Son Haberler
Anasayfa » Köşe Yazıları » Mustafa Kemal Mandacı Mıydı?

Mustafa Kemal Mandacı Mıydı?

Mustafa Kemal Mandacı Mıydı?

Mustafa Kemal Mandacı Mıydı?

Mustafa Armağan yine çok ses getirecek bir dosya ile karşımıza çıkıyor. Sivas kongresinde Amerikan mandası fikrinin tartışıldığı bir dönemde Mandacılığa karşı olduğunu bildiğimiz Başkan Mustafa Kemal, kürsüye çıkıp bu gidişe dur dememiş, işi oluruna bırakmayı tercih ettiği ortaya çıktı.

Mustafa Armağan Amerika’ya gönderilen mektubun aslına ulaştığını belirterek şunları söylüyor; “Sıkı durun! Zira Nutuk’ta ‘Gönderilebilip gönderilmediğini hatırlamıyorum’ cümlesiyle üstü örtülmek istenen ‘muzır’ bir belgenin Sivas Kongresi tutanaklarındaki Osmanlıca orijinaline ulaşmış durumdayım.”

Sivas Kongresi kararıyla Amerika’ya bir telgraf çekilmiş ve “ABD Kongresi üyelerinden oluşan bir kurul”un Anadolu’ya gelerek incelemelerde bulunması istenmiştir. Amaçlardan biri de, yaklaşan Sevr barış görüşmelerinde Amerika’nın tarafsız bir ülke olarak yakınlığını sağlamaktır. Mektupta ABD Senatosuna “Üyelerinizden oluşan bir komiteyi Osmanlı imparatorluğunun her köşesine göndermenizi diliyoruz” denilmektedir.

Telgraf haline getirilerek çekilen mektubun altında 5 imza birden vardır. Kimler mi imzalamıştır bu mektubu? Bakalım;
Sivas Milli Kongresi adına Mustafa Kemal Paşa,

Başkan Vekili Rauf Bey,

İkinci Başkan Vekili İsmail Fazıl Paşa (Ali Fuad Cebesoy’un babası),

Ve iki divan katibi…

Tarihçi Mustafa Armağan’ın araştırmalarıyla gün yüzüne çıkan belgeyle beraber yıllardır tarih kitaplarımızda okutulan; Mustafa Kemal mandaya taraftarı değildi, her zaman tam bağımsızlıktan yanaydı gibi efsanelerde son bulmuş bulunuyor.
– See more at: http://www.risaleajans.com/gundem/mustafa-kemal-mandaci-miydi#sthash.qUA75zEq.dpuf

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*