Son Haberler
Anasayfa » Kemalizm ve Atatürkçülük İlerlemeye Manidir; » “Sevgili Atatürkçüğüm” kitabının Özeti;İlk öğretim yıllarından başlayarak. hayatın her evresinde insanlara atatürk’ü kemalizmi, nasıl empoze edildiğini anlatan çok kaliteli bir kitap. içinde çok değerli bilgiler barındırıyor.

“Sevgili Atatürkçüğüm” kitabının Özeti;İlk öğretim yıllarından başlayarak. hayatın her evresinde insanlara atatürk’ü kemalizmi, nasıl empoze edildiğini anlatan çok kaliteli bir kitap. içinde çok değerli bilgiler barındırıyor.

1969123_710526129002968_2598794274831954605_n

“Sevgili Atatürkçüğüm” kitabının Özeti;İlk öğretim yıllarından başlayarak. hayatın her evresinde insanlara atatürk’ü kemalizmi, nasıl empoze edildiğini anlatan çok kaliteli bir kitap. içinde çok değerli bilgiler barındırıyor. .Sonra; İlk öğretim çocukları üzerinde bilgi üniversitesinde  yapılan bir master tezi olan bu eser ilk öğretim çocuklarına resmi ideoloji tarafından ne kadar sorunlu bir lider profili çizildiğini de gözler önüne seriyor.  bilhassa çocukların kendileri  tarafından kaleme alınan yazılarda bu fikir daha da belirginleşmiştir. yazarın takındığı objektif tavır da . bu tezin bilimsel niteliğini perçinleştirmiştir. Sonra; İlk öğretim çocukları üzerinde bilgi üniversitesinde  yapılan bir master tezi olan bu eser ilk öğretim çocuklarına resmi ideoloji tarafından ne kadar sorunlu bir lider profili çizildiğini de gözler önüne seriyor.  bilhassa çocukların kendileri  tarafından kaleme alınan yazılarda bu fikir daha da belirginleşmiştir. yazarın takındığı objektif tavır da . bu tezin bilimsel niteliğini perçinleştirmiştir.

İlk okul çocuklarının Atatürk algısı Atatürk’e bakış acısı onların küçücük beyinlerine ,bilinçaltılarına yerleştirilen ,yanlış düşünceleri anlatan ve eğitim sistemizi sorgulamamızı gerektiren çok faydalı bir kitap . herkes alıp okumalı ve düşünmeli.

Kemalist eğitim korku üretiyor.

Ben (istanbul bilgi üniversitesi araştırma görevlisi esra elmas) cumhuriyetçi (kemalist,atatürkçü) bir aileden geliyorum.“Okul, yeni rejimin ortaya çıkarmak istediği yeni insanın kışlasıdır. Bu kışlanın kumandanı da başöğretmen M. Atatürk’tür. Atatürk heykeli devletin ete kemiğe büründüğü ve yedi yaşında sizinle ilk muhatap olduğu yüzü. Atatürk heykeline zarar verdiği için bir ineğe ceza verildi, hatta sahipleri ineği kesti. Bir ineğin bile Atatürk’e karşı suç işlediği düşünülen bir ülkede yaşıyoruz.”

Tahtanın üstünde Atatürk portresi olması tesadüfi değil. Okul bahçesinde Atatürk heykelinin önünde yemin ettikten sonra okul koridorunda Atatürk köşesini geçtikten sonra sınıfa giriyorsunuz. Sınıfa girdiğinizde ise size üstten bakan Atatürk fotoğrafıyla karşılaşıyorsunuz. Bunlar tesadüfi şeyler değil tamamen kurgulanmış durumlar.Devlet yedi yaşında çocukları yontmaya (beyin yıkama teknikleri.) başlıyor. Sizi sorgulayan bireyler olarak yetiştirmiyor.

Araştırmamda Sorular sorduğum özel ve devlet okullarındaki öğrenciler “Başınıza bir şey gelebilir” diye uyaran ilkokul çocukları oldu. Atatürk’le ilgili ileri gidemeyeceklerini, eleştiri yapamayacaklarını biliyorlardı.
.”Endişelenenlere, bu bir üniversite araştırması, üniversiteler özgür, dedim. Çarpıcı bir cevap aldım: Tabii tabii biz biliyoruz üniversitelilerin başına neler geldiğini, cevap veririz ama siz kendinize dikkat edin! Bittiğim andı o an. Çocuklara olması gereken üniversite modelini anlatmaya çalıştım sonra.”

