Son Haberler
Anasayfa » Kitaplardan Alıntılar » M.Sabri Efendi, Mustafa Kemal’e Böyle Karşı Çıkmıştı!

M.Sabri Efendi, Mustafa Kemal’e Böyle Karşı Çıkmıştı!

Sultan Vahdeddin, İngiliz zırhlısıyla İstanbul’dan ayrılırken sabık Şeyhülislâm Mustafa Sabri Efendi de onunla berabermiş. Oğlu İbrahim Sabri ve ailesi efradı da birlikte imişler. Başkaları da varmış. Bir kısmı Pire’de, Atina’da inmişler.

Mustafa Sabri Efendi, Zeynel Abidin Efendi, Filozof Rıza Tevfik, galiba Refik Halid de aileleriyle birlikte gemide imişler. Daha başkaları da varmış.”

Tabii bu yolculuğa çıkmanın evveli de var. Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’ya gönderileceğini öğrenen Şeyhülislâm Mustafa Sabri Efendi, Dolmabahçe Sarayı’na gidip, Padişah Vahdeddin’i ziyaret eder. Konu açılır, söz uzar, yemekler yenir, çaylar içilir, yatsı namazları kılınır.

Tüm bunlar olup biterken sohbet Anadolu’ya gönderilecek kişi konusunda yoğunlaşır. Şeyhülislâm Mustafa Sabri Efendi, Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’ya gönderilmesine karşı çıkar ve Padişahla aralarında şöyle bir konuşma geçer:

Padişah Vahdeddin:

“-Efendi hazretleri, vaziyet belli; ben vatanımı kurtarmak istiyorum; her ne pahasına olursa olsun, vatanımın kurtulmasını istiyorum. Efendi hazretleri, anlaşılıyor ki siz, saltanatımın tehlikeye düşeceğinden korkuyorsunuz. Onu korumamı istiyorsunuz…”

Bunun üzerine Şeyhülislâm Mustafa Sabri Efendi:

“-Efendim, benim endişem, sizin saltanatınız için değildir. Bugün saltanatınızın temsil ettiği dinimiz içindir. Bendeniz, din gider diye korkuyorum. Saltanat giderse, yerine bir saltanat daha bulunur. Fakat din giderse yerine bir din daha gelemez. Benim korktuğum budur. Eğer mutlaka, bir zat, bir asker gönderilecekse, başka birini araştıralım. Bana da bir söz hakkı tanıyın. Siz bu dinin halifesi, ben de Şeyhülislâmıyım. Din cihetinden, sizin kadar ben de mes’ulüm.” dedi.

Baktım, Padişah’ın Mustafa Kemal’e tam bir itimadı var. Bana:

“-Yanlış anlıyorsunuz, suizan ediyorsunuz, benim onunla (Mustafa Kemal Paşa) teşrik-i mesaim oldu. Fikrine, zikrine, zekâsına güveniyorum. Efendim, orduda bizi anlayan, memleketin dertlerini bilen insan… Âteşîn bir zekâ, âteşîn bir zekâ…”

Baktım, Padişah durmadan böyle diyor, “âteşîn bir zekâ…” Anladım ki artık son sözü söyleyip konuşmayı bitirmek lâzım.”

Şeyhülislâm Mustafa Sabri konuyla ilgili Padişaha son sözlerini söyler ve oradan ayrılır…

M. Ertuğrul Düzdağ, Üstad Ali Ulvi Kurucu- Hatıralar 2

Google Aramaları

  • mustafa sabri efendi hilafet ve kemalizm
  • mustafa sabri efendi ve ataturk
  • ataturkun korktugu seyhulislam
  • mustafa sabri efendi alintı
  • mustafa sabri efendi sözleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*