Son Haberler
Anasayfa » Siyasi Tarih » Osman Bölükbaşı

Osman Bölükbaşı

Türk siyasal yaşamının ilginç simalarından biri Osman Bölükbaşı’ydı (1913-6 Şubat 2002). Bölükbaşı muhalif kimliğiyle tanınırdı. Siyasal yaşamı 1946’da Demokrat Parti’yle başlamış, Millet Partisi, Cumhuriyetçi Millet Partisi ve Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nde (CKMP) devam etmişti. Bu partilerin genel başkanlıklarını da yaptı.

1957’de ‘Meclis’in manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif’ etmekle suçlandı. Dokunulmazlığı kaldırıldı ve tutuklandı. 149 gün süren tutukluluğun ardından tahliye edildi. 27 Mayıs darbesinden sonra Kurucu Meclis üyeliğine seçildi. 1961 genel seçimlerinin ardından kurulan koalisyon hükümetlerine katılmayı reddetti. CKMP, 1962’deki İnönü’nün kurduğu 2. koalisyon hükümetine katılınca, 28 milletvekiliyle partiden istifa ederek ikinci kez Millet Partisi’ni kurdu ve genel başkanlığını üstlendi.

Bölükbaşı, 1972 yılında Millet Partisi genel başkanlığından, 9 Eylül 1973’te de milletvekilliğinden istifa ederek politikayı bıraktı.

Osman Bölükbaşı uzun ve keyifli konuşmalarıyla da tanınırdı. Bazı konuşmaları rekorlar kitabına girecek türdendi. Örneğin Düzce’de yaptığı bir konuşma, tam 8 saat 35 dakika sürmüştü. Bir kamyoncu, Düzce’den yola çıkmış, yükünü İstanbul’a boşaltmış ve geri döndüğünde Bölükbaşı’nın hâlâ konuştuğuna tanık olmuştu. Ağzından hayretle şu sözler dökülmüştü:
“Beyim bu nasıl iştir! Sabah buradan kereste yükledim, konuşuyordun. Yükümü İstanbul’a boşaltıp geldim, halen konuşuyorsun…”

Osman Bölükbaşı 1961 seçimlerinde İzmit’te seçmenlere konuşma yapıyordu. Millet Partisi’nin İzmit İl Başkanı konuşmanın 28. dakikasında kalp krizi geçirerek öldü.

Ertesi günü Adapazarı’na geçen Bölükbaşı’yı gençler, ‘Aman Osman 27 dakikayı geçme!’ Yazan pankartlarla karşılamıştı.
Seçimlerde Bölükbaşı konuşacağı zaman meydanlar dolup taşardı. Halk onun konuşmasını büyük bir hararetle alkışlardı. Ancak mitinglerde toplanan kalabalıkların oyları sandığa yansımazdı. Bunu bilen Bölükbaşı kendisini dinlemek için toplananlara “Alkışlar bize, oylar DP’ye” diyerek takılırdı. 1961 sonrasında ise bu sözünü “Alkışlar bize, oylar AP’ye” şeklinde değiştirdi.

‘Tırt Osman’ 

Bölükbaşı ‘Daima muhalefet’ ilkesini benimsemişti. Muhalefetini 1965 yılında TRT’ye de yöneltmiş ve TRT’ye ‘Tırt’ ismini takmıştı. Kendi lakabı da ‘Tırt Osman’a çıktı.

Google Aramaları

  • osman bölükbaşı kimdir
  • osman bölükbaşı konuşmaları
  • osman bölükbaşı sözleri
  • Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*