Son Haberler
Anasayfa » Kitaplardan Alıntılar » Nihal Atsız’ın Lozan Yorumu

Nihal Atsız’ın Lozan Yorumu

Tarihimizi Lozan’dan başlatmak isteyen sefiller çıkar, Lozan’dan öncesini Osmanlılık diye tanır. Halbuki Lozan nedir?… Büyük Türk tarihinin herhangi bir yaprağı!…

Ey hukukçu efendiler! Ey hukuk profesörleri, ey hukuk talebesi!. Lozan bizim tarihimizin en şanlı sayfası değildir. Eğer tarihimizi bilmiyorsanız cehâletinizden utanın… Eğer bildiğiniz halde kasıtla değiştiriyorsanız dalkavukluğunuzdan yüzünüz kızarsın… Siz her yıl Lozan barışının imzalandığı günde toplanır, başınızda Yahudi dönmesi bir müderris olduğu halde bugünü kutlar, sulhunun Avrupalılarla müsavi şartta imzalanan ilk muahede olduğunu haykırırsınız… Siz yalan söylüyorsunuz! Lozan Avrupalılarla müsavi şartta imzalanan ilk muahede değildir! Avrupalılardan toprak alarak, kırallarını haraca bağlıyarak, kumandanlarını önümüzde diz çöktürerek imzaladığımız muahedeleri ne çabuk unuttunuz? Lozan ancak “Sevr”le kıyas edildiği zaman büyük bir kıymet alır… Yoksa Lozan başlı başına alındığı zaman hiçbir vakit bir zafer değildir… Evet! Daha düne kadar “Süfera-i saltanat-ı seniyyeden” diye imza atan hocanız için Cumhuriyet devrinde Lozan’ı başka türlü anlatmaya imkân yoktu. Çünkü o saltanatın kölesi olduğu gibi cumhuriyetin de kölesi olmak mecburiyetindeydi. Fakat ya siz? Ya siz gençler?

Eğer siz Lozan’ın ne demek olduğunu anlamak istiyorsanız ve gözleriniz Lozan muahedesiyle tanıdığımız ecnebi mekteplerini görmüyorsa Çanakkale Savaşı’nın olduğu yerlere gidin… Abidelerini ve abidelerimizi görün. Türk yurdunun en kutlu parçasını İngiltere haline sokan manzaraya bakın. O mukaddes topraklarda insanın içinde riyâ kalmıyor. O riyâsız dakikada hükmünüzü verin!

“Lozan Avrupalılarla müsavi şartta imzaladığımız ilk muahededir” demek şimdiye kadar esir hayatı yaşamış olduğumuzu kabul etmek demektir. Yalandır efendiler! Ya bilgisizsiniz, ya da dalkavuksunuz! Biz Lozan, Muahedesi’yle topraklarımızın büyük bir kısmını kaybettik. Boğazları herkese açtık. Buraları tahkim etmemeyi kabul ettik. İçimizde propaganda yapan alçak papazların mekteplerine müsaade verdik. Ve… Vatanımızda düşman abidelerinin yükselmesine razı olduk. Sizin kutluladığınız Lozan bu mudur? Milli hayatta, milli düşüncede kanaatkarlığa miskinlik derler. Bu kadarını ebedi bir zafer gibi kabul etmekle miskinleştiğinizin farkında mısınız?

Nihâl Atsız, Çanakkale’ye Yürüyüş

Google Aramaları

  • nihal atsız lozan
  • lozan antlaşması maddeleri
  • atsız lozan
  • canakkaleye yuruyus oku
  • Atsiz lozan hakkinda
  • lozan antlasmasi nihal atsiz
  • tarihimizi lozandan başlatmak isteyen sefiller
  • atsız ve lozan
  • atsız çanakkaleye yürüyüş
  • canakkale yuruyusu ats

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*