Son Haberler
Anasayfa » Milli mücadele dönemi paşalarının son yılları ve onlara yapılan haksızlar; » “M.kemal’in astırdığı” Miralay Kasap Osman.

“M.kemal’in astırdığı” Miralay Kasap Osman.

 

10394569_706641446058103_178220157581669148_n-141

“M.kemal’in  astırdığı” Miralay Kasap Osman.

Miralay Kasap Osman. Kurtuluş Savaşı komutanlarından. 1899’da Harp Okulu’nu bitirdi ve Kurtuluş Savaşı’nda albaylığa kadar yükseldi. Savaştan sonra Mustafa Kemal ve yönetim (inkilapları) aleyhinde bir tutum takındı, çeşitli yerlerdeki konuşma ve davranışlarıyla tepki uyandırdı.Bunun üzerine tutuklanarak Ankara İstiklâl Mahkemesi’ne gönderildi, yargılanması sonunda idama mahkûm edildi.

Milli Mücadeledeki Konya İsyanında, asileri telkin için isyan mahaline giden Miralay Osman Bey’den haber alınmayınca M.Kemal Paşa, Ali Çetinkaya’yı Konya’ya göndermiş, ancak Kel Ali daha Konya’ya varmadan, karşıdan gördüğü sığır sürüsünü düşman zannedip geri dönmüş ve gidip M.Kemal’e: “Osman isyanı bastıramamış, asiler Ankara üzerine yürüyor.” demiş; bilahare Konya isyanını bastırıp dönen Osman Bey, Kel Ali’nin marifetlerini duyunca onunla alay etmiştir. Osman Bey daha sonra İstiklal Mahkemelerince asılmıştır. (İstiklal Mahkemesi Başkanı Ali Çetinkaya’dır – Namı diğer Kel Ali)  

(Mustafa Müftüoğlu-Yalan Söyleyen Tarih Utansın Cilt 9s.130)

“Atatürk’ün bir hiç yüzünden astırdığı” Miralay Kasap Osman.

Ayhan Hünalp, Dağlara Giden Yollar, İstanbul: 3 Yayınları, 1974, s.17-20.

Yemen’den başlayarak çeşitli ayaklanmaları bastırmakla görevlendirildi. Bursa ve Bolu yöresinde, Bekir Sami Bey’in 56. Tümeni’ne bağlı 172. Alay’a kumanda ettiği dönemde yöredeki ayaklanmacılara ve Kuvâ-yi Milli’ye karşı çıkanlara acımasız davranışı nedeniyle “Kasap” lakabıyla anıldı. 1920’de bir cinayete adı  karıştığından idam edildi.

Mete Tunçay bir çalışmasında rastladığı belge karşısında şaşkınlığını şöyle ifade etmektedir; “Albay ‘Kasap’ Osman’la ilgili bir çalışma yaparken, 4 Mart 1915 tarihli bir Kanun-u Muvakkat metni görmüştüm. Bu yasa, Harbiye Nezareti’nin, hapishanelerdeki mahkûm ve mevkuflardan, haklarındaki hükmü ya da koğuşturmayı erteleyerek ve sadıkane hizmet (m.kemal’e yani inkilaplarına itaat) ederlerse af edileceklerini vaad ederek asker almasını olanaklı kılıyordu.

[“Ankara İstiklâl Mahkemesinde Bir Heyet-i Fesadiye Davası ve Kuva-yı Milliye,” Birikim Sayı 33 Kasım 1977]

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

Milli mücadele dönemi paşalarının son yılları ve onlara yapılan haksızlar;Tüm Linkler ;

http://yakintarihimiz.org/milli-mucadele-donemi-pasalarinin-son-yillari-ve-onlara-yapilan-haksizlartum-linkler.html

Google Aramaları

  • yarbay kasap mustafa kim
  • yarbay kasap osman
  • kasap osman kimdir
  • kasap osman bey
  • tarihi kasap osman
  • milli mücadele kahramanlarından miralay osman bey
  • miralay osman bey
  • MİRALAY KASAP OSMAN
  • kasap osman kim
  • albay osman bey

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*