Son Haberler
Anasayfa » Genel » Mustafa Kemal, Topal Osman’ın elinden çarşafa girerek kurtulmuş…

Mustafa Kemal, Topal Osman’ın elinden çarşafa girerek kurtulmuş…

Mustafa Kemal, Topal Osman'ın elinden çarşafa girerek kurtulmuş“Beklenen oldu. Topal Osman çetesi Çankaya’yı kuşattı. Latife’nin kız kardeşi Vecihe de oradaydı. Vecihe İlmen yıllar sonra yakın akrabalarına o gün yaşadıklarını anlatmıştı. Bu anlatım Topal Osman olayının bilinmeyen bir yönünü gün ışığına çıkartıyor:

Millî Mücadele’nin lideri tehdit altındaydı. Kısa bir tartışma yaşandı. Önemli olan Mustafa Kemal Paşa’nın yaşamıydı. Ona bir şey olursa zaten hiçbiri hayatta kalamazdı. Dışarıdakilerle pazarlık başladı. Âdet olduğu üzere “Kadınlar ve çocuklar önden çıksın” dediler. Plan şuydu. Mustafa Kemal Paşa kılık değiştirerek kadınlar ve çocuklarla birlikte dışarı çıkacaktı. Fakat evin içinde de birilerinin kalması gerekiyordu. Latife muhafızlarla birlikte evde kalmaktan yanaydı. “Ben onları oyalarım” diyordu. Mustafa Kemal Paşa önce şiddetle itiraz etti. Ancak Latife’nin inadını bilirdi. Vecihe bir çarşaf buldu getirdi. Mustafa Kemal çarşafı giydi baldızı Vecihe ve hizmetkâr kadınlarla birlikte dışarı çıktı.

Latife de bu arada onun kalpağını kafasına takmıştı. Erlerden birine “Mutfaktaki portakal sandıklarını getir” dedi. Sandıkları pencerelerin önüne dizdiler. Evde ışıklar yanıyor ve bahçeden bakıldığında içerdekiler fark ediliyordu. Boyunun kısalığı dışardan fark edilmemeliydi. Latife, portakal sandıkları üzerinde bir ileri bir geri yürüyor, dışarıdan gelen habercilerle iletilen mesajları evde Mustafa Kemal varmış gibi alıp cevap veriyordu. Ölüm tehdidi altında çeteyi oyalamayı sürdürüyordu. O sırada Mustafa Kemal, Topal Osman’a karşı yürütülecek harekâtı planlıyordu. Sonunda Topal Osman’ın adamları eve kurşun yağdırmaya başladılar. Ardından eve girdiler. Mustafa Kemal’in gittiğini anlayınca çılgına dönüp ne buldularsa parçaladılar. Onların aradığı Mustafa Kemal’di. Ama ellerinden kaçırmışlardı. O sırada Topal Osman çetesi muhafız taburu tarafından sarıldı.
Latife’ye zarar vermeye zamanları kalmamıştı.” (İpek Çalışlar, Latife Hanım, s. 193.

Google Aramaları

 • Kadir mısıroğlu topal osman
 • topal osman atatürk çarşaf
 • ataturk topal osman
 • ataturk topal osmandan nasil kurtuldu
 • feridun topal
 • topal osman latife
 • mustafa armağan topal osman
 • mustafa suphi topal osman
 • Trabzon topal osman şapka
 • kadir mısıroğlu m kemal in ölümü

Bir yorum

 1. bu sitede incil reklamının ne işi var

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*