Son Haberler
Anasayfa » Genel » Sadık Sabri Bey’e, Enver Paşa’dan sonra Fevzi Çakmak Paşa’yı da sormuştuk. Şunları söyledi:

Sadık Sabri Bey’e, Enver Paşa’dan sonra Fevzi Çakmak Paşa’yı da sormuştuk. Şunları söyledi:

Sadık Sabri Bey'e, Enver Paşa'dan sonra Fevzi Çakmak Paşa'yı da sormuştuk. Şunları söyledi:Fevzi Paşa Makinadir

“Fevzi Paşa, bir makinadır. Bilgilidir, okur, okumayı öğrenmeyi sever. Fransızca, İngilizce, Almanca bilir. Çünkü temiz bir

gençliği vardır. Herkes orda burda gezip kopukluk yaparken, o, oturup çalışmıştır. Çok kuvvetli hafızası vardır, unutmaz…”

Bunun üzerine Sadık Sabri Bey’e sorduk:

“Peki efendim, Fevzi Paşa madem böyle temiz ve kıymetli bir insandır; bu hadiselere niçin seyirci kaldı, bir iş göremedi?”

“Efendiler, sözlerime dikkat etmiyorsunuz. Ben onun için “makinadır” dedim. Kuvvetli bir makinadır… Büyük insandır, demedim… Makinayı insanlar kullanır. Makina insanları kullanamaz.

“Fevzi Çakmak da, verilen emri yerine getiren bir makinadır. Kabiliyeti yüksektir. En büyük planı verin, yapar. En büyük
askerî harekâtı yürütür… Okur, düşünür, üstesinden gelir. Hangi elde olursa, onun için çalışır. İttihad ve Terakki’nin büyük askeri, Cihan Harbi’nin, Mütareke’nin askeri, sonra Cumhuriyet devriminin büyük askeri.

“Büyük insan manasına değil… Verilen emri yerine getirir. Hadiselere istikamet verecek, emir verme kabiliyeti yok… Mustafa Kemal’e rakip olacak, onunla mücadele edecek çapta değildir. Ondan büyük işler beklemek doğru değildir. İnsan tanımamak, yanlış insan seçmek, büyük bir belâdır…”

Üstad Ali Ulvi Kurucu Hatıraları Cilt 2

Google Aramaları

  • fevzi çakmak yanlışlar
  • Poasa madem
  • fevzi cakmak yorumlar
  • mareşal fevzi çakmak kahramanliklari
  • sadik Sabri
  • sakarya savaşı gizli kalmış yonleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*