Bir senelik süreç çeşitli ortamlarda soru sorarak geçti. İlkokul çocuklarına Atatürk’le ilgili sorular sorduk. Onlara resimler yaptırdık.Neredeyse bütün detayları hatırlıyorum. Bir şey beni çok etkilemiş ya da çok sarsmış ki bu kadar detay hatırlayabiliyorum. Benim için bunun adı “Niye törenlerde ağlayamıyorum”du. Çünkü başından beri (m.kemal’i) çok sevmen gerektiği öğretilmişti. (empoze edilmişti)

Atatürk’ü İran’da Humeyni ve Kuzey Kore’de Kim Yong Il ile beraber 21. yüzyılın yasayla korunan üç liderinden biri yapan 1951 tarihli, kamuoyunda Atatürk’ü Koruma Kanunu olarak bilinen (öncesi 24 Ekim 1940 tarihindeki kanunu Geliştirilmesine İlişkin Kanun Teklifi)  5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’dur.

1950’de Demokrat Parti’nin iktidara gelmesi, o güne kadar ülkeyi yöneten kurucu kadro açısından bir tür travmadır. İktidara geldikten kısa süre sonra DP, CHP tarafından “irticacılık, hilafetçilik ve Atatürk düşmanlığı” ile suçlanır.  Bunun üzerine Celal Bayar’ın önerisiyle meclis, 1951’de, Atatürk’ü Koruma Kanunu’nu çıkarır. Böylece, Atatürk kültünün (tapınma) içine gömülü olan devlet ve bu devletin dokunulmazlığı, sorgulanamazlığı ve kutsallığı pekiştirilmiş olur.

Bu kanun kapsamında bugüne kadar Türkiye’de pek çok kişi yargılanmıştır. Bu isimlerden yakın zamanda yargılanan Prof. Dr. Atilla Yayla, “Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkilerinin Toplumsal Etkileri” başlıklı bir panelde Mustafa Kemal Atatürk’ten “adam” diye söz ettiği gerekçesiyle ertelemeli olarak 15 ay hapse çarptırılmıştır. “Latife Hanım” kitabının yazarı İpek Çalışlar’a ise kitapta yer alan “Topal Osman’ın Atatürk’e suikast için Çankaya Köşkü’nü kuşattığı, Atatürk’ün öldürülmekten korktuğu için Latife Hanım’ın çarşafını giyerek köşkten kaçtığı” ifadesi üzerine, Atatürk’ün kudreti sorgulamaz liderliğine olduğu kadar erkekliğine de halel getirdiğinden olsa gerek, Bağcılar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Atatürk’e hakaret ve Atatürk’ü Koruma Kanunu’na muhalefetten 4.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştır. Kanunun “kapsama alanı” o kadar geniştir ki bugün dünyanın en çok tıklanan sosyal paylaşım sitesi youtube’a erişim Türkiye’de yine aynı yasanın iletişim suçları kapsamına sokulması yoluyla iki yıldır yasaklıdır.

“Atatürk’ün çocuklara otoriter, ulaşılmaz, insanüstü, onları hep gözetleyen kişilik gibi anlatılması hiç sağlıklı değil”

Atatürk kültü devletin otoriter/totaliter (baskı,korku) her türlü eğiliminin meşrulaştığı yüz(ey)dir.

ilköğretim çocuklarının Atatürk algısı devletin eğitim aracılığıyla gerçekleştirdiği toplumsal denetimi ifşa eder.

Kaynak;

1;  İstanbul Bilgi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Esra Elmas’ın“Sevgili Atatürkçüğüm” kitabı

Kemalizm ve Atatürkçülük İlerlemeye Manidir-Tüm Linkler;

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

http://yakintarihimiz.org/kemalizm-ve-ataturkculuk-ilerlemeye-manidir-tum-linkler.html

 

Google Aramaları

  • Çocuklara atatürk ü öğreten kitap

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*