Son Haberler
Anasayfa » Milli mücadele dönemi paşalarının son yılları ve onlara yapılan haksızlar; » Milli Mücadele’ye silah, cephane ve subay yapılanmasıyla önemli rol oynayan Kara Kemal ;

Milli Mücadele’ye silah, cephane ve subay yapılanmasıyla önemli rol oynayan Kara Kemal ;

1888489_405124336329207_1162281024041325448_n

Milli Mücadele’ye silah, cephane ve subay yapılanmasıyla önemli rol oynayan Kara Kemal idama mahkûm edilmiş, aranırken yakalandığı sırada (İstiklal Mahkemesinde maskara olmaktansa) saşakağına (intihar) sıkmıştır.

Milletin mukaddeslerini ayaklarının altına almaya kalkan (atatürk) inkılaplar (ı) dünyanın Hiç bir yerinde başarılı olamazlar bizde hiç olamazlar. Gün gelir devran döner hesaplarını sorarlar adama.  

[Kara Kemal]

Kara kemal kimdir? Milli Mücadele’ye silah, cephane ve subay yapılanmasıyla önemli rol oynayan Karakol Teşkilatı’nın kurucularından birisi olmuştur. Kimdir? 1926’da M.kemal’e suikast girişimi ile idama mahkûm edilmiş, aranırken yakalandığı sırada şakağına sıkmıştr yani …intihar etmiştir.Kemal Tahir’in, “inkilapçılarla” “ittihatçıların” mücadelesini anlattığı Kurt Kanunu adlı gerçek / romanının baş karakteridir.”

(Kemal Tahir’, Kurt Kanunu “inkilapçılarla” “ittihatçılar”)

İzmir suikastinin sözde elebaşısı Kara Kemal Bey;

İttihatçıların Küçük Efendisi (Büyük Efendi Talat Paşa’dır) Kara Kemal Bey, İstiklal Mahkemesi savcısı Necip Ali tarafından Atatürk’e yönelik İzmir suikastı girişiminin bir numarası olarak belirtilmişti, üç beş saat içinde yazılan ya da yazdırılan iddianamede. “Aslında Kara Kemal’in suikastten haberi bile yoktur, suikast girişiminin olacağı gün öğrenir” ama kendisinin mutlaka suçlanacağını kestirebildiğinden evini terk edip kaçmaya başladığını anlatır Kemal Tahir, “Kurt Kanunu” adlı kitabında. Kara Kemal, Ocak 1923’te, yani İzmir suikastı girişiminden üç yıl önce Gazi’yle İzmit’te buluşur. Buluşma isteği kendisinden gelir. Ve Gazi’ye artık siyasetle hiçbir biçimde ilgilenmeyeceğini söyler. Gazi, İttihatçıları son bir kez toplayıp, hepsinin Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti çatısı altında toplanmaya ikna etmesini söyler Küçük Efendi’ye. Ve 12-13 Nisan 1923’te son İttihat ve Terakki Kongresi İstanbul’da toplanır, Temmuz 1923’te yapılacak seçimlere katılmama, Mustafa Kemal’in adaylarını destekleme kararı aldırtır Kara Kemal. Sonradan, Gazi’nin onayı ve de arkadaşlarının ısrarları sonucu Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nı destekler bir dönem. Ama siyasetten elini eteğini çekme konusunda kararlıdır.

Kara Kemal’in “asıl suçu” İzmir suikastıyla ilgili değildir elbet. Suçu, Tanzimat’ın en büyük eksiğinin ekonomiden anlamayan kişilerce yönetilen bir süreç olduğunu anlaması Cumhuriyet’in de aynı tuzağa düşmek üzere olduğunu kavramasıdır. Bunun üzerine Türk ve Müslüman bir orta sınıf kurmak bir tür Anadolu Kaplanları yaratmak için kolları sıvar; sigorta şirketi kurmak, balık halini örgütlemek, banka hatta bankalar kurmak için çalışır. İttihatçıların içinde ekonomiden tek anlayan Cavit Bey’in bütün ülkeyi gezerek Müslümanlara nasıl ekonomi ve maliye dersleri verdiğini bilir. Cavit Bey’le sık sık görüşür; ortak konuları İstiklal Mahkemesinin öne sürdüğü gibi Gazi’ye suikast değil azınlıkların egemenliğindeki ekonomide Türk ve Müslüman bir seçenek oluşturmaktır. Ancak hükümet burjuva sınıfının dizginlerini kendi elinde toplamak ve tutmak istemektedir.

Kara Kemal Bey amacına, Cavit Bey gibi, ulaşamaz, yakalanacağını anlar ve İstiklal Mahkemesinde maskara olmaktansa şakağına bir kurşun sıkmayı yeğler. Cavit Bey de akıllara ziyan bir haksızlık sonucu 26 Ağustos 1926’de idam edilir. Böylece Anadolu Kapanları’nın ortaya çıkması atmış küsur yıl ertelenir! İstiklal Mahkemelerinin adaleti böyle “tecelli eder” işte!

Aziz ÜSTEL – STAR (15 Ara 2011)

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

Milli mücadele dönemi paşalarının son yılları ve onlara yapılan haksızlar;Tüm Linkler ;

http://yakintarihimiz.org/milli-mucadele-donemi-pasalarinin-son-yillari-ve-onlara-yapilan-haksizlartum-linkler.html

 

Google Aramaları

  • cumhuriyet dönemi paşaları
  • yakalanan paşaları son görüntüsü
  • milli mücadele yıllarında neler yapılmış
  • milli mücadele yillari video
  • milli mücadele döneminde silah ve cephane
  • milli mücadele dönemi padişahları
  • milli mücadele dönemi osmanlı devletinin son yılları
  • miili mucadelede etkin rol oynayan kişiler
  • kara silah
  • Atatürk döneminde paşalar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*