Son Haberler
Anasayfa » .Atatürk bir diktatördü; » “Memlekette herkes şapka giymeye zorlanıyor. Giymeyenler hapisten idama kadar cezalara çarpılıyor.

“Memlekette herkes şapka giymeye zorlanıyor. Giymeyenler hapisten idama kadar cezalara çarpılıyor.

Şapka Kanununla beraber yaşananlar tarihimizde utanç lekesi olarak kalacaktı. Şapka giymeyenlere karşı baskı uygulanacak gerekirse asılacaktı.“Memlekette herkes şapka giymeye zorlanıyor. Giymeyenler hapisten idama kadar cezalara çarpılıyor.

5 Kasım 1925’te TBMM, meşhur Şapka Kanununu kabul etti. İşte bu Kanunla beraber yaşananlar tarihimizde utanç lekesi olarak kalacaktı. Şapka giymeyenlere karşı baskı uygulanacak gerekirse asılacaktı. Yaşanan şu olay durumu en güzel şekilde özetliyor:Rize Ulu Camii imamı Hafız Şaban Hoca cemaate “Biz dinimize bağlılık isteriz inanmayanlar inanmasın fakat inananlara zulüm yapılmasın, tek isteğimiz sarığımıza sakalımıza cübbemize dokunulmasın. Şapkayı giyenler giysin ama giymeyenler hapse atılmasın.” şeklindeki sözleri Rize’de şapka yasasına karşı protestoları başlatmıştı. Bu protestolara karşı hükümet halkı sindirmek için Rize limanına dönemin en büyük savaş gemisi “Hamidiye Zırhlısını” demirleyerek Rize’yi bomba yağmuruna tutmuştu. Hamidiye zırhlısının Rize’nin yamaçlarına topçu ateşi açtığı ve halkın bunu destanlaştırarak: “Atma Hamidiye atmavergide vereceğuk, şapka da giyeceğük” ağıtları yakarak aman diledikleri tarih kütüklerinde kayıtlıdır. Şapka giymemek için ölene kadar şehre inmeyip dağlarda, mağaralarda yaşayan insanlar bile olmuştur. Kellesiz kalmak istemeyenler de şapkayı bulup giyiyorlardı.

Ayrıca Maraş, Sivas, Kayseri, Erzurum’da da halk isyan etti. Halkın üzerine ateş açıldı.

Kaynak; 1; Son Devrin Din Mazlumları, Necip Fazıl Kısakürek, s. 81  2;  Cumhuriyet Dönemi Din ve Devlet İlişkileri, Hasan Hüseyin Ceylan, cilt 2, s. 51-52 3;  Genç Birikim Dergisi  Ocak 2013 Sayı 164 4; 1. Meclis’in Feshinden 2. Meclis’in Faaliyetlerine, Mustafa Güldağı

Gayri resmi tarihe göre binlerce insan idam edildi.
1925 yılı. Aylardan Ağustos. “Başöğretmen” (m.kemal) Batı adeti olan şapkayı benimsetmek için yollarda. Ardından halka şapka giyme zorunluluğu getiren kanun yasalaşıyor ve ‘devrim kanunları’ arasındaki yerini alıyor.Yasa halk tarafından öfkeyle karşılanır, protesto gösterileri olur. Kayseri’de 300 kişi tutuklanır, beş kişi idam edilir. Rize’de 143 kişi tutuklanır, il denizden bombalanır, sekiz kişi idam edilir. Sivas’ın tüm muhtarları tutuklanır, ulemâdan iki âlim zat idam edilir. Bu illerin önde gelenlerinden biri de Erzurum’dur. Bir ay sıkıyönetim ilan edilir. On üç kişi idam edilir.Kaynak; Hilal Kaplan -yenisafak-30.11.2014

25 Kasım 1925 tarihinde çıkarılan Şapka Kanunu’nun ardından bu kanun çeşitli illerde (halka tarafından) protesto edilmiş, Rize’de Hamidiye zırhlısı şehri topa tuttu…Erzurum’da şapkaya muhalefetten bir kadın(!) idam edildi…Şapka İktisası Hakkındaki Kanun’a muhalefetten binlerce vatandaş ağır hapse mahkum edilirken resmi tarihe göre 80’ e yakın, gayri resmi tarihe göre binlerce insan idam edildi.Erzurum, Rize, Sivas, Maraş, Giresun, Kırşehir, Kayseri, Tokat, Amasya, Samsun, Trabzon ve Gümüşhane’de sert direnişler yaşandı.Ve şapkaya direndikleri gerekçesiyle, başta İskilipli Atıf Hoca olmak üzere, Rize’de 8, Maraş’ta 7, Erzurum’da 4, Sivas’ta 3, İskilip’te 2, Menemen’de 28 ve diğer yerlerle birlikte toplam 78 kişi idam edildi.

