Son Haberler
Anasayfa » Dünya Tarihi » Osmanlı’nın bağrına bastığı Japon komutan

Osmanlı’nın bağrına bastığı Japon komutan

1904-1905 Japon-Rus savaşında Osmanlı’ya büyük sevinç yaşatan komutan Togo Heihaciro’nun adına İstanbul’da gösteriler düzenlendi, yeni doğan çocuklara adı verildi.

18. yüzyıl sonrası Osmanlı Devleti ile Ruslar arasında geçen savaşlar genelde Osmanlı’nın kaybetmesi ile sonuçlanmıştı. Küçük Kaynarca, Bükreş ve Berlin antlaşmalarıyla Osmanlı Devleti toprak kaybına uğramış, özellikle Balkan ulusları için Rusya kışkırtıcı ve kurtarıcı bir rol oynamıştı.

1904-1905 Japon-Rus savaşında Osmanlı Devleti, Japonları desteklemişti. Japonların kazandığı zaferler, hem Bab-ı Ali tarafından hem de Osmanlı basını tarafından yakından takip edilerek Japonya ile ilgili yayınlarda önelmiş bir artış olmuştu. Mehmet Akif, Ahmet Hikmet, Ziya Gökalp ve Tevfik Fikret gibi farklı anlayışlardaki simalar Meiji restorasyonu ile başlayan Japon modernleşmesini yakından takip ediyor, Japonya için övgü dolu yazılar yazıyorlardı.

Tanin gazetesinin ünlü Japon amirali Togo Heihaciro hakkında yaptığı bir haber İstanbul’da yankı geniş yankı uyandırmıştı. Rusların Baltık denizindeki filosunu batıran Togo için Sultan Ahmet ve Karaköy meydanlarında küçük çaplı gösteriler yapılmıştı. Bazı şairler Togo adına şiirler yazmış, özellikle kadın yazar Halide Edip, Togo’nun Ruslar karşısında kazandığı zaferden çok etkilenerek ilk oğlu Ali Ayetullah tan sonra doğan oğluna Togo Hasan Zeki Hikmetullah ismini vermişti. 1906 nüfus kayıtlarına göre Fatih semtinde doğan dört çocuğa da ön isim olarak Togo ismi verilmişti.

Kuşkusuz Japonların zafer kazanması sadece Osmanlı Devleti’nde değil, Hindistan, Latin Amerika ve Kuzey Afrika’da da yankı bulmuştu. Hatta Bombay’da bir yerel gazete “Yenilmez beyazları Japonlar yendi” diye bir başlık atmıştı.

Japonların zaferi, Rusya’da iğine yönetim değişikliğine neden olmuş, Çar II. Nikola’ya karşı1905 devrimi gerçekleştirilmişti. Rusya, İngiltere ile ittifak kurmasına rağmen yıkılma sürecine girmiş ve Bolşeviklerin yaptığı Ekim devrimi sonucu da Çarlık rejimi yıkılmış SSCB kurulmuştu.

Recep Ağaç-Dünya Bülteni / Tarih Servisi (04 Kasım 2010)

Google Aramaları

  • meiji restorasyonu
  • dunya tarihi
  • Osmanlida japon
  • yakın ve dunya tarihi
  • Togo pasa Japon Rus
  • kahraman japon komutan
  • japonların 1939 daki Togo
  • hasan hikmetullah togo
  • dunya tarihi satil devlet
  • ayetullah togo

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*