Son Haberler
Anasayfa » Genel » Nedir Çağdaşlık?

Nedir Çağdaşlık?

Nedir Çağdaşlık?Bir hırsız da bize çağdaştır,bir cani de,bir kadın bulucu da..Çağdaşlıkları:Daha ”eli uzun”,daha çabuk öldürücü veya baştan çıkarıcı aletler kullnamlarından ibarettir.Fakat sormak isterim;
Fakat gerçek çağdaşlığı nasıl ayırdedeceğiz?Mesela bazı uzak kıt’a yamyanlarının,beyaz adamları artık elektirk fırınında veya düdüklü tencerede pişirdiklerini duyarsak…”Ooo!Ne ala medeni olmuşlar!” diyebilir miyiz? Veya balıkları olta yerine dinamitle parçalayıp avlayanlar veya fahişeliği simsarlar yerine radyolardan,yahut seks dergilerinden öğrenenler ”modern” mi sayılırlar artık?

Kısacası,bu kişilerin bir Taş Devri yamyamından,İskenderiye’de 1800 yıl önce icrayı sanat eden bir randevucudan veya ”İsa’nın düşmanlarını” engisizasyon sırınlarına atarken el oğuşturan kara kafalı kardinalden farkları olabilir mi?

Çağdaşlık ve medenilik sadece zihniyet meselesidir.Zulüm veya propoganda için elekronikli,ofsetli,mikrofonlu aletler kullanmak işi değildir.Dolayısıyla medeniyet,insanlık kadar eskidir ve insanlığın kendisidir.Taş Devri’nde,Ortaçağ’da ve atom çağında her kimin ki kafası,faziletli,ahlaklı işler…Her kimin ki kazanmak için bile yalan söyleyip hileye sapmaz,zalime kulluk,haksıza alkışlık etmez…Barışsever ve geniş ufukludur,ancak o kimse medeni ve çağdaştır.

Gerilik ise dar kafalılık,zulme teslim olmuşluk,yalan,nifak ve despotluktur.Milleti bir sürü haline sokmak sevdası,maddenin içinde mahpusluktur.

Gerinin ve gericiliğin bu değişmez vasıflarını taşıyanlar,çağımızda kimlerdir?Dünyayı ve Türkiye’yi düşünün;
Kan dökücü gaddarlık,zulümkarlık ve kuvvete dalkavukluk,batıl bir propoganda için her türlü yalan,nifak,vahşet,barbarlık ve sonra adi soydan zeka oyunu şarlatanlık;basit idraklere sokulganlık,insanlığın beşbin yılda meydana getirdiği eserlere,anıtlara düşmanlık eden ihtilalcı takımı değil mi?

O halde modern silah,ruble,rotatif,mikrofon,el bombası,Çekoslovak tabancası ve güya ”bilimsel” laflar kullanıyolar diye bunları nasıl çağdaş sayabiliriz! Nitekim kafadar ve benzerleri Firavun Mısır’ında,Asuri Başkent’inde,Katolik Ortaçağı’nda,Stalin Rusya’sı ve Hitler Almanyası’nda zaten yok muydu?Müşkül olan şu ki yine ortaçağdan kalma birtakım beyinler,bunların propogandalarına aldanıyor.Ta kelleleri Marksist kılıçlarla kesilip Mao’nun pirinç tarlalarına gübre yapılıncaya kadar da uyanacağa benzemiyorlar.

Kültür Emperyalizmi – Ahmet Kabaklı syf;79-80

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*