Kaynak; Yavuz Bahadıroğlu Yeni Akit -12 Aralık 2012

 

50 kat fazlası; 

Atatürkçülüğünden kimsenin şüphe edemeyeceği ;
Bu millet Çanakkale’de 400bin, Yunan harbinde ise 10bin şehid vermiştir! Ama inkılâplar için tamı tamına 500.000! iNSAN! KATLEDİLDİ;

Kaynak;1;irfan orga, atatürk s,265 2; Falih Rıfkı Atay Eski Saat, S. 330

Dersim’de resmi tarih 20bin gayri resmi tarih 40bin kişi katledildi ! Dersim Katliamının Emrini Veren Atatürk’tü (1-2-3-4-5-6-7-) Kaynak;1;Dr. M. Nuri Dersimi, Hatıratım, Geliştirilmiş Yeni Basım (İlk baskı: Roja Nû Yayınları, İsveç, 1987), Öz-Ge Yayınları, Ankara, 1992.2; Dr. Nuri Dêrsimi,Tarihinde Dersim, Doz Yayınları, Eylül 2004, ISBN 975-6876-44-13; M. Kalman, Belge ve tanıklarıyla Dersim Direnişleri, Nûjen Yayınları, İstanbul, Ekim 1995.4; Munzur Çem, Tanıkların Diliyle Dersim ’38, Pêrî Yayınları, İstanbul, Mart 1999, ISBN 975-8248-19-8.5; Celal Yıldız, Dersim Dile Geldi, Tij Yayınları, İstanbul, 2003. Dr. Hüseyin Çağlayan:, 38 ra jü pelge, Tij Yayınları, İstanbul, 2004.6; Dr. Hüseyin Çağlayan Belge ve tanıklarıyla DERSİM DİRENİŞÇİLERİ7; Meyer Georges, Trois corps d’armée turcs concentrés dans la région de Dersim, communiqué du Caire, Paris, Le Figaro, 30 août 1938

Karadeniz sahillerini, millete zorla şapka giydirmek için Hamidiye zırhlısı gümbür gümbür bombalamaya başladı. Hakimiyet-i Milliye gazetesi bir gün sonra yazıyor; “Rizenin Bataniye bölgesinde Ulu Cami imamı Şaban Hoca halka karşı konuşurken; “Hükümette din düşmanlığı baş göstermiştir. Memlekette herkes şapka giymeye zorlanıyor. Giymeyenler hapisten idama kadar cezalara çarpılıyor. Buna karşı duyarsız kalmak dinimizde günahtır. Ayaklanma vacip olmuştur! Kaynak; Hakimiyet-i Milliye (anadolu haber)

Ele geçen ve M. Kemal’in döneminde “suç” teşkil eden kitaplar ve bazı eşyalar ise şunlardır:

1923–1931 yılları arası, sırf İslami düşünüş ve yaşayışlarından dolayı, darağaçlarında sallandırılan 10 binin üzerinde (tabii ki topluca öldürülenler ve kurşuna dizilenler hariç[?])…”

(H.H.Ceylan, Din-Devlet İlişkileri kitabı, 3. Cilt, Sayfa 9)

1932 yılında “Devrim Kanunu” olarak bilinen Türk Ceza Kanunu’nun 526. maddesine bir ek yapıldı. Buna göre islami ezan ve kamet okuyanlar 3 aya kadar hafif hapis veya 10 liradan 200 liraya kadar hafif para cezasıyla cezalandırılacaklardı.Pek çok din görevlisi ceza aldı, dayak yedi, görevden alındı, hatta hapse düştü. Daha sonraki yıllarda cezaları tam olarak belli olmuştur.

Kaynak; Türkçe Ezan ve Menderes, Mustafa Armağan, s. 9, Timaş Yay.

3 adet Mevlüt, 5 Tebareke Cüz’ü,(namaz sureleri kuran ayeti) 25 Amme Cüz’ü, (namaz sureleri -kuran ayeti) 1 Kadesemiallah, 7 Kur’an-ı Kerim, 10 Elif Cüz’ü, 2 Minder, 1 sıra, 1 sopa.

Kaynak; Emniyet Genel Müdürlüğü Arşivleri (agma), Dosya 13217–3, Kardeks 596; Gaziantep Valiliğinin Dâhiliye Vekâletine (İçişleri Bakanlığına) yazdığı 31.12.1937 tarih ve 1481 sayılı yazı.

Kurulan İstiklal Mahkemeleri aracılığıyla tam bir devlet terörü estirilmiştir.Kurtuluş Savaşı olduğu iddia edilen dönemde verilen kayıplar, Genel Kurmayın iddiasına göre 9 bin civarındadır. Bu rakamı doğru kabul etsek dahi rejimin eliyle katledilenler bu sayının kim bilir kaç katıdır? 1921 Koçgiri ayaklanmasında 114 köy haritadan silindi. 1925 Şeyh Sait Kıyamında 50 binden fazla insan öldürüldü. 1930 ağrı isyanı on binlerce insan katledildi. 1937 Dersim isyanında tarihçilere göre 50 bin, yöre insanına göre ise 70 bin insan katledildi. (Hani İnsanın ”keşke kurtarmasaydınız” diyesi geliyor)

“Atatürk’e soruluyor “Doğu’ya okul mu, yol mu?”, “Yol yapın, ordu girebilsin” diyor. Kaynak; Mete Tunçay İle Röportaj, Neşe DÜZEL 03/03/2010, Taraf Gazetesi

Atatürk bir diktatördü-Tüm Linkler ;

http://yakintarihimiz.org/ataturk-bir-diktatordu-tum-linkler.html

 

Google Aramaları

  • hamidiye topcu gemisi
  • atatürk gemi gemi şapka aldı
  • Atatürk Kurtuluş Savaşından sonra Karadeniz sahillerini topa tuttu mu
  • hamidiye gemisi kaç kişi öldürdü
  • Hamidiye topçu su rize
  • hamidiye zırhlısı rize

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*