayatı.

Sadece Yapma Kahramanlar Unutturulmamaya Calısılır .. Gerçek Kahramanlar İse Unutturulmaya
Çerkez Ethem Hakkında En büyük yalan ise “Çerkez Ethem Yunan’a sığındı” iftirasıdır.

Ethem Bey hakkında bazı tarihçi , gazetecilerin görüşlerini sizlerle paylaşmak isterim:

Bu konuda Prof. Dr. Mim Kemal Öke, “İsmet İnönü’nün her zamanki tavrıyla Çerkez Ethem ve ağabeyleri aleyhinde bazı propagandalarda bulunduğunu da söyleyebiliriz. İşte bu çerçeve içinde Çerkez Ethem arkadaşları ile Yunan ordusu ve Türk Ordusu arasında kalır İşte orada o önemli kavşakta, bir ikilem içindedir. Ne yapacaktır? İşte bu Yiğit Adam saflarında dövüştüğü Anadolu insanıyla kılıç kılıca gelmekten çekinerek, Yunanlılarla görüşerek sadece bir çıkış noktası istemiştir. Anadolu’daki mücadeleyi akamete uğratmamak ve bir savaşa dönüştürmemek için yurtdışına gitmek için bir geçit noktası istemiştir. Hatta arkadaşlarına döner derki; ‘Siz silahlarınızı bırakıp Kuvayi Milliyeye döneceksiniz, onlarla birlikte savaşacaksınız.”

Tarihçi Cemal Kutay ise, “Ethem iki şık arasında tercihe mecbur bırakılmıştır; Ya üzerine sevk edilen askerlere karşı koyacak kardeşkanı dökülecektir veyahut ta bırakıp gidecektir. Nereye gidebilir? Yunana. Hayır, en büyük tarihi hakikat şimdi size söyleyeceklerimdir. Ethem Yunan’a iltica etmemiştir. sadece geçiş hattı istemiştir.”

Milli Mücadele Paşasının ağzından dinlemeye artık alışmamız gerekiyor. Onun davranışını şöyle açıklıyor General Refet Bele:

“[Çerkez Ethem] Vatan topraklarını terk ederken ne bir kuvvet ne de düşmanın işine yarayacak malzeme vesaire götürmüştür. Kuvvetinden büyük kısmı bize katıldı ve Kurtuluş Savaşı’nın sonuna kadar sadıkane çalıştılar. Kuva-yı Seyyare’nin elindeki silah ve muhtelif malzeme de Kütahya ve Gediz havalisindeki depolarda olduğu gibi durmakta idi. Silahlarıyla teslim olanları sorguladık. Bunların hemen hemen hepsi, Ethem’in kendilerine teslim olmalarını ve ordu emrine girmelerini tavsiye ettiğini söylemiştir.”

Avni ÖZGÜREL – Gazeteci, “Elinin altında hayli maddi kaynak olmasına rağmen Yunanlılara teslim olma kararını verdiğinde cebindeki üç-beş kuruş dışında yanına bir şey almadı. Nitekim Atina’ya götürülüp tedavisine Almanya’da devam edilmesi kararı üzerine oradan ayrıldığında günlerce pekmeze ekmek banarak karnını doyurmaya çalıştığını da biliyoruz. Şurası kesindir ki Ethem’e ‘Çerkes’ lakabını takan İsmet Paşa’dır. Kendisine sorulduğunda bunu ‘övgü’ olarak kullandığını söyler; ama Ethem öyle anılmaktan rahatsızdır: ‘Hepimiz Osmanlı’ydık… Eğer milliyet ve ırk tefriki yapılmaya kalkışılsaydı bu vatanda şeceresi karışmamış kim kalırdı.’ Demiştir. Ethem’in Yozgat isyanlarını büyük bir maharet ve süratle bastırması da onu aynı yerde daha önce başarısız olmuş bazı kumandanların kıskançlık ve rekabet hislerine hedef haline getirdi. Ancak Milli Mücadele şekillenmeye başladığında bir gelişme oldu ve Mustafa Kemal’in yakın çevresinde değişiklik yaşandı.  yola birlikte çıktığı kişilerden ayrıldı, mücadeleye sonradan hatta bir bakıma fazlaca inanmadan- katılan ‘emir/kumanda adamları’ (kastedilen m. kemal ve İsmet İnönü’dür) ön plana geçti. Bu değişimin Mustafa Kemal’in arzusu olmaktan çok ‘yeni gelenlerin manevrası’ olduğu yolunda işaretler var.”

Prof. Dr. Toktamış ATEŞ, “TBMM daha Ankara da çalışmaya başlamadan önce, Salihli cephesinde Yunan ilerlemesinin durdurulması ve iç ayaklanmaların bastırılmasında fevkalede önemli hizmetleri vardır. Hatta hiç abartmadan şunu söyleyebiliriz ki, Eğer Çerkes Ethem ve onun kuvvetleri olmasa idi, Ulusal Kurtuluş mücadelesi başlamadan ortadan kaldırılabilirdi.”

Yavuz BAHADIROĞLU – Tarihçi, “Çerkez Ethem’in yok edilmesine karar verilmişti de, formül aranıyordu aslında. Çerkez Ehem’de kendini feda etmemek için direniyordu… Burada Çerkes Ethem’in davranışını, hıyanetle değil olsa olsa, bir büyük fedakarlık, kendi varlığını feda eden bir oluşum olarak değerlendirmek olduğuna inanıyorum.”

Muhittin NALBANTOĞLU, “Çerkes Ethem çok büyük bir vatansever, kurtuluş savaşının ilk günlerini düşünün, bir tek kişiye ihtiyaç duyulduğu günlerde, bu adam Yunanlıları sahillere çakılı bırakıyor, Anadolu ya bırakmıyor.”

İsmet BOZDAĞ – Tarihçi, “Nerede bir yangın varsa oraya yetişen bir Çerkez Ethem kuvvetleri vardı. Batı cephesi komutanlığına atanan İsmet İnönü’nün ilk işi Çerkez Ethem’in unvanını değiştirmek olmuştur.”

Cemal KUTAY – Tarihçi, “Mondros mütarekesinden sonra ta meclisin kurulmasına kadar, ne Erzurum kongresinde, ne Balıkesir kongresinde, ne Alaşehir, ne Sivas kongresinde bulunmamış insanlar, (burada kast edilen mustafa kemal ve   İsmet İnönü’dür) İstanbul un işgalinden sonra sığınacak yerleri kalmadığı için, mecbur kaldılar Anadolu ya geldiler. Mücadele bunun mücadelesidir. Milli mücadelede öncekiler ve sonrakiler mücadelesidir… İnsanlara Hain demek kolay, kaldı ki kendini müdafaa etme hakkından mahrumsun, kahraman demekte kolay, çünkü kimse kendisine kahraman denilmesini tekzip etmez. Bizim milli mücadelemiz kronolojisi sıhhatle yazılmamış olan bir buhran dönemidir. Ethem yanına kimseyi almadan gitmiştir ve yanındakiler gelelim diye dayatmışlardır, dövüşelim demişlerdir, ikisini de reddetmiştir. Bir kulübesi bile olmayan bir nehir kıyısında kalbi duran bir adamın, layık olmadığı halde hain damgasıyla damgalanması vicdanları rahatsız etmektedir.”

Prof. Dr. Mim Kemal ÖKE, “Merkezi otoritenin Çerkez Ethem’den sıkıntı duyması kaçınılmazdı, çünkü Anadolu da sadece bir milli direniş, sadece bir kuvayi milliye hareketi değil, bunun yanı sıra bir liderlik dövüşü de veriliyordu. İşte bu çerçevede Çerkez Ethem in büyümesi halk arasında muazzam bir kahraman olarak her girdiği yerde alkışlarla karşılanması, bazı kişileri tedirginliğe sevk etmiştir.( m.kemal ve ) İsmet İnönü’nün her zamanki tavrıyla Çerkez Ethem ve ağabeyleri aleyhinde bazı propagandalarda bulunduğunu da söyleyebiliriz…”

PROF DR. MÜMTAZER TÜRKÖNE

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında Çerkes Ethem’in payını kimse inkâr edemez. Öyleyse bir borcu yerine getirmeli; tarihimizle barışmak adına bu adamın itibarını iade etmeliyiz.Tıpkı Enver Paşa’nın mezarının İstanbul’a nakledilmesi gibi, Çerkes Ethem’den kalanlar da Amman’dan Türkiye’ye getirilmeli ve Bandırma’da bir anıtmezara defnedilmelidir.

Bu eski yaranın sarılması da, Çerkes Ethem’in şahsında Millî Mücadele’nin ateşten günlerinde “son vatan”ı savunanlara, sonrasında yolları ayrı düşmüş olsa da itibarlarının iade edilmesiyle mümkündür.

ÇERKES ETHEM BEY

“Çok hatalarım olmuştur, ama asla vatan haini olmadım…”

Son söz : kadir mısıroğlunun deyimiyle bu ülkenin gerçek kahramanı çerkez ethem’dir

Üstad-ı Tarih

Dipnotlar; 1:Çerkez ethem belgeseli; (Mim Kemal Öke) 2: Çerkez Ethem Hatıraları, 3: İstiklal Harbimizn Esasları 4: Halide Edip Adıvar (Dağa Çıkan Kurt)

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

”…Tarih bana az, size (m.kemal ve ismet inönü)çok lanet edecektir.”

http://yakintarihimiz.org/ayse-hur-oteki-tarihkitabinin-ozeti.html

Türk istihbaratının kurucusuKuşçubaşı Eşref.Teşkilat-ı Mahsusa (MİT ) reisi olup, milli mücadelenin (kuvayi milliye) efsanevi kumandanlarındandır kendisi.milli mücadelede, kendi yetiştirdiği çerkes ethem’in kuvvetlerine katılmıştır.(1920) fakat çerkes ethem ‘in isyanı üzerine kendisi de 150 likler listesinde yer almış ve vatana girişi 1936 yılına kadar yasaklanmıştır.http://yakintarihimiz.org/turk-istihbaratinin-kurucusukuscubasi-esref-teskilat-i-mahsusa-mit-reisi-olup-milli-mucadelenin-kuvayi-milliye-efsanevi-kumandanlarindandir-kendisi-milli-mucadelede-kendi-yetistirdigi-cerkes.html

Çerkes Ethem Bey, ağabeyi Reşit Bey ve de Kuşçubaşı Eşref Bey’le birlikte bir Teşkilat-ı Mahsusa (mit) elamanıydı. Batı Anadolu’da ilk direniş (milli mücadele veya kurtuluş hareketini) örgütlerini oluşturdular.http://yakintarihimiz.org/cerkes-ethem-bey-agabeyi-resit-bey-ve-de-kuscubasi-esref-beyle-birlikte-bir-teskilat-i-mahsusa-mit-elamaniydi-bati-anadoluda-ilk-direnis-milli-mucadele-veya-kurtulus-hareketini.html

Çerkez ethem M. Kemal’in önderliğindeki Ankara ekibi tarafından hain ilan edilip tasfiye edildi.http://yakintarihimiz.org/cerkez-ethem-m-kemalin-onderligindeki-ankara-ekibi-tarafindan-hain-ilan-edilip-tasfiye-edildi.html

Mustafa kemal’in Samsun’a ayak bastığı sıralarda (piyasada olmadığı sıralarda) Ege’de Salihli hattında Çerkes Ethem liderliğinde Yunan işgaline karşı direniş başlatılır.

http://yakintarihimiz.org/mustafa-kemalin-samsuna-ayak-bastigi-siralarda-piyasada-olmadigi-siralarda-egede-salihli-hattinda-cerkes-ethem-liderliginde-yunan-isgaline-karsi-direnis-baslatilir.html

Çerkes Ethem Bey, ağabeyi Reşit Bey ve de Kuşçubaşı Eşref Bey’le birlikte bir Teşkilat-ı Mahsusa (mit) elamanıydı. Batı Anadolu’da ilk direniş (milli mücadele veya kurtuluş hareketini) örgütlerini oluşturdular.http://yakintarihimiz.org/cerkes-ethem-bey-agabeyi-resit-bey-ve-de-kuscubasi-esref-beyle-birlikte-bir-teskilat-i-mahsusa-mit-elamaniydi-bati-anadoluda-ilk-direnis-milli-mucadele-veya-kurtulus-hareketini.html

 

 

Google Aramaları

  • çerkes ethem belgeseli
  • çerkez yazıları
  • enver paşa çerkez mi
  • turkone cerkesler